Kad Anđeli slože puzzle :)

Ide. Nije imao pravo ni da daje ni da uzima na nacin na koji je to radjeno.

Na isti nacin se onda moze i opravdati otudjivanje i kradja crkvene imovine ako vlada zakon jaceg (znaci ne pita se volja gradjana nego onog kog je, pazi sad, ta ista crkva krunisala za X)

Recimo drzava je vlasnik zemljista ili vladar.
Odluci darovati komad zemlje crkvi, zasto to ne bi mogao? Znas koliko crkva u hr dobiva god.?
Oko 225 m kn. To je oko 30 m eura god. Euro je 7.4 - 7.5 kn.

A koliko se pokrade? Tako da je 30 m eura sica u odnosu na drugo.

“Recimo drzava je vlasnik zemljista ili vladar.
Odluci darovati komad zemlje Simeoncu, zasto to ne bi mogao?”

Znas li koliko ja zaradim godisnje? To je sica u odnosu na ono sto crkva zaradi. Sto ja moram placati porez, svejedno je to sica

Pa moze, ako si siromasan sa desetero djece, i kazes dajte mi komad zemlje 300 m2 za kucu. Tj. trazis pomoc. Mozda bi dobio.

Ti si jedan, crkva je zajednica.

Znaci jos manje razloga da ja placam porez s obzirom da individualac sigurno placa “sicu” u odnosu na ono sto zajednica moze platit?

Osim toga, ako na crkvu hoces tako gledat onda isto tako na firmu mozes gledat kao zajednicu ljudi, s unaprijed odredjenom strukturom upravljanja, koji su svi na neki (makar ekonomski) nacin povezani, i zajednica koja ne zeli da placa porez. I posto je to zajednica a ne individualac onda ne bi trebali placati?

Monasi su inace poznati po tome sto imaju/su imali mnogo djece

Dobra primjedba, a što je najgore razapeli bi me ti isti koji idu u crkvu i vjeruju u Boga … i ne zato što bogohulim, nego zato što bi bili užasnuti time da ja zaista vjerujem. Isto tako bi me razapeli i oni koji ne vjeruju u Boga, ali koje vjernici previše ne muče…a ja bi ih mučio.

Ok, nisu svi takvi, ali dobra većina.

Iz svega se da zaključiti da ljudi ne preispituju svoju vjeru, ne traže razumjevanje niti smisao u ono što vjeruju. Nego vjeruju jer je to “kulturno” biti vjernik. … a zaprepastila bi ih moja iskrena vjera.

No vjeru treba razvijati. U nešto se upravo vjeruje jer postoje opravdani razlozi da bi se nešto vjerovalo. Mora postojati logika i razum koja prethodi vjeri i indicijama da se nešto treba ponašati po određenim očekivanjima. Što je poznavanje veće i vjera je veća, čvršća …opravdanija. Do onog momenta kada ju možemo zvati i znanjem. Ali uvijek je vjera, a nikad znanje…jer ništa na ovom svijetu ne možemo spoznati u potpunosti, da možemo reći 100% znam nešto. To je ideologija ista kao što je ideologija da postoji savršen krug.

Uglavnom, ja vjerujem jer imam čvrste razloge da vjerujem.

Autor transurfinga na drugom primjeru lijepo objasnio zašto nas Bog ne učini savršenima i bezgriješnima…tj. zašto smo griješni zapravo savršeniji…

Međutim, što mislite, čija se lekcija bolje usvaja: vlastita ili tuđa? Pametna je osoba samo upućena u to što je ispravno, a što nije. Drugim riječima, ima informaciju, ali je ne razumije. Za razliku od pametne osobe, budala sa svakom kvrgom zadobivenom na čelu osjeća i shvaća samu suštinu pogrešaka koje čini, a to znači da raspolaže pravim znanjem. Očigledno je da samo budala može postati prenositelj Znanja.

Upravo tako. Covjek kojemu ne bi lose rijeci rekao cijeli zivot dobio zemlju, i to je bio clan “povjerenstva” koji je davao zemlju iako je prekrsio pravilo da nema nijednu nekretninu na sebi. Covjek je trebao dobiti zemlju i sagraditi kucu da rijesi stambeno pitanje. Iz njegove profesije ukupno 10 ljudi je dobilo zemlju i izdana je dozvola za 10 objekata, kasnije izlazi nova dozvola za 30 objekata !!! I to je covjek koji je profesor na fakultetu, koji se kandidirao za gradonacelnika.

Glavno da je na misi svaku nedjelju…u ime oca, sina i duha svetoga!

2k prodanih primjeraka puzzli do sad ili?
Gledam redni broj na naljepnicama, pa me zanima hehe.

1 Like

Brojka kreće od #1000 :slight_smile:
Ali nešto preko 1k prodanih, jer određeni postotak kupuje duo ili triple pakete, a podiže counter za samo 1. :wink:

1 Like

Svejedno, super brojke. :slight_smile:

1 Like

Hehe, znam da. Mnogo sam zadovoljan što se toga tiče. Prošao sam već brojku sa kojom bi bio zadovoljan da se ostvarila kroz godinu dana, a prošao sam taj željeni prag već u 30 dana. :slight_smile:

100 milijuna eura. nije malo.

1 Like

Sad se spominju vjeroucitelji, fakultet i sl., a zasto onda ne kazu koliko hr daje za ostale ucitelje, profesore, obnovu skola, za ostale fakultete.

Zbrajaju se kruske i jabuke.

pa naravno da se zbrajaju. da ih crkva placa iz svog budjeta, ne bi se zbrajali.

3 Likeova

Vjeroucitelji su na placi kao i ostali ucitelji/profesori, imaju pravo biti na drzavnom proracunu.

A eto Crkva je sa tim novcem izgradila puuuuno vrtića, ubožnica, smještaja za beskućnike, azila za životinje - gdje god se okreneš nekakav je prostor u kojem crkvenjaci pomažu naveliko bespomoćnima :roll_eyes:
A kad se tek sjetim biskupskih dvora sa mramorom i pozlaćenim pipama u toaletu odmah mi nije dobro; koji potraćeni milijuni…

2 Likeova

nema vjeronauk sta biti u skolama pa samim time ni oni ne trebaju dobivati placu iz proracuna. Postoji zupski vjeronauk, neka ide tko hoce i neka ga predaje tko hoce ali ne s mojim novcima

3 Likeova

Crkva dobiva do 40 milijuna eura god. , to je naknada za oduzetu imovinu. To se dijeli na zupe. U prosjeku dobije dvije prosjecne brutto place mj… Placa svecenika je 4500-6000 kn u vecini, ako sam dobio krivu informaciju, onda lazem.

Zasto se ne bunis sto se puno vise svake godine ukrade? Mojeg i tvojeg novca. 100 milijuna eura je sica u odnosu na pokradeno.