Kako hendlati sa 1000 korisnika online, CloudFlare?

Stranica se bliži 500 korisnika online istovremeno. Server se usporavao na 200 sada nakon optimizacije wordpressa radi relativno ok na oko 350 korisnika. Optimiirao sam bazu podataka, sve slike itd. Imam osjećaj kada dodje do 500+ korisnika online da će se toliku usporiti da neće biti dovoljno za normalan rad. Stvar je u tome da očekujem optimalan porast posjeta i trebao bih osigurati normalan rad servera sa 1000 korisnika online istovremeno.

Wordpress stranica je dosta velika i zahtjevna.

Čitao sam o Cloud Flare pa me zanima kakva su vaša iskustva sa njima, navodno ako sam dobro shvatio to sustav keširanja web stranice na drugim serverima tako da rasterete sam server, ne znam koliko je to dobro ili nije, ne znam kako funkcionira kada napravim promjene na web stranici kako se briše keš sa sa tih drugih servera… itd… ugl 10€ je mjesečna pretplata na njih… koliko m to može pomoći?

Server je VPS Dell PowerEdge™ or HP Proliant

CPU 4 vCores
RAM 16GB
ubuntu
Internet veza 100/100 Mbps

Dali ste imali slična iskustva?

Ako imas neke reklame osim adsense sa Cloud Flare nece raditi. Neznam zasto ali kada su na domeni bili postavljeni nameserver od Cloud Flare zarade nije bilo.

adsense i jesu… kako misliš osim, dali će raditi adsense ili?

Adsense hoce ali recimo properelads nece

Prvo sto bih ja na tvom mjestu napravio je zaposlio na par sati kvalitetnog WP developera koji bi prosao kroz temu/plugin-ove i optimizirao ih, jer optimizacija WP koda ce ti najvise pomoci.

Uzmi host sa litespeed ili nginx serverom.

1 Like

@Horz Upravo tako. Na jednom od svojih servera otkad sam kupio cpnginx plugin, jedno 30% je manji load, 10-12% manje troši rama i opcenito brzina loadanja stranica je porasla za jedno 20%. Svakako treba i vidjeti sve te plugine, to zna dosta usporiti site ako se kombinira par plugina koji se bas dobro i ne podnose.

http://wpengine.com/

koristim vec neko vrijeme. Malo skupo ali brzina, pouzdanost i support su neprocjenjivi

Ja sad testiram cpnginx, da vidim imali razlike.

A koja je razlika izmedju cpnginx i nginx?

Ja od kako sam otkrio ta dva servera, nema šanse da se ikad više vratim na Apache.
Apache živi na staroj slavi, on je kao trabant naspram Ferraria i Porschea - po svemu.

Sa Nginx-om sam imao problema jer nije 100% kompatibilan sa Apacheom, kažu da se da naštelati ali
dosta je zeznuto. Moraš baš dobro zagrijati stolicu da skužiš kako moduli šljakaju.

Ali LiteSpeed je mila majka. Nemaš šta učiti sve radi kao i na Apacheu, 100% kompatibilani moduli.

Veliki igrači se skidaju sa Apachea, od kako je Nginx dobio višemilonske potpore od investitora i od kako
je Litespeed otišao u OpenSource.

WordPress.com se vrti na Nginx-u, FB ga koristi već dugo kao proxy…

@Mia1 - cpnginx je modul koji kontrolišne nginx preko cPanela, a uz instalaciju cpnginx-a, dobiješ instalaciju i nginx-a

@in4hr @Horz - Nginx je tata, Litespeed je sin, a Apache je deda. Međutim, kada spojiš dedu i tatu (tata da služi statični sadržaj, deda da služi dinamički) dobijaš Mashinu! Već nekoliko godina koristim apache + nginx za služenje slika i radi mi kao podmazano.

A ako želiš samo jedan, stabilan web server, definitivno nginx + php-fpm

Ne znam da li si šta pokušao i riješio ovaj problem, no ja sam imao sličan problem, doduše ne sa WP (vlastitom scriptom).

Konfiguracija servera je bila sljedeća:

CPU: AMD Athlon II X4 605e, Quad-Core
RAM: 8 GB DDR3-RAM ECC
CON; 100/100
OS: Debