Kada ste prvi put prodali reklamu na svom sajtu?

Vec ili tek godinu dana, zavisi od toga kako gledate, imam svoj gejmerski portal.

Za sada sam uspeo samo da dobijem jedan Counter Strike server, u zamenu za baner na svom portalu i jednu igru koju poklanjam u nagradnoj igri, a davalac ce biti naveden kao sponzor.

Osim toga jos uvek nisam uspeo da zaradim neke pare od prodaje reklama.

Zanima me kada ste vi prvi put prodali reklamu i koliko ste otprilike unikatnih posetilaca dnevno tada imali.

Napravio sam stranicu za marketing, tamo sam sve lepo napisao, ponudio sam dobre uslove, velike banere, na dobrim lokacijama, ali niko se ne javlja.

Da li mozete da mi date neki savet u vezi ovoga? Da li je bolje istaci cene oglasavanja ili kao ja ostaviti samo da se oko cena mozemo dogovoriti?

Svaki vas savet u vezi ovoga je dobrodosao.

Nitko ti se ni nece javiti. Tvoja konkurenicja ima timove prodavaca koji love oglasivace a ti ocekujes da se oglasivaci jave tebi :wink:

Recimo da je w00t u pravu! Gledaj, ja sam recimo poceo tako sto sam na novim webovima nudio besplatno “trial” reklamiranje. Recimo… 60 dana FREE. Relevantne kompanije sam jurio po Google-u i nudio im FREE oglasavanje. Naravno, drzao sam se price 2 meseca gratis i to je to, bez nepotrebnih prica o kasnijim uslovima saradnje. Kada bi istekao taj period slao sam e-mail tim kompanijama da je rok istekao i u slucaju da zele nastaviti saradnju, da se jave, blabla… Neke sam uspeo zadrzati neke vise nikada nisam video i to je to…

Usput, ako ti je web Gaming onda ti ne trebaju kompanije koje proizvode PVC ili sisteme za reciklazu otpada, ako razumes poentu!

Napominjem, ovako sam pre mnogo godina zapocinjao lov na sponzore, danas imam ljude koji mi obavljaju taj posao, svi srecni i zadovoljni :wink:

Ne sjećam se više nikakvih detalja, jedino znam da je bio klasični banner 468x60 i smiješno niska cijena :rolleyes:

w00t ti dobro kaže. Nitko se neće javiti tebi. Ti si taj koji mora loviti oglašivače.

Dobra ideja! Klikam na reputaciju :doki:

Neznam o koliko jakom sajtu pises ali bez kvaitetne “navlakuse” ni najveci ne prodaju oglasne prostore.

Pa i Konzum ti nudi npr. jaje po nabavnoj cijeni da bi usao u ducan i napunio kosaricu s ostalim artiklima :slight_smile:

Ako si siguran u isplativost kampanje za potencijalnog kijenta, ponudi mu kako gore kazu, free trial. Uspjeh nece izostati… Svatko tko ima mrvicu interesa za online oglasavanje ce pristati na free paket a nakon sto se uvjeri u efikasnost kampanje i produziti suradnju.

Ako nisi siguran ili mislis da eventualn oglasivaci nece biti zadovoljni ogasavanjem, nemoj ni nuditi oglasavanje, to je sizifov posao, radje se koncetriraj na povecanje ciljanih posjeta koji ce kasnije garantirati efikasnu prodaju oglasnih prostora…

Malo crnjaka :zub:

Ta “prva” prodaja (bilo za novce ili neku adekvatnu kompenzaciju) može biti vrlo maligna.
Zašto?
Zato što može dati lažnu nadu. Ponese te ta prva prodaja i pun optimizma kreneš u dalji razvoj sajtova a od svega - ćorak. Vrijeme prolazi, uloženi trud je tu ali nema rezultata.
Vrlo je bitno ostati s obje noge čvrsto na zemlji i prvu prodaju ne smatrati kao početak biznisa nego više kao sretan dan.

Ovo besplatno reklamiranje sam vec pokusao. I dalje drzim besplatan baner Eipix-u, srpskom game developer-u. Nikada im nisam trazio novac, ali dosta su mi pomogli. Npr dali su mi eksluzivni intervju, ekskluzivne screenshot-ove njihovih novih igara, dace mi i neke beta verzije igara i tako. Takodje su me preporucili kompaniji Konelek, koja se bavi distribucijom igara, pa sam od Konelek-a dobio jedan primerak igre koju cu pokloniti u nagradnoj igri koju organizujem. Tako da se moze reci da se taj besplatni baner isplatio.

Sto se tice ovoga da niko nece sam da se javi, nego da ja moram da zovem. Toga sam potpuno svestan. Saljem redovno ponude o saradnji, nudim reklamiranje.

