Jednostavni d.o.o. - otvaranje tvrtke za 10 kuna

[quote=“VIC”]možeš kupiti koju hoćes .hr domenu stim da ti je godišnje 600kn dakle naplatna domena ne besplatna

Registracija naplatne hr domene
(nije potrebna dokumentacija)

Ne posjedujete tvrtku, obrt ili udrugu a želite registrirati .hr domenu ?
Putem naših stranica možete registrirati naplatnu .hr domenu. Svaka fizička osoba sa stalnim prebaivalištem na teritoriju Republike Hrvatske ima pravo registrirati jednu naplatnu .hr domenu.

Kako do naplatne hr domene?

kako biste mogli postaviti Vaše stranice na poslužitelj, potrebno je naručiti hosting paket
uz hosting paket upišite traženi naziv naplatne hr domene
nakon narudžbe hosting paketa i domene, sustav će Vam generirati ponudu za naručenu uslugu
po uplati ponude usluga će biti aktivirana, a svi podaci potrebni za spajanje na server, poslani mailom[/quote]

Pisao sam o besplatnoj, ne o naplatnoj.

@aaaa21

carnet valjda ili tko vec… dakle ako se nešto nije promjenilo, kao privatna osoba možeš kupiti jednu .hr domenu. Kao firma/obrt itd registriraš besplatnu gdje mora biti navedeno ime tvoje firme i još možeš kupiti 10 .hr domena.

Pa pri registraciji besplatne hr domene moraš unjeti podatke i onda CARNet provjerava podatke i odobrava registraciju.

Ne samo da mora biti navedeno ime tvoje firme već domena mora biti identična nazivu tvoje firme.

Primjerice moj obrt se skraćeno zove IDIP, a puno ime je IDIP - Internetski dizajn i programiranje. Ja nisam mogao besplatno dobiti domenu idip.hr nego sam je morao platiti.

Besplatno sam mogao dobiti samo
http://www.idip-internetski-dizajn-i-programiranje-vl-alen-karlovcec.hr

Da, znam - nema smisla, ali tako je bilo.

A bilo bi in bolje da su rekli da je mjesečni trošak poslovanja 10kn.

Od 18. 10. stupa na snagu zadnja izmjena Zakona o trgovačkim društvima koja uvodi jednostavni d.o.o.

Kako sam procitao nabrzinu… i zakljucak je neisplati se jer:

“Član uprave društva ne mora biti u radnom odnosu u društvu, međutim ako nije osiguran po drugoj osnovi na obvezatna osiguranja, morat će se osigurati na mirovinsko i zdravstveno osiguranje kao član uprave sukladno članku 9. Zakona o doprinosima. S obzirom na činjenicu da je poslodavac, sukladno Zakonu o radu, obveznik podnošenja prijave na obvezatna osiguranja, član uprave koji nije obvezatno osiguran po drugoj osnovi, morat će s društvom sklopiti ugovor o radu. Također, treba istaći da je član uprave društva koji je u radnom odnosu u društvu obveznik plaćanja poreza na dohodak od nesamostalne djelatnosti, sukladno članku 14. Zakona u porezu na dohodak.”

Dakle “normalni” d.o.o. je jos uvijek jeftiniji

[quote=“Alen”]Kako sam procitao nabrzinu… i zakljucak je neisplati se jer:

“Član uprave društva ne mora biti u radnom odnosu u društvu, međutim ako nije osiguran po drugoj osnovi na obvezatna osiguranja, morat će se osigurati na mirovinsko i zdravstveno osiguranje kao član uprave sukladno članku 9. Zakona o doprinosima. S obzirom na činjenicu da je poslodavac, sukladno Zakonu o radu, obveznik podnošenja prijave na obvezatna osiguranja, član uprave koji nije obvezatno osiguran po drugoj osnovi, morat će s društvom sklopiti ugovor o radu. Također, treba istaći da je član uprave društva koji je u radnom odnosu u društvu obveznik plaćanja poreza na dohodak od nesamostalne djelatnosti, sukladno članku 14. Zakona u porezu na dohodak.”

Dakle “normalni” d.o.o. je jos uvijek jeftiniji[/quote]

Jedino što ne moraš u početku imati 30k kuna za otvaranje tog istog d.o.o.a, ali ostalo je sve isto i to je ono što ne valja. Da su uz to uveli još jednu fiksnu opću poreznu stopu, plaćanje tog poreza nakon naplate računa, bez ovog obveznog mirovinskog i zdravstvenog jer isti bi bio u toj jednoj “općoj poreznoj stopi”, e to bi onda bio posao.

Npr. Ja naplatio 300 kuna, porezna stopa je 30% npr., državi dao 90 kuna od tog računa i čist račun duga ljubav, a ne ovako ja imao neimao posla moram mjesečno pljunit koliko?, 3k, 4k kuna.

Majke ti gledam one komentare na večernjem. Kad ih čitam nije mi ni čudno što je država u banani u kakvoj jest.

[quote=“Alen”]Kako sam procitao nabrzinu… i zakljucak je neisplati se jer:

“Član uprave društva ne mora biti u radnom odnosu u društvu, međutim ako nije osiguran po drugoj osnovi na obvezatna osiguranja, morat će se osigurati na mirovinsko i zdravstveno osiguranje kao član uprave sukladno članku 9. Zakona o doprinosima. S obzirom na činjenicu da je poslodavac, sukladno Zakonu o radu, obveznik podnošenja prijave na obvezatna osiguranja, član uprave koji nije obvezatno osiguran po drugoj osnovi, morat će s društvom sklopiti ugovor o radu. Također, treba istaći da je član uprave društva koji je u radnom odnosu u društvu obveznik plaćanja poreza na dohodak od nesamostalne djelatnosti, sukladno članku 14. Zakona u porezu na dohodak.”

Dakle “normalni” d.o.o. je jos uvijek jeftiniji[/quote]

Pa čekaj, zar nije ista stvar i kod običnog doo-a? Ako nisi negdje zaposlen, a imaš doo ili jdoo moraš si plaćati doprinose, zar ne?

[quote=“33diz”]Politička šminka i punjenje državne blagajne. Naravno, opet na teret naivnih ( sada već očajnih ) građana.
Dio nezaposlene mase će se zaletiti i napuniti kasu plačanjem administrativnih troškova. I to dva puta za redom. Jednom pri otvaranju tvrtke, pa kroz par mjeseci pri zatvaranju iste.

Još će se malo nagomilati pravni postupci ( kao nema ih dovoljno ), ovrhe, blokade, stečaji, zaduženost…

Tako da ovim “potezom” predviđam porast populacije u kaznionicama a ne BDP-a.

Za uspjeh startup poduzetnika mora postojati kvalitetno poduzetničko ozračje, a ovo je samo copy-paste
jedne zapravo nevažne situacije u smislu “poticanja poduzetništva”.[/quote]

Potpis…

A kako novopečeni poduzetnik misli platiti prve račune sa 10,00 kn tem. kapitala… to je druga priča.

  • u slučaju normalnog registriranja tvrtke, 20k kapitala nije vlasništvo države, kao što se u ovom slučaju želi prikazati… kao mi vam poklanjamo trošak otvaranja firme… lol. Koja magla.

Jeftina samopromocija i otimanje sirotinji, ništa drugo…

Ne nije zakon je nedorecen i kao takav supalj, uostalom vlasnik firme nemora biti zaposlen u istoj

Suma sumare pametnije je zaposliti radnika pa njmu placati doprinose nego samome sebi :slight_smile:

Sa time dobivas da za svoju placu vadis novac od dobiti a sa istim imas radnika koji ti pomaze a sa time dizes produktivnost i tako to :slight_smile:

D.o.o. mora imati direktora i direktor mora plaćati doprinose iz neke plaće. Hoće li to biti plaća koju dobiva u d.o.o.-u ili negdje drugdje, svejedno je. Hoće li vlasnik sebe postaviti direktora ili nekog “radnika”, opet je stvar vlasnika i njegovog povjerenja u tu osobu. Ali, IMHO, glup je svaki “radnik” koji se izlaže kaznenoj odgovornosti umjesto “gazde”, za neki minimalac… :slight_smile:

Kod jednostavnog d.o.o. je moguće da su stvari posložene nešto drugačije, jer je ideja jednostavnog d.o.o.-a upravo samozapošljavanje, a ne inkorporiranje kapitala kao kod drugih trgovačkih društava. Logično je da onda nisu htjeli dobiti efekt još tisuću firmi koje samo fingiraju biznis, a služe za stvaranje dugova i slijedno bankrotiranje.

Što se plaćanja poreza prije računa tiče, najavljivano je da će se plaćanje poreza nakon primanja uplate uvesti za sve, za sva trgovačka društva. Prije pristupanja u EU se mora donijeti novi Zakon o PDV-u, pa je moguće da će to (ako ne odustanu) biti realizirano do 1. 7. slijedeće godine?

Uglavnom navlakusa koja je zaduzena za punjenje proracuna i nista drugo, neznam dali je vama jasno da nije problem u pologu koliko god on bio, nakraju to je novac koji je ulozen u firmu i ti ga mozes koristit za poslovanje jel !?

Problem je sto te u istoj sekundi drzava opterecuje sa porezima, prirezima, zarezima i jos 100 gluposti koje nemaju veze sa mozgom a npr. placas;turističkoj zajednici, hrvatskim vodama i šumama, spomeničke rente, nameta koji ne postoje nigdje samo kod nas a da nekazem da sve to ljudi neznaju niti im itko to govori.

Suma sumare za koji god oblik firme se odlucili dobro se izracunajte jer ce te vrlo brzo biti duzni a da toga niste svjesni :wink:

Evo sa drugog foruma nesto sto je vrijedno copy/paste:

"Još malo za buduće poduzetnike:
znadete li da Hrvatska danas ima preko 250 parafiskalnih nameta i po toj brojci smo među prvima u svijetu? Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja gdje neka udruga građana može nametnuti parafiskalni namet svima (npr. ZAMP).
Hrvatska je zemlja s največim davanjima na plaće na svijetu (odnos bruto-neto). Neko vrijeme ispred nas bila je Slovenija, no onda smo izbili na prvo mjesto s Jacinih 2% harača, da bi opet pali na drugo mjesto kada je to ukinuto, no opet smo se vratili na prvo zahvaljujući “poreznoj reformi”. Čak nije pomoglo 2% smanjenje zdravstva, jer je promjena poreznih razreda učinila svoje (ovo vrijedi za one plaće veće od nekih 5-6000 Kn).

Još zanimljivih crtica vezanih uz poduzetništvo:
znadete li da ako imate preplaćen PDV u državnoj blagajni, ne obračunavaju vam se kamate, dok ako kasnite s uplatom istog, država vam zaračunava zatezne kamate? Da bi došli do vašeg novca koji je kod države, morate dati zahtjev da vam vrate novac, no ako ga slučajno predate, odmah vam kuca financijska na vrata.
Uzmimo npr. primjer neke EU zemlje, npr. Češke - tamo vi do 11. u mjesecu morate uplatiti iznos PDV-a koji ste dužni, no isto tako, država vam do 11. automatski vrati PDV ako ste u preplati.
Znate li da kod nas ako ste u preplati PDV-a, taj novac ne možete iskoristiti da npr. njime platite davanja na plaće, nego da sve morate dodatno uplatiti? U normalnim državama porezne uplate možete normalno prebacivati, budući da je to sve ista kasa.

[quote=“Alen”]
Problem je sto te u istoj sekundi drzava opterecuje sa porezima, prirezima, zarezima i jos 100 gluposti koje nemaju veze sa mozgom a npr. placas;turističkoj zajednici, hrvatskim vodama i šumama, spomeničke rente, nameta koji ne postoje nigdje samo kod nas a da nekazem da sve to ljudi neznaju niti im itko to govori.

Suma sumare za koji god oblik firme se odlucili dobro se izracunajte jer ce te vrlo brzo biti duzni a da toga niste svjesni ;-)[/quote]

Bravo Alene. Oteo si mi riječi iz usta. Upravo je to glavni problem. Oni ako žele potaknuti poduzentištvo moraju sniziti poreze i ukinuti plaćanje raznih gluposti koje kao što si i sam rekao nemaju veze s mozgom, a što je još veći problem, mediji uopće ne pružaju informacije i xxx ljudi će ići otvoriti tu famoznu firmu za 10 kn i upast u gadne probleme i dugove, jer da se sa 10 kn može pokrenuti posao gdje bi mi bili. Ma kakva mala Švicarska, bili bi mala Kanada.

Biti će zanimljivo vidjeti nakon godinu dana što će od toga svega ispasti tj. koliko će ih opstati. Po meni ako netko kreće u biznis bez kuna u đepu, 99.99% osuđen je na propast. Mislim na one koji nemaju nikakav plan nego iz očaja otvaraju firmu jer po nekoliko godina ne rade. Što je napisao CC, najveća stavka su doprinosi (ako imaš svoj prostor) i ako ih ne uplatiš do 15-tog sljedećeg mjeseca država te odmah kamatari. Žao mi je takvih ljudi jer će još više zaglibiti, a ljudi koji rade na crno i dalje će raditi isto.

Neznam, vidim nekoliko prednost:
Otvaranja starup firme ukoliko imate “aktivnu” firmu. Otvaranje nove firme dođe vas “samo” 800kn. Ne treba vam temeljni kapital. Nemate davanja socijalno && mirovinski. Vjerovatno ćete dobiti i popust kod računovođe…

Otvaranje firme umjesto obrta. Koliko sam shvatio isplativije je otvoriti ovo nego obrt zbog mogučnosti samozapošljavanje sebe na minimalcu.
Znaći osoba može za 800kn mjesečneno ako se ne varam imati zdrastveno i mirovinski.
Dok kod obrta ta cifra se penja preko 1500kn mjesečno, mislim da se uzima prosječna hrvatska plaća.
Znaći oko 1800kn.

Što znaći na godišnjoj razini potrebno je 10000kn manje.

E sad pitanje je kako kod drugih stvari dali se više isplati obrt, no onaj glavni kamen spoticanja je riješen. Za 9 tisuča kuna godišnje riješili ste obaveze državi kao samozaposena osoba.
E sad ako se još nađe neki jeftin računovođa…
Za manje od 15000kn mogu legalno poslovati cijelu godinu.
Dok kod obrta to mi nije dosta da si pokrijem davanja na plaću.

Po meni je ovo samo jedan u nizu poteza koje država treba napraviti da bi se smanjila nezaposlenost. Realno gledajući otvaranje firme je najmanji trošak ako ćemo uzeti u obzir da za svakog radnika trebate plaćati doprinose (mirovinsko, zdravstveno,…) te je to recimo jedini razlog zašto ja u studiu ne zapošljavam više ljudi nego radim sa postojećim radnicima (njih dvojica) te sa studentima koji su nam se pokazali dobri. Momak koji će se sada zaposliti u tvrtki koja je zgradu do uspio je nekako nakon veće papirologije i muke dobiti državni poticaj za zapošljavanje te se zaposlit na način da gazda ne plaća doprinose za njega.

Mislim da bi se trebalo masivno smanjit doprinose za radnike jer bi to bio jedini način da ukinemo sivu ekonomu tj. bolje platit npr. 15% davanja državi nego svaki dan strahovat hoće li te inspekcija uhvatit

[quote=“gorrc”]Neznam, vidim nekoliko prednost:
Otvaranja starup firme ukoliko imate “aktivnu” firmu. Otvaranje nove firme dođe vas “samo” 800kn. Ne treba vam temeljni kapital. Nemate davanja socijalno && mirovinski. Vjerovatno ćete dobiti i popust kod računovođe…

Otvaranje firme umjesto obrta. Koliko sam shvatio isplativije je otvoriti ovo nego obrt zbog mogučnosti samozapošljavanje sebe na minimalcu.
Znaći osoba može za 800kn mjesečneno ako se ne varam imati zdrastveno i mirovinski.
Dok kod obrta ta cifra se penja preko 1500kn mjesečno, mislim da se uzima prosječna hrvatska plaća.
Znaći oko 1800kn.

Što znaći na godišnjoj razini potrebno je 10000kn manje.

E sad pitanje je kako kod drugih stvari dali se više isplati obrt, no onaj glavni kamen spoticanja je riješen. Za 9 tisuča kuna godišnje riješili ste obaveze državi kao samozaposena osoba.
E sad ako se još nađe neki jeftin računovođa…
Za manje od 15000kn mogu legalno poslovati cijelu godinu.
Dok kod obrta to mi nije dosta da si pokrijem davanja na plaću.[/quote]

Potpisujem u potpunosti !
Evo ja našao knjigovođu za cca 300 kn/mj. Jel’ to OK ?

[quote=“Mi5h0”]Potpisujem u potpunosti !
Evo ja našao knjigovođu za cca 300 kn/mj. Jel’ to OK ?[/quote]

Nije skupo, možda može mrvicu i jeftinije ali tu već onda moraš gledatiti i kolika će biti kvaliteta.