Jedan dokumentarac o mesnoj industriji

Pretpostavljam da si za neki roštilj ili pečenje? :smiley:

Bioloski mi smo zivotinje, i u odredjenim situacijama takodje ne mozemo da kontorlisemo svoje nagone/instintke… samo smo malo bolji od zivotinja u tom pogledu jer smo trenirani od malena.

A sto se tice zubi- ne bi imali kutnjake kakve imamo da nismo mesozderi. Razlika izmedju zubi kod pasa i nas jeste u tome sto ps svoj plijen moraju ubiti i otvoriti pomoci zubi- a mi trebamo samo zvakati :slight_smile:

3 Likeova

A ko će da ga ubije onda? :smiley:

Pitanje je “sta” a ne “ko”. Ljudi koriste alate vec oko 3 miliona godina

1 Like

Ma jasno, al jedno su alati a drugo je izvorni dizajn.

Pa da, na to se i cilja. Ljudima su manje potrebni, i tako se i njihov oblik mjenjao kroz ova 3 miliona godina- mada opet ima ljudi kod kojih su jako izrazeni (npr kod mene).

Ovo je navodno nas predak koji nije jeo meso, a ima isto takve kutnjake. Ali je interesantno da ima vece ocnjake od nas, ali ne da trga meso, nego da trga hranu, voce vecinom. I istina je da smo mi evoluirali i nasi ocnjaci su se povukli jer imamo nozeve i ne moramo trgat hranu. Ali bi mi mogli ponovno evoluirat i imat zube kao pas:


Buduci jedemo vise mesa od naseg najomiljenijeg kucnog ljubimca, nasi kutnjaci bi mogli izgledat ovako kao kod ovog psa.

ili recimo ovi momci, sta im je doslo:
image
image

Ne bi.

Mi smo evoluciju pobjedili. Mi ne evoluiramo vise na prirodan nacin.

Takodje za ove slike gore: cimpanze (ono sto mi cesot zovemo majmunima) jedu druge zivotinje, a nilski konj ubija druge zivotinje zahvaljujuci tim zubima.

Aha, to sto 350 dana u godini jede povrce i voce, a ovih 6 dana pojede meso (ako), ga cini mesozderom, lijep nacin razmisljanja.

A ljudi su omnivores, odnosno sve jedu, samo hebiga sva tri obroka su meso ili mesne preradjevine.

Godina ima 365 dana :smiley:

A sto se tice jedenja mesa- ako jede meso nije vegetarijanac. Zamisli nekoga kaze- ja sam vegan, al nedeljom udarim rostilj.

Po mom mišljenju ljudi stvarno nisu mesožderi poevoluciji. U mesu nema ništa što potpomaže ljudski organizam.

Ali, meni osobno, ručak bez mesa nije ručak.
Da ne pričam o dobrom roštilju…

Edit: Nisam siguran u ovo da u mesu nema ništa što potpomaže ljudski organizam… al definitivno puno više šteti.

" As a new study in Nature makes clear, not only did processing and eating meat come naturally to humans, it’s entirely possible that without an early diet that included generous amounts of animal protein, we wouldn’t even have become human—at least not the modern, verbal, intelligent humans we are."

1 Like

Ne znam zašto se uopće miješam u ovakvu raspravu… stvarno sam katastrofalan biolog-kemicar :smiley: haha

1 Like

Overall, meso je jako korisno, Ima svoje dobre i lose strane, ali one dobre nadmasuju one negativne.

E sad, s obzirom kako nauka napreduje, vjerujem da cemo u buducnosti dobijati neke GMO biljke koje ce sadrzavati sve potrebne vitemine, proteine itd a imati ukus identican mesu (ili sta god volite).

hoćeš reći da smo na početku imali zube kao pas i mačka ili?

realno zubi nam više liče kravljim nego psećim ali eto

Zavisi sta ti smatras “pocetkom”, posto pocetak ne postoji ko takav. Vjerovatno da su nam ocnjaci bili vise izrazeni nego sad (ne kao kod pasa i macaka naravno) npr kao ovako nesto: http://prntscr.com/l3dcmg … ali to bas daaavno. Mozes izguglati najstarije skelete koji su pronadjeni, pa pogledat kakve zube imaju. Ima nekih koji imaju ravnije zube nego ja ahah

Kad se pršut tanko isjece on se topi ne trebaju ti zubi :slight_smile:

Ja nedavno naletih na jedan meni zanimljiv sajt dje neki geneticar tvrdi da su ljudi hibrid izmedju majmuna i svinje i od tad u glavi mi da bas dosta licimo na prasce.

Istod cu ostavit link ka tom sajtu pa koga interesuje, uglavnom nije sajt za svaciji stomak, meni ne smeta, ali da znaju ljudi da ima dosta slika i videa koje mozda nekog mogu uznemirit.

96% smo slicni majmunu:

I da taj majmun je mesozder jer nazalost bio gladan pa pojeo komad mesa.
isto tako sam se ja u nekoliko topica izjasnio da ne jedem meso, nazalost lagao sam, jucer sam u kestenu pojeo crva, slucajno, ali hebiga sad sam mesozder.