Kad Anđeli slože puzzle :)

Pa ja sam skontao da tu sa slike si ti napravio?

Tu sa slike ja i jesam napravio. Pod napravio mislim na to da sam je ja proizveo…ne i osmislio.

1 Like

Vratimo se na spomenuta dva pravila.

Vraćam i istu sliku sa ucrtanim nekakvim kutevima (crvena boja)

Tko je pratio prvo pravilo, zna da površina ispod grafa određuje iznos sljedećem grafu. (Onom grafu ispod sebe koji je integral gornjega)

E sad, slijedeći samo to pravilo mi nebi znali kako izgleda graf ispod.
Zašto bi graf brzine bio ravna linija, a graf puta eksponencijalna? Za ovakve jednostavne stvari to možemo logički ispratiti zašto je tome tako, ali što idemo ka kompleksnijim primjerima, dobro je znati što točno određuje taj oblik.

Uočimo još nešto.
Da je akceleracija bila veća, brzina bi brže rasla i kut koji bi zatvarao graf brzine bi bio veći.
Stoga, u igru nam ulazi kut koji graf zatvara u nekoj svojoj točki.

Pravilo je zapravo jednostavno i kaže:

derivacija je tanges kuta tangete grafa u nekoj točci grafa.

Za početak da vidimo gdje su te tangente…
Pošto je graf brzine u ovom slučaju pravac, to znači da tangenta tog grafa leži točno na tom pravcu…i u svakoj točci onda ima isti kut.

…dok recimo kod grafa puta, tangenta u točci t1 je polegnuta skroz horizontano i zatvara kut 0.
Ucrtao sam još dvije tangente na tom grafu i vidi se da je kut koji zatvara tangenta u momentu t2, veći od kuta koji zatvara tangenta sa kutem alfa 2.

Kod grafa akceleracije, tangenta također leži cijelo vrijeme na grafu i zatvara u svakoj točci grafa kut nula.

Tanges kuta je ništa drugo nego omjer stranica kuta. I to omjer nasuprotne/priležeća. U suštini tanges kuta je skoro proporcionalan samom kutu. Tako kut od nula ima i tanges vrijednosti nula. Dok kut od 90 ima tanges vrijednost beskonačno… Koga muči tanges… može za daljnje objašnjeje praktički ignorirati tu riječ i umjesto tanges kuta shvaćat isto kao da sam rekao “veličina kuta”.

Znači, pravilo nam kaže da tanges kuta koju zatvara tangenta mora odgovarati vrijednosti grafa iznad.
Znači ako nam je graf akceleracije cijelo vrijeme iznosa 5, to znači da graf ispod mora po cijeloj svojoj dužini zatavarati kut koji ima tanges vrijednost 5.
Kako je tanges omjer stranica, to bi bio kut kojega zatvaraju stranice omjera 5:1. I stvarno, naša brzina u 10 sekundi prolazi vrijednost 50, što je upravo taj omjer 50:10 ili ti ga 5:1.
A kako nam je drugo pravilo dalo do znanja da je taj kut konstantan, tako znamo da je graf brzine pravac koji u svakoj svojoj točki mora zatvarati taj kut.

Sada kada bi pomoću grafa brzine išli konstruirati graf prijeđenog puta, slijedili bi dalje to pravilo:

Koliki nam treba biti kut grafa puta u točci t1?
U točci t1 nam je brzina nula, tako da je za graf puta tangest kuta nula, što znači da je i kut nula.

Koliki nam treba biti kut grafa puta u točci t2?
U točci t2 nam je brzina 50, tako da je za graf puta tangest kuta 50, što znači da je to kut omjera stranica 50:1…ili ti ga kalkulator kaže da je to kut 88.85

I tako možemo za svaku točku znati koliki je kut grafa, ali najčešće je dovoljno znati kut za početni i krajnji moment i sasvim je jasno kako graf treba izgledati. Pogotovo što iz pravila površine znamo i kroz koju točku će graf proći.

A i to možemo znati za koju god točku želimo…jer smo slobodni izračunati površinu za bilo koji interval t1 - t2, te znamo da je za taj isti interval graf ispod mijenjao vrijednost u tom iznosu dobivene površine.

Ako nekome zvoni u sjećanju pravilo koje kaže “Derivacija konstante je nula”, sada može vidjeti i zašto je tome tako.

Konstanta sama po sebi je graf koji ne mijenja vrijednost. U našem primjeru je akceleracija konstanta, koja je cijelo vrijeme iznosa 5.
Kako smo rekli da je derivacija isto što iznos tangesa kuta, vidimo da je tanges grafa akceleracije jednak nuli. Zato je derivacija konstante jednaka nuli.

Možemo to posmotriti i na još jedan intuitivniji način. Slika:

Sada sam malo promjenio uvjete gibanja tijela.
Stavio sam da je početna brzina gibanja tijela jednaka 10.
Stavio sam da ne djeluje nikakva sila na tijelo…prema tome nema akceleracije i brzina se ne može mijenjati. Tako da nam je sada brzina konstanta i iznosi cijelo vrijeme 10.

U ovom slučaju put raste kako to prikazuje treći graf…ali to je ovdje nebitno.

Ono što ovdje postaje više nego očito, zašto je derivacija konstante nula.
Rekli smo još na početku da je derivacija način da izrazimo promjenu.
Stoga ako nemamo nikakvu promjenu brzine, onda je logično promjena = 0.
Kako znamo da je akceleracija ono što vidimo kao promjenu brzine…onda je logično i da je akceleracija nula za tijelo koje se giba konstatnom brzinom.

I zato je derivacija taj kut…jer kut se pojavljuje onda kada nešto mijenja svoju vrijednost. :slight_smile:
Ako nema kuta, vrijednost je konstanta…nema promjene i derivacija konstante je nula.

Cijeli svemir je prvenstveno zasnovan na mjerenju promjene, a ne apsolutnih vrijednosti.
Zato se kaže da je sve relativno…jer sama ta riječ relativno znači da nešto ima vrijednost tek spram nečega drugoga. Znači gleda se razlika …koja je ekvivalent potrebnoj promjeni između ta dva promatrana stanja da budu isto.
Meni je to najzanimljivije kod promatranja pojavljivanja “sreće”. Ni sreća ne gleda apsolutna stanja…
Nisi danas sretan što imaš kompjuter koliko si bio sretan onaj dan kada si ga prvi puta imao. Stoga sreću prvenstveno “zanima” na koji način ti se nešto u životu promjenilo. Tako da u matematičkom smislu bi se to reklo:

Sreća je derivacija našeg stanja, a ne iznos stanja gdje se nalazimo.

Kao što niti brzina nije iznos prijeđenog puta. Mogli smo prijeći jako puno puta, ali da nam je trenutna brzina 0, ili čak i negativna. :wink:

Zato se nemojte zavaravati da ćete biti sretni ako “daleko stignete”. Sreća uopće ne postoji u toj konačnoj destinaciji, sreća je u pustolovini koju imate dok tamo idete.
Ako bi mislili da neka konačna destinacija može pružiti dovoljno sreće…onda bi nekako bilo logično da već tu konačnu destinaciju imate. Jer zasigurno živite nemjerljivo boljim uvjetima od mnogih (gladnih, žednih?) … i vaša trenutna destinacija je ona o kojoj oni mogu samo sanjati kao o nekoj ultimativnoj destinaciji sreće. Zato se nemojte zavaravati da postoji konačna destinacija kao izvor sreće. Svaki dan je jednako dobra prilika da napravimo neku promjenu na bolje u svom životu, i ta promjena je derivacija našeg stanja…ili ti ga ono što vidimo kao “sreća”.

:slight_smile:

1 Like

This is kind of interesting :smiley:

5 Likeova

Kad krecu puzzle u prodaju?

