Kakav je WP Forum - bbPress - karakteristike?

@Sceko koliko ozbiljno mogu da svatim da ces theme za forum uraditi da to bude profi?
Ako si zaista ozbiljan ja bi onda pokrenuo forum na moj sajt koji je veoma posecen iako mislim da forum je proslost

Evo zasto ce bit dobra, zato sto ne koristim nikakve dodatke sem toga za custom fields zbog boja na kategorijama mada cu i to mozda da napravim kroz functions, to je cista bbpress tema kojoj je dodat style i izmenjene pozicije tipa kategorija pretraga itd.

Ali ako mene pitas ja prvi ne volim bbpress iskreno, ono sto bih ti ja preporucio je discourse ili flarum kad izadje iz bete. Ako imas para onda vBulletin ili IPB i to je to.

Ja sam nekad bio zaludjen za WP prije par god. iz tog razloga sam i cackao oko bbPress i bas radio oko njega i preporucivao svima, sad vise nemam neko misljenje o njemu.

Xenforo, jos moras kupit XenWord da bi spojio wp+xf, ali ja cekam od themehouse bridge.

@Sceko Da, discourse ili flarum je najbolje ali ima i mana: discourse se moze instalirati samo na vps sto i nije neki problem jer kod digitalocena uzmem 5$ vps i instaliram ali me zeza zastita servera i optimizacija, to ne znam a moram platit minimum 50$

Flarum je ok i sada jer ga mnogi vec koriste ali ne mogu da ga instaliram nikako, koristio sam ovo ali ne ide: https://discuss.flarum.org/d/1342-cpanel-flarum-ssh-install-steps

Sve je ok ali kada hocu da instaliram flarum pojavi se neka greska sad se ne secam tacno ali kao nesto moja php nije dobro podesena

Zasto bi platio to je tek smijesno kreiraj ssh kad zakupljujes server dodas ga i odaberes one click instalaciju. To je sasvim dovoljno ili instaliras pomocu uputstva njinog koje imas na github od discourse i to je to, ostalo ti on sam sve podesi i kreira nema tu mnogo cackanja osim tog ssl kojeg mozes sa cloudflare da dobijes i eto malo traje instalacija.

Sto se tice flarum ako zelis na shared da te naucim, instaliras ga u local host, prebacis podatke u public_html kreiras bazu i to ti je cijela procedura. Isto vazi i za Laravel ako zelis da koristis na shared, jedino sto ce ti trebat da kreiras .htaccess i da dodas.

<IfModule mod_rewrite.c>
   RewriteEngine On 
   RewriteRule ^(.*)$ public/$1 [L]
</IfModule>

Naravno migrate bazu koju ces posle da importujes u svoju i u .env da promenis podatke ka toj bazi koja je na shared. To je vise kad kompeletiras projekat pa posle na kraju da ga prebacis zbog baze.

1 Like

Mislio sam na:

Server optimization
Server security
Firewall Configuration
PHP Optimization
MySQL/MariaDB Optimization
Kernel Optimization

Mislim da se to isto treba uraditi, zamisli forum radi dobro i sutra dodje neki klinac i sve srusi.

Nije to bas tako lako srusit, druga stvar Discourse ti sve sam radi kompletno sa instalacijom ti ide i podesavanje. Tvoja je samo da imas dobar server :slight_smile: PHP ti nista ne treba mariadb takodje on nista od toga ne koristi.

Ostalo sve imas na digitalocean uputstva ako ti nesto bas konkretno treba da blokiras neki port ili sta vec zelis. Prije ce ti oborit to na shared sto inace mislis da koristis.

Ok, mislis da security ne treba? Nesto kao csf

Discourse se najvise i koristi radi toga sto je dosta siguran i zato svi veliki portali su i presli na njega. Polako ne zuri vidi sam sta ti najvise odgovara, ako ti je sajt na Shared furaj onda i forum da ne placas dodatno, a mozda ne bude srece od njega.

Evo sad bas testiram Flarum na Shared, jednostavno ti je skines https://git-scm.com/ instaliras ga kao i composer, posle toga samo otvoris Git Bash u neki folder i pozoves ovo ispod

composer create-project flarum/flarum . --stability=beta

I onda samo upload na shared gde vec zelis da ga instaliras. Ako se ne snadjes poslacu ti ja zipovan fajl samo ga uploadujes i extract gde zelis na server.

Puno hvala @Sceko na trudu i vremenu.

Kod hetzner se moze sada uzeti vps za 2,5€ sa 2gb ram dobar za Discourse
Flarum ima srpski jezik davno sam bio naso negde taj prevod ali ipak nije odavno updatiran

Discourse nema neki jezik sa balkana? Nadam se da ce biti

Imas bosanski cini mi se koliko se secam, mada sam ga ja cijelog bio preveo prije par dana za jedan svoj forum, al ugasih ga mislim da imam negde sacuvan snapshot, nije ti komplikovano.

Sto se tice flarum kako ne on se konstantno radi. Njih su samo zajebali koliko se sjecam na kickstarter inace su bili prikupili lovu i trebalo je to da bude dobra prica, ali eto nastavili su i ovako i sve je veca i veca zajednica. Drugo iza njega stoji i fluxbb zajednica i esotalk koji je meni bio brutalan sto se tice brzine i jednostavnosti samo da je nastavio, ali eto udruzili se i jos bolje nesto napravili.

Jer ono sto jebe da izvines Discourse jeste sto ti treba VPS i sto ima dosta poteskoca nekad oko instalacija i svega toga. Dokle ovo za sekund instaliras, a cak je i brzi i stabilan je zbog Laravel, dobro je iskodiran drugo na github dosta njih ucestvuje. Eto prednost mu je ta samo zbog Shared, i sto ce veci ga broj ljudi vremenom koristit jer vise je korisnika tog tipa.

2 Likeova

@Sceko vidim da si upućen u sve ovo. Jesu li se tvoji stavovi išta promijenili od posljednjeg posta prije godinu dana?

I ima li još negdje demo ove tvoje bbpress Flarum teme?

Trenutno sam na smf/joomla kombinaciji, forum je aktivan i posjecen, portal takodjer, ali sad se prebacujem na wordpress. Najradije bi Flarum ali me muci ta nepovezanost, volio bih u najmanju ruku nekakav bridge ostvarit