Kako fizička osoba da izda R1 račun pravnoj osobi

Klijent me traži za uslugu koju bi mu napravio R1 račun. Što učiniti s tim klijentom ? Odbiti ga ? Postoji li neka alternativa ako potencijalni klijent traži isključivo R1 račun a ja nemam obrt/firmu niti bilo koga drugoga da mi uskoči u pomoć.

Molim samo konstruktivne odgovore bez spama.

Što učiniti?

Umjesto da mu izdaješ R1 račun, kojeg očito ne možeš izdati, zašto ne sklopite ugovor o djelu ?

Hvala ti puno tako ću riješiti ovo. Ovo sam našao pa ću i to malo proučiti.

Rep +

Savjetujem ti bolje ugovor o autorskom djelu, povoljnije je za tebe, a i za klijenta.

Ugovor o autorskom djelu je najbolja stvar, ugovor je formalan (prethodno zakonski određen, samo ga isprintaš i ispuniš).
Računaš ga putem ovog dolje. Ako ti je klijent u zemlji onda moraš zaračunati i PDV.
Dugoročno ti je bolje otvoriti poduzeće, zbog sigurnosti, ali do tada pokuša što više koristiti ovaj instrument. Pogotovo je bolji od zaposlenja gdje te mogu oharačiti i do 60% dohotka, a ovako plaćaš (bez PDV-a) od 18% do 20% dohotka.
Kalkulator za autorski honorar | TEB poslovno savjetovanje (računovodstvo, financije, porezi, seminari, revizija)

BTW: Imaj na umu kada se on smije koristiti!

Nisam još odlučio proučit ću malo ove dvije opcije pa cu vidjeti.

Ako to što radiš može proći kao autorsko djelo, najisplativije za obje strane je ugovor o autorskom djelu.
Na imam NOVAC - portal za osobne financije - Autorski honorar imaš, više-manje, sve što treba znati o tome, a imaš i gotov tekst Ugovora.

,Ja bih rekao da on tebe traži R1 zato da nema problema s obračunom poreza i davanja na dohodak. Naime, on gleda da je cijena koju ste se dogovorili lova koju ti očekuješ. A ako ti isplati vrši kao dohodak (ugovor o djelu), onda na tu cifru mora još državi platiti davanja i porez na dohodak, što je dosta. A kada bi mu izdao R1, samo bi platio PDV koji si može odbiti, pa mu nije dodatni trošak.

Zato je kompromis ovo što je CC predložio - da ti se posao plati kao autorski honorar, vidi ovdje:

EDIT: vidim da su već svi odgovori dani - imao sam otvorenu temu u pregledniku. Ali neka ostane, zbog pojašnjenja zašto frajer nvj. neće pristati na ugovor o djelu.

Kao što si rekao ugovor o djelu ne dolazi nikako u obzir njemu tako da mi preostaje samo druga opcija i tako smo se i dogovorili. Hvala svima na trudu.

Ne zaboravi slijedeće veljače predati godišnju poreznu prijavu… :slight_smile: