Jednostavni responsive web - koliko košta izrada?

Ništa im ne fali, dapače, hvala bogu na templateima.

I ja radim sa templateima, kada mi se javi lik i kaže da mu je max. budžet za stranicu 700kn.
Ali ja mu kažem da za te novce može dobiti samo prekucani template. Objasnim razliku između unique i templatea. Predlošci sa Foresta i sl. su prva liga, kvalitetni i nisu skupi.

Ali to nije izrada stranice od nule. Ali jest prevara, zbog koje bi se moglo i zakonski odgovrati ako se uvaljuje pod unique.

bozzou je to jako lijepo objasnio. Dzabe je meni sto sam ja na nekoj web stranici radio mjesec dana, ako ona zaradi primjerice 5 dolara mjesecno, a stara je npr. 6 mjeseci. Znaci da ne vrijedi vise od 30 dolara plus domena i hosting, znaci rec cemo 60 dolara. A vrijeme i trud koji sam ja potrosio mogu objesit macku o rep.

2 Likeova

Uopce bezveze raspravljati sa ovakvima koji takva pitanja postavljaju… a pogotovo o cijeni sa njima… nek si sami rade…

1 Like

Pa dotični koji je da ponudu…nije rekao od nule, nego “ceo sajt”.

Ali ta nula je inače jako nedorečen pojam. Svatko u svojoj glavi ima predodžbu koja je to nulta točka. Sigurno neće niko krenuti od assemblya ili od toga da prvo kopa silicij i pravi komp. Ja preuveličavam sad naravno…iako bi prava teoretska nula bila tamo gdje si rekao da bi se možda vratio u vremenu :slight_smile:
No praktična nula, vjeruj…svakome u glavi drugačija…relativna u odnosu na tehnologiju s kojom je krenuo raditi…te istu smatra nekakvom referentnom točkom polazišta.

Što bi po tebi bila nula?

Svatko u svojim projektima si ostavi neke špranjce koje se u sljedećim projektima daju opet nekako barem malo iskoristiti… Prema tome opet nikad nitko ne radi iz nule…pa makar nulu definirali kao subjektov prvi susret s tehnologijom.

Bo zoo u, molit cu xd.

Mogli bi cak rezumirati, pa reći da su proizvodna i prodajna cijena tek toliko povezani sto se proizvođaču nikako ne isplati da cijena proizvodnje buda veća od prodajne cijene koju može dobiti.
Tu imamo prvi uvjet: prodajna cijena veća od proizvodne cijene.

Drugi uvjet dolazi iz prirodnog ponašanja tržišta…koji će u slučaju velike razlike prodajne i proizvodne cijene…mamiti konkurenciju da se bavi istom proizvodnjom, te time rusi prodajnu cijenu. U konačnici to može dovesti do vrlo slične proizvodne i prodajne cijene…što je možda stvorilo iluziju kod dotičnoga koji je bubnuo onu izjavu da ako se nesto prodaje po 10$ da ima da se i proizvodi za siću…

Ma zna se šta se podrazumijeva pod “od nule” kada je izrada web stranica u pitanju.
Dizajn + development (kodiranje).

Sigurno nećeš iči slagati svoj framework ili library za to, nego češ uzeti bootstrap i(li) Jquery.

Ako voliš preuveličavati onda možeš i “od nule” raditi unique fontove, unique jezike i šta ti ja znam…

Bravo japac, svaka čast na odgovoru, vrhunski je :wink:
Kako da saznam cijenu ako ne pitam? A to što tebe ljuti što smatram da obična izmjena teksta u templateu ne vrijedi više od $50 nije moj problem. Još sam i puno rekao.

Rasprava je krenula u očekivanom smjeru :slight_smile: Ja sam sredio to što mi je trebalo.
Samo je stefan konkretno odgovorio i napisao cijenu, drugi nitko.

Ako netko hoće jednostavan responsive web u kojem ću mu ja ponuditi predložak, a on će postojeći tekst i slike moći zamijeniti svojim, bez ikakvih drugih izmjena, neka se slobodno javi i naplatit ću to samo 200 kuna. Može imati i hosting kod mene. To je meni trebalo i to sam jasno napisao. Razumijem da je rad “od nule” dosta skuplji, ali sam napisao da mi je ok i izmjena templatea, ili teme. Ja stvarno ne vidim kako bi ta izmjena teme mogla trajati dulje od sat vremena, ako ne i 10 minuta. Čak sam mislio dati svoj predložak.

