Kako definirati link?

Lijepi pozdrav!

Imam pitanje u vezi izrade jednog linka.
Naime, na ovoj stranici,
http://www.antonija-horvatek.from.hr/Mala-web-skola/html/index.html

lijevo možemo kliknuti na “Obrada teksta”, pa nam se otvara odgovarajuća (pod) stranica.

Htjela bih napraiti direktni link na tu podstranicu, ali ne znam što da stavim u HREF.
Probala sam staviti
http://www.antonija-horvatek.from.hr/Mala-web-skola/html/ds-tema1.htm

ali mi se time opet otvara index stranica.
Može li se nekako linkati direktno na “Obrada teksta”?

Unaprijed hvala,
Antonija

Naravno.

Napravis stranicu npr. obrada-teksta.html te na anchor stavis link do te stranice.

Inace predji na HTML5, ovo je staro.

Teško ćeš to postići jer je stranica koju sugeriraš rađena u frejmovima.

Znači, nema jednostavnog načina…

Imam još jedno pitanje, isto u vezi izrade linka.

Posjetite ovu stranicu
http://www.antonija-horvatek.from.hr/izrada-kvizova-i-hot-potatoes.html

Dosta lako možete uočiti boldani “JClose” i ispod njega link (drugi po redu) “pripadna jcl datoteka”.
Ako napravim obični (lijevi) klik na taj link, otvori mi se novi tab i u njemu neki kood, što ne želim.
(Ispod je napomena da se ta datoteka treba otvarati desnim klikom…)

Zanima me mogu li staviti nešto u kood, pa da se i običnim lijevim klikom na taj link, ponudi onaj Open ili Save…, a ne ovo otvaranje u novom tabu. Ta bi mi se varijanta više svidjela nego ovo što stavljam napomenu…

U .htaccess dodaj ovo:

<FilesMatch "\.(?i:jcl|jmt|jqz|jmx)$">
  Header set Content-Disposition attachment
</FilesMatch>

Možeš dodati i druge ekstenzije, npr. doc, xls, pdf…

Evo Gambo nudi rješenje. Nadam se da je kvalitetno. Osobno sam jako loš u .htaccessu. Ja ti mogu sugerirati da datoteku zipaš (kompresiraš) da ima zip extenziju i takvu je staviš na host. Lijevi klik tada pokreće preuzimanje.

Opet se javljam. Glede prvog pitanja našao sam link do obrade teksta. To je ovo gori!

gambo, budući da ne znam ništa o htaccess, moram pitati nešto da ne napravim neki kvar.

Otvorila sam Notepad++, u njega kopirala kod koji si mi dao i snimila kao .htaccess
Onda sam to krenula uploadati na server, u korijenski direktorij mog weba, no on me pita da li da ovo presnimi preko već postojeće datoteke .htaccess

Međutim, ja niti sam ikad stvorila takvu datoteku, a niti ju vidim u desnom prozoru svog SSH programa.
Ako snimi ovu preko one stare (koju ne vidim), hoće li nastati neki kvar?

Davore, meni taj link ne otvara dio “Obrada teksta”, već “Uvod u HTML”.
Isto rade i FF i Chrome. Na tvom računalu nije tako?

Antonija, glede .htaccesa ne presnimavaj novi preko starog jer ko zna šta imaš u njemu. Pogledaj svoj program i vidi ima li opciju show hidden files. Tako ćeš viditi .htaccess na poslužitelju. Skini ga u računalo i Gambov dio stavi na dno i uploadaj. Ako tvoj program ne vidi hidden files vidi ga besplatna i jako raširena filezilla. Pređi na nju.
A glede linka, žao mi je neznam. Tu je očito stvar u postavkama ili poslužitelja ili samog dokumenta sa frejmovima.

Još bi doda da se s udaljenim poslužiteljima radi sa FTP programima. FTP= File Transfer Protocol

Što se tiče .htaccessa, @Davor_R_Bergam ti je odgovorio.

Što se tiče “Obrade teksta”, na stranici www.antonija-horvatek.from.hr/Mala-web-skola/html/ds-tema1.htm imaš u kodu:

<script language="JavaScript">
  <!--
  if (top == self) self.location.href = "index.html";
  // -->
</script>

što te automatski preusmjerava na index.html ako pokušaš pristupiti preko direktnog linka.

Rješenje: ostaviti se frejmova. Nema drugog izlaza.

Što se tiče .htaccessa, uspjela sam namjestiti u mom SSHu da se vide i skriveni fajlovi, downloadala sam .htaccess, dodala na dno gambov kod i uploadala.
Rezultat je taj da se tada mom webu više uopće nije moglo pristupiti. Pri pokušaju otvaranja index stranice, javio je

500 Internal Server Error
The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Inače, u prijašnjem .htaccess-u je bio samo tekst

ErrorDocument 404 /404errror.html

Probala sam (u Notepadu++) ispod toga ubaciti gambov kod, bilo odmah ispod, ili s praznim redom između, i ne radi.

Naravno, vratila sam .htaccess na staro i uploadala, tako da mi web sad opet radi…

Što se tiče frejmova, jedini dio mog weba gdje su ti frejmovi, je Mala web škola,
http://www.antonija-horvatek.from.hr/Mala-web-skola/index.html
i to je manji dio weba,
a sve ostalo je bez frejmova.

Ta Mala web škola zapravo nije moja, već je djelo drugog autora, a pitala sam ga za stavljanje toga na moj web jer mi je ta mala web škola baš dobro došla dok sam učila neke stvari, a nije sigurno da će ostati na webu (tamo gdje sam ju našla…).
Ona je već tada bila napravljena pomoću frejmova, pa sam ja samo malo doradila da dodam onu moju narančastu traku na vrhu stranice.
Ja zbilja nemam vremena ići sad mijenjati taj dio da izbacim frejmove.

Ako slučajno među vama ima netko tko bi bio voljan primijeniti Malu web školu tako da bude bez frejmova, ajd mi se javite pliz, pa da dogovorimo što i kako, pa da ju objavim bez tih vrabičnih frejmova. (I autor mi je rekao da smijem mijenjati izgled, ako se nađe netko tko bi to odradio…)

Nemam pojma zašto. Evo, upravo sam isprobao ovakav .htaccess:

ErrorDocument 404 /404errror.html

<FilesMatch "\.(?i:jcl|jmt|jqz|jmx)$">
  Header set Content-Disposition attachment
</FilesMatch>

i meni radi kako treba. Link na .jcl datoteku odmah pokreće preuzimanje datoteke.
Isto sam koristio Notepad++.

Ako imaš podršku za PHP i ne želiš mijenjati izgled, to se može brzo i lako prepraviti.

Ponovo sam probavala ubaciti ovaj kod u .htaccess, ali neće i neće raditi. :frowning:
Probala sam i kopi-pest, i ručno pretipkati kod. i staviti ga ispred ili iza onog error400, ali nikako ne radi. No, vidim na internetu da ih ima još kojima to neće raditi…


(Samo, ja ne kužim sve što piše na toj stranici…)

Što se tiče onih frejmova i php,

Da, na mom serveru (odnosno Carnetovom) može raditi php, evo primjera :slight_smile:
http://www.antonija-horvatek.from.hr/index-2.php

To je stranica samo za primjer da vidiš da radi, obrisat ću je uskoro.

Ali ja ne bih cijeli web mijenjala na php, nego samo Malu web školu, ako tako može.
Unaprijed hvala! :smiley:

Bi li onda mi to netko mogao prebaciti u php?
Ajde dečki, pliz…, a pogotovo ako se može brzo i lako. …