Inace, mislim da sam skockao jako dobar tekst vezan za marketin, naveo sam i specijalne ponude, mozete procitati ovde: gs.rs/index.php/home/marketing

Stavio sam bez www, da ne ispadne da nabacujem backlink :slight_smile:

A jesi probao AdSense ili etarget?

Probao sam adsense i bila je komedija :smiley:

Naime postavio sam oglase, dosao do nekih 15$ u prvih nedelju dana ili malo vise, ne znam tacno… i tada sam otisao u Grcku na more. Na more sam poneo laptop, imao sam tamo internet i mislio sam da posto je drugi IP, nece skoditi da kliknem koji put. Kliktao sam jedno 5 puta dnevno, dok oglasi nisu nestali. Nisam znao sta je, ali nisam ni hteo da se ulogujem na ad sense akaunt, kako ne bi provalili da sam to zapravo ja. Kada sam se vratio kuci, pokusao sam da se ulogujem, ali docekala me je cestitka. Bio sam banovan.

:smiley:

I da, imao sam jos jednog druga iz Bosne koji je kliktao po par puta dnevno.

Ma da… ne valja taj AdSense nista… ne smijes ni varat ljude i krast im novac tak sto klikas sam sebi na bannere. -.-

Jako teško da češ prodat reklame sa gamerskim sajtom, možda su tek 1-2 u hr nekakv brend i prodaju reklamu, ostali su dobri za adsense.
Ja imam oko 30 000 posjeta dnevno na takvim sajtovima i nikad nisam prodao reklamu, niti ću, ali imam adsense i etarget i nakupi se dobra hr plača i zadovoljan sam.

Mislim da si ti u Grčkoj proklikao svoju priliku, teško češ ikada imati oglašivače.

A sta je slicno adsensu, a da je isplata sigurna? jel mi mozes preporuciti neki slican program?

btw ako vec imas dosta poseta, probaj da se uclanis u neku od internet oglasivackih mreza, recimo httpool. Oni su mom najvecem konkurentu doneli mnogo klijenata. Valjda ti njima das prostor za reklame, na koji oni stavljaju reklame svojih klijenata…i onda uzimas procenat.

Ako je sajt na engleskom onda imaš par mogučnosti, ako je na hrvatskom onda imaš još jedino etarget, ali on je puno slabiji od adsensa.
Httpol me nebi primio. Imaju stroge kriterije, od dizajna, sadržaja i sl. a ja radim sajtove samo za adsense.

Probaj se registrirati na nekog iz obitelji ponovno.

Evo upravo sam se registrovao na srpski Etarget. Pitali su me za ime firme, ja je nemam, ali sam stavio Gamers Space, a onda sam dole imao maticni broj firme. Tu sam lupio neki broj i oni su prihvatili. Sada kad sam se ulogovao video sam da ima da se stavi racun. Da li ce mozda biti problem to sto se maticni broj firme i racun nikako nece poklapati? ako to moze da me onemoguci kasnije da primim isplatu, onda bolje da ne drzim za dzabe.

koliko ja znam u HR lovu isplacuju samo firmama. Inace neces moci dici lovu, ali je mozes uloziti u reklame. Znaci kompenzirati.

@tom971 krivo znaš, od nedavno ispačuju svima. Neznam jel tako i u srbiji.

ha, ha više nemožeš pošteno ni krasti ( dobro si me nasmijao )

ok, idemo konkretno pitanje. Pročitao sam i koristio iskustva ostalih lakomislenih ( da čovjek ne povjeruje koliko ih ima ) u pogledu zarade na internetu.
Nikada nisam koristio AdSense ( za test sam “ukrao” nekome i rade ok, no ja ne klikam tom nepoznatom ).
Vjerujem da griješim što ne koristim AdSense jer na stranicama sa cca 800 - 1000 posjetitelja dnevno vjerujem da se može, ako ništa drugo isplatiti domena i hosting ( bez pretjerivanja sa oglasima na štetu sadržaja ). Možda još koja domena za podršku te stranice…

Zašto pokušavate koristiti nešto drugo kad je vjerujem razlika u mogučnosti zarade vrlo mala a Google je pouzdana i provjerena tvrtka.

A sve ovo kao Algoco, Buxovi i sl. su stvarno takvi da nema potrebe komentirati.

Sasvim je druga stvar ako direktno pronađete klijenta za baner ili neki drugi oblik promocije....

Meni se čini da druge mogućnosti koriste uglavnom oni koji “nisu varali nego su samo klikali sami sebi”.

Ne koristim etarget i ne zna isplaćuje li srpski etarget “fizičkim licima”. Pitaj ih.
Ako da, pod matični broj si trebao upisati svoj JMBG.
Tvoj (ispravan!) JMBG im treba zbog plaćanja poreza, bez toga ti ne mogu ništa isplatiti.

pa dobro,onda ako treba jmbg, to je ok…samo ja nemam 18 godina, a nemam ni racun, tako da cu reci roditeljima da popune, kao sto sam i za adsense