Ako sam u krivu i ako takva izmjena stvarno košta $100 ili možda čak i $1000+ po nekima, onda očekujem navalu na moju ponudu da to ja drugima radim za samo 200 kn :wink:

Recimo ovo http://demo1.huge.wpengine.com/color-3/# košta $59. Ne snalazim se u tome, ali pretpostavljam da se bez problema može mijenjati tekst, a i slike. I ako ja hoću taj predložak i jednokratno ubacivanje svog teksta, bez ostalih izmjena, to košta više od $100, čak i ako ja dostavim temu? Smiješno! Možda ima budala koje bi to platile i $1000, ali to je baš zato što su budale. Zapravo to možda i košta više od $100 ako su stvarno takve cijene onih koji to rade, ali to realno ne vrijedi toliko. Skroz druga stvar je rad od nule i slažem se da je to puno skuplje. Možda je većina ovdje komentirala baš tu izradu od nule i onda su komentari ok, ali nitko mi nije konkretno odgovorio osim stefana. I ne znam zašto se shvatilo da ja obavezno trebam rad od nule kad sam napisao da mi je ok i izmjena templatea. Ali ok :slight_smile:

Može, ja sam za, kad će mi trebati site - javim ti se. Odgovara mi tvoja ponuda.

Jel kužiš u čemu je ključna greška tvoje teze? Upravo ovo gore - sam priznaš da se ne snalaziš, ali si siguran da je to posao od 10 minuta i 100 kuna? Na temelju čega kad se ni sam ne snalaziš i ne znaš?

Ja sam o tebi stekao full ozbiljno mišljenje na temelju tvojih postova pa moram priznati da me iznenađuju takve tvrdnje.

1 Like

Ponuda da ja nekome radim web je bila poluozbiljna :wink:
Ali da netko stvarno želi koristiti template koji bih ja napravio, i moj hosting, a ubaciti svoj tekst bez drugih izmjena, i želi platiti za to 200 kn možda bismo se i mogli dogovorit :smile:

Što se tiče rada od nule, tu stoje komentari jer znam da oko toga ima posla i da to košta. Ali za sitne izmjene templatea stvarno mislim da nema puno posla.
To nije moje područje pa je istina da ne znam previše od tome, ali nekakvo osnovno znanje i logiku imam. U kompliciranijem slučaju možda treba otvoriti kod i tamo gdje je postojeći tekst označiti taj tekst, pritisnuti delete, označiti moj tekst, pa copy/paste na mjesto gdje je bio obrisani tekst. Jednostavniji slučaj, koji mi se čini vjerojatnim, je da se u templateu može brisati postojeći tekst i upisati vlastiti, i vjerujem da to čak može ići na bazi WYSIWYG editora. Eto, to je meni trebalo i stvarno mi djeluje nerealno da to košta $100 ili više. Do $50 je ok, iako mislim da bi to bilo lakih $50 onome tko bi to napravio. Ok, velim da postoji mogućnost da ja stvarno nemam pojma i da živim u velikoj zabludi, ali ipak znam barem neke osnove pa mislim da ovo što sam tražio zaista nije neki veliki posao.

Ali kad je već krenula rasprava, ajmo to onda riješiti :slight_smile: Da li se u templateu može izmijeniti postojeća slika i postojeći tekst (jednake dimenzije slike i jednake dimenzije teksta, i jednak font), bez ikakvih drugih izmjena, u roku od ajmo reći 2 sata?
Ja mislim da može, možda čak i u roku od 10 minuta :wink: Možda sam stvarno totalni tudum, ali onda će vjerojatno netko napisati zašto to što sam naveo zapravo i nije baš jednostavna izmjena.

