Join ili union

Dodana je kolona kolicina, ali opcenito da li se koristi kalkulacija prilikom ORDER by

SELECT korisnici.ime, korisnici.status, korisnici.kolicina, cijene.cijena, knjige.zanr
FROM korisnici
LEFT JOIN knjige ON korisnici.kod = knjige.kod
LEFT JOIN cijene ON korisnici.status = cijene.status
WHERE korisnici.zemlja='hrvatska’
ORDER BY kolicina*cijena

““Preporučam da se kod selecta takvog polja koristi ISNULL(POLJE, ‘’) ili ISNULL(POLJE, 0) ovisno o tipu POLJE.”” Bi li to mogao malo pojasniti vezano za nas upit od ranije.

[quote=“tchibo”]Dodana je kolona kolicina, ali opcenito da li se koristi kalkulacija prilikom ORDER by

SELECT korisnici.ime, korisnici.status, korisnici.kolicina, cijene.cijena, knjige.zanr
FROM korisnici
LEFT JOIN knjige ON korisnici.kod = knjige.kod
LEFT JOIN cijene ON korisnici.status = cijene.status
WHERE korisnici.zemlja='hrvatska’
ORDER BY kolicina*cijena
[/quote]

Ne. Polje koje se izračunava uglavnom se i prikazuje, te se po njemu i sortira.
SELECT …, korisnici.kolicina * cijene.cijena VRIJEDNOST

ORDER BY VRIJEDNOST

[quote=“tchibo”]
"“Preporučam da se kod selecta takvog polja koristi ISNULL(POLJE, ‘’) ili ISNULL(POLJE, 0) ovisno o tipu POLJE.”" Bi li to mogao malo pojasniti vezano za nas upit od ranije.[/quote]

Kako je tablica “cijene” L joinana, postoji mogućnost da nema sloga koji bi davao umnožak. Rezultat nešto * NULL je NULL. To nije nula, to je ništa, nedefinirano. Da bi se to spriječilo, stavlja se ipak nešto što je najbliže.

SELECT …, korisnici.kolicina * ISNULL(cijene.cijena, 0) VRIJEDNOST

ORDER BY VRIJEDNOST

Međutim, sa NULL treba biti pažljiv.

meni je ostao u sjećanju primjer mjerenja temperature.
Primjer:
U ZG je izmjerena temperatura od 3 stupnja, u Osijeku -5, u Zadru 4, u Rijeci 0 i u npr. Varaždinu nije izmjereno.
To ne znači da je u Varaždinu 0 stupnjeva nego jednostavno ne postoji podatak.

Milslim da funkcionira, samo sam ubacio COALESCE umjesto IFNULL

SELECT …, korisnici.kolicina * COALESCE(cijene.cijena, 0) as VRIJEDNOST

Puno hvala na trudu i pomoci

Evo mene opet, na koji nacin sada mogu naprosto ubaciti jos jednu tabelu u query iz kojem vadim vrijednosti koje nemaju veze sa rezultatima query-a. Naime to su tabele razlicitih jezika kojim popunjavam textove unutar rezultata i nemaju nikakve poveznice sa ostalim tablicama.

Dali to rjesavam pomocu UNIONA ili nekako drugacije?