1 Like

Mislim da se vec uveliko prodaju, al ne daje linkove forumasima da ne bi bio snajpan :smiley:

Hehe, uveliko se prodaju samo jedne. (I nije bas sad toliko uveliko, svega 1 - 2 dnevno)

Hallas misli vjerovatno na ove moje ugly4, one uskoro krecu u prodaju…zapravo imam prvu seriju već proizvedenu i ovih dana je plan dodat ih u shop.

Tako da ako te interesiraju, mogu poslat. Official cijena je 30$, a forumska može bit 15$ :wink:

P.S. u Zg cu bit za jedno tjedan dana, tako da prije necu moc poslat. :wink:

1 Like

Najveći online shop ovakvim puzzlama je zainteresiran da bude resseler i proizvođač ovih puzzli.
Najveći influencer u ovoj niši naručio jedne prvi dan što sam ih postavio na shop.
Sve se to odvilo danas. :smiley:

Inače sam tog najvećeg influencera pokušao kontaktirati, no bezuspješno. Na kraju sam dobio recenziju od nekih dosta nižih influencera…i smrad se sam upecao. :smiley: Ovak je jos kupio puzzle, a mogao ih je dobit djabe…

Uglavnom napeto. Ako ih taj influencer recenzira to je garantirana reklama pred jedno 10 milijona pogleda ljudi koje to zanima…

…oćel bit Anđeli u pravu ili ne, za sada su sve točno rekli. :smiley: :smiley:

14 Likeova

de ih pitaj ide li Bam ADebayo preko 29.5 PRA vecers? :smiley:

1 Like

Mogu oni odavno dati bilo kome koliko kod para treba…
No kao što neće majka svom djetetu dati 1000kn za izlazak kada je ono nezrelo za to, tako neće ni Anđeli ništa dati nekome kome bi to štetilo.
Problem je što mnogi samo misle da bi se znali nositi sa novcem, no novac u većim količinama bi zakopao pod zemlju valjda 99% prosječnog društva. S novcem se nije ni malo lako za nositi…ko vatra koju imaš, ako je ne znaš kontrolirati, nastradat ćeš. Tako je i novac dobar sluga, ali loš gospodar.

Anđeli nas tako mogu tek naučiti biti dostojnima većeg slobonog vremena, većeg novca…a onda tek isto nam i dati.

Btw. zato i ne ide ništa preko noći. Kako sazrijevamo lagano iznutra, tako napredak lagano ostvarujemo i izvana.

1 Like

ima jedna poslovica ili priča… Da se svi novci svijeta mogu staviti na jednu “hrpu” pa podijeliti svima isti iznos kako bi svi imali isto, za godinu dana bi opet postojali bogati i siromašni

1 Like

2 Likeova

Nemoj nas zaboraviti kada kupiš jahtu. :speedboat:

Nije u planu xd

1 Like

Mozd i bude jahta xd…tek sto je ovaj nizi influencer objavio, prodaje krenule ko lude. A ovi veci influenceri su sa nekoliko nula vise na pogledima i subsima. Necu stic ni proizvodit taj tempo xd xd

2 Likeova

Koji je odnos materijala koji potrošiš i zarade?

Nije samo trosak materijala…ima materijal, proizvodnja, zavrsna obrada i pakiranje = 30kn
Zstim osoba koja odradjuje shipping + troskovi poste = 20kn.
Ukupno znaci 50kn.

Ali bilo je o jednokratne investicije u razini 20k kn.

Prodaja po 29.99$, a to je jos kao jeftino. Drugi izdavači stave čak 39.99$.

Znači debela margina, ali isto tako sam veliki postotak dobiti odlučio dati influencerima. Ovaj prvi se čudio da mu dajem previše …tri puta više nego u prosjeku dobije.

Ja smatram da zaslužuju čak i 50% profita, jer realno bez njih nebi bilo prodaje…

3 Likeova

Influencerima placas marketing, nadam se da ne placas postotak od prodanog. Nitko nebi trebao znati koliko prodajes i zaradujes. To je tvoja zarada, tvoj biznis.

Svaka čast. Lijepo je čuti za ovaj uspjeh!

1 Like