Većina komentara je otišla u širinu i ja nisam dobio odgovor na zapravo jednostavno pitanje; koliko košta izrada weba iz primjera od nule (bez opcija za koje sam napisao da mi ne trebaju), i koliko košta izmjena teksta u predlošku? Ovo prvo je sigurno skuplje i to mi je jasno, ali ponovno kažem, mislim da je ovo drugo stvarno čas posla i da realno ne bi trebalo koštati više od $50, pogotovo ako ja već imam predložak.

Netko je komentirao “onda si napravi sam kad je tako jednostavno”. Evo primjer: Čovjek ne zna vozit i pozove taxi. Ovaj mu želi naplatiti 100 kn kilometar vožnje i čovjek veli da mu je to previše i da taksista pretjeruje, da je trošak goriva po kilometru manji od kune i da je jednostavno vozit, a na to mu taksist odgovori onda se odvezi sam kad je tako jednostavno. I kaj sad, kilometar vožnje realno vrijedi 100 kn ? :wink:
Meni je recimo jako jednostavno prebaciti domenu sa jednog registrara na drugi (to realno i je jednostavno), ali sigurno ima nekih koji to ne znaju napraviti. I da mene sad netko traži da mu to napravim jel bih mu ja trebao to naplatiti 100 kn jer on to sam ne zna i jer njemu to nije jednostavno? :wink: Možda bih ja rekao da mi se neda to nekome raditi za manje od 100 kn, ali to je onda nešto drugo. Ja razumijem da neki imaju dovoljno posla i da im se neda uzimati male poslove, ali to ne znači da me trebaju uvjeravati da obična izmjena realno vrijedi $100+. Ima raznih izmjena, i neke su stvarno komplicirane, ali ja sam napisao kakva izmjena meni treba i teško može biti jednostavnija.

Na ovom forumu sam znao dobiti stvarno korisne savjete, i neki od nikova iz ove teme su mi poznati i znam da su stručni u svom poslu, ali je rasprava otišla u pogrešnom smjeru. Ispada da su svi osim stefana ignorirali ono što sam ja zapravo pitao i da su odgovarali kao da mi treba napraviti neki kompleksan web od nule.

Usput, ama baš nitko mi se nije javio u inbox za ovo što sam ponudio (izrada templatea i ubacivanje tuđeg teksta bez ikakvih drugih izmjena za 200 kn). Meni se čini da onda to i nije toliko povoljna ponuda :wink:

Kao što smo konstatirali već ranije, sve je stvar tržišta. Tržište je odlučilo da je to premalo (što god se tebi činilo) i jbg nisi dobio ni jednu ponudu. Da si ponudio npr. 100 dolara, vejrojatno bi bila druga priča. Vrijedi li to 100 dolara? Ako bi imao dovoljno ponuda i posao bi bio kvalitetno napravljen u definiranom roku, tada je to to. Ako se ni tada nebi nitko javio (što ne vjerujem) morao bi ponuditi više ili tražiti drugdje. Tako je to u svakom poslu, i tvom i ovom.

BTW ja se povremeno time bavim, nekad za svoje siteove, nekad za druge, ali iskreno to se meni neda raditi, tako da ako mogu OK naplatiti nema problema, ali zajebavati se s nekim za 100-200 kuna, to mi se zbilja neda. KAo što rekoh, meni savršeno odgovara da mi netko radi siteove za 200 kuna, ali znam da je realno to u ■■■■■ jer onda ionako moram još pola toga sam napraviti, ili gnjaviti stalno čovjeka za tih 200 kn dok ne ispadne kak sam zamislio što nije dobra opcija jer nikom se ne zajebava s necim 2-3 dana za 200 kuna. TAko da se ne isplati ni uzimati takve ponude.

Ovdje kod ovog da mi se nije nitko javio u inbox sam mislio na moju ponudu da JA drugima ponudim template i svoj hosting, i da ubacim njihov tekst u taj template za naknadu od 200 kn.
To ionako nije bila skroz ozbiljna ponuda, ali možda bih to i napravio da se netko javi.

Ali evo opet nisi odgovorio na ovo boldano iz mog prethodnog posta :wink: A to je zapravo bit svega. To sam trebao i zanimala me cijena da to netko napravi za mene.

A to da se tebi neda za*ebavati za 200 kn to potpuno razumijem. I meni se često neda zezati s nečim za parsto kuna, iako ima nekih koji bi to isto možda napravili i za 100 kn. U nekim slučajevima me traže sastanak u trajanju 2-3 sata, i ja najčešće odbijam ako nije barem 500-600 kn jer mi se jednostavno neda nekud ići za recimo 200 kn (iako bi mi u tom slučaju jedina obaveza bio taj sastanak, bez daljnjih radnji). S druge strane, puno njih svaki dan ustaju u 7am i idu negdje gdje moraju biti 8 sati za 200-300 kn.

Evo malo detaljnije objašnjenje onog što sam ja ponudio (da JA nekome napravim jednostavan web za 200 kn). Ja osiguram template, koji bi relativno lijepo izgledao (barem meni :slight_smile: ), ponudim i svoj hosting, i ako bi netko bio zainteresiran može dobiti taj web za sebe, s tim da na mjestima gdje je moj tekst i gdje su moje slike može biti njegov tekst i njegove slike, bez drugih izmjena, bez adsensa itd, samo neki ogledni web s tekstom. Vjerujem da se ovdje nitko ne bi javio i bio spreman platiti 200 kn za to jer je to toliko jednostavno da bi plaćanje 200 kn za to bilo bacanje novaca. Opet, treba hosting koji bi nekog pojedinca koštao cca $100 godišnje, treba tema koja često košta $20+ pa bih ja mogao reći da tražim $120+ za to, ali mislim da bi to bilo deranje jer ja ne bih ponudio nikakvu mogućnost izmjene na ponuđenoj temi osim slika i teksta.
Tu ponudu sam dao tek toliko, i velim da nije skroz ozbiljna, jer mi se možda to ne bi dalo raditi za 200 kn, ali vjerujem da se može naći puno onih koji bi to s guštom odradili za 200 kn. Kodiranje od nule je nešto sasvim drugo.

Komentari su me malo povukli za jezik jer se osjećam napadnutim, a nitko zapravo nije pročitao što ja zapravo tražim, ili nije želio pročitati da tražim nešto jednostavno. Opet velim, možda sam stvarno totalno u krivu kad mislim da je to jednostavno, ali onda neka mi netko odgovori na boldano iz mog prethodnog posta i neka mi objasni zašto bi eventualno trebalo više vremena. Ja sam razuman i normalno mi je da ne bih mogao dogovoriti samo takvu sitnu izmjenu koju sam zatražio, a onda svakih sat vremena javljati da želim i ovo, i ono, i još ono, a sve u istoj cijeni.

Meni ovo izgleda kao da si ti zapravo htio dobiti neke ponude u ovoj temi, čisto da vidiš kako se u izradi web stranica kreću cijene. Jer, prvo tražiš da ti netko napravi nešto za 200kn jer ne znaš i ne da ti se time zamarati, pa onda nudiš da ti to možeš drugima radit za taj iznos, što realno nema smisla.

Zapravo, ovo mi sve izgleda kao da te netko tražio ponudu da mu napraviš tako neki “jednostavan” web uz domenu oko koje ste pregovarali, pa si mislio:

  • sam odraditi i dodatno zaraditi, ali nisi znao cijenu
  • naći nekoga tko to radi za 200kn i naplatiti više, pa opet zaraditi

Ako nije to onda si trebao drugačije postavit temu… Da si napravio oglas u kojem si tražio da ti netko instalira neki cms i temu koju si već odabrao, te da si tražio nekoliko sitnica za izmjenit (sliku, text),ne bi bilo priče oko toga jel 200kn puno ili malo. Svojevremeno je Šime imao oglas di je tražio izradu sajtova s igricama, plaćao je mislim 200kn po sajtu, više se ne sjećam točno, trebalo je isto tako instalirat cms, template i ubacit nešto igrica i predati mu sajt. Bilo je jako puno zainteresiranih za oglas…

1 Like

Nije baš tako :wink: Meni je stvarno trebalo to što sam tražio, i to isključivo za moje potrebe.

Ovo što sam ja ponudio za 200 kn sam rekao da nije ozbiljna ponuda, jer se ja time ne bavim, ali ako bi netko to htio platiti 200 kn možda bi mu i napravio jer nakon što bih napravio temu bi mi trebalo desetak minuta za izmjenu teksta i slike bez drugih izmjena. Pa onda ako bi netko to stvarno htio platiti 200 kn možda bih to i odradio.

Stvar je u tome da sam dogovorio s frendom da mi besplatno odradi ono što sam trebao, ali sam i u prvom postu napisao da je realna mogućnost da tako ispadne. Cijenu sam pitao da vidim koliko će me koštati ako ne uspijem dogovoriti s frendom. Uz to sam krenuo malo istraživati i našao način da si ja to samostalno napravim (jer mi ne treba ništa komplicirano). To što mogu ja sada i sam napraviti je ono što meni zapravo i treba, a to samostalno odradim za desetak minuta (ili ajmo reći pola sata), ako ne računam pisanje teksta. Što više ulazim u ovu temu vidim koliko se zapravo pljačkaju klijenti koji ne znaju ništa o web dizajnu. Pošteni web dizajneri će se vjerojatno složiti, iako naravno da ne očekujem javno priznanje. Sad će se sigurno neki naljutiti, ali to je moj zaključak. Svaka čast onima koji rade o nule, ili rade veće izmjene na templateu, ili imaju kod koji dodatno mijenjaju, ali preinaka postojeće teme samo izmjenom postojećeg teksta je turbo jednostavan posao.

Ako sam u krivu onda neka me netko ispravi. Znam da nekima i smeta ovakav moj komentar jer teoretski može srušiti cijenu njihovog rada što ja ne želim i nemam ništa protiv da moderator izbriše cijeli ovaj thread (ozbiljno). Ne želim rušiti cijenu web dizajnerima koji i ovako jednostavne poslove naplaćuju $100+ jer na to imaju pravo. I ja bih tako radio da sam u tome i ako to prolazi, ali me smeta da me netko želi uvjeriti u nešto što nije točno, a to je da je ovako jednostavna izmjena veliki posao i da traje sate i sate rada.

Ovo sam zapravo trebao, ali se vjerojatno nisam dobro izrazio jer ovo nije moja niša. Ipak mislim da je svatko mogao iz mog opisa onog što trebam shvatiti da mi zapravo treba baš to.

Teške riječi su pale :wink:

Kao što sam već rekao, nisam web dizajner, pa ni nemam interesa zastupati tu stranu, ali mislim do ovo što si rekao ipak nije u redu.

AKo je to zbilja tako, upravo si otkrio odličnu nišu.

Otvori firmu ili obrt i radi webove po 200 kn. Na dan ces ih napraviti 6-8 što je cca 1500 kn/dnevno. Puta 30 dana, možda i bolje nego biznis s domenama

Ili možda ipak to nije tako…

Znam, i zato sam napisao da nemam ništa protiv brisanja cijele ove teme jer mi nije namjera srušit cijenu web dizajnera, niti to želim.
Iako se taj dio o pljačkanju odnosio isključivo na naplatu ovoga što ja cijelo vrijeme spominjem. Znači ako netko to naplaćuje više od $50 to je jednostavno previše. Točka. Dok me netko ne razuvjeri ja ne mijenjam mišljenje :wink:

Evo jedna rečenica koju sam dobio na privat od dugogodišnjeg forumaša: "razumijem što tebi treba i realno to može neko odradit i za $20."
Dalje je išlo kako se konkretno njemu neda raditi za tako male novce, što je ok.

Ray, problem kod tvog prijedloga je što vjerojatno 200 kn nije baš tako povoljna ponuda onima koji traže ovo što sam ja spominjao, i zato ne bi bilo puno klijenata :wink: Drugim riječima, to realno niti ne vrijedi više od 200 kn.
Po stoti put…druga stvar je rad od nule ili neke veće izmjene templatea.

Problem u cijeloj priči je što se “izrada jednostavnog responsive sajta” dovodi u kontekst “par izmjena na gotovom templateu”. A to nije isto. Osobno niti živim od izrade web stranica, niti sam ih previše napravio, ali postoji razlika u te dvije stvari (stoga stvarno nemam interesa braniti nečiju cijenu), a ovdje se lako može doći do zaključka da je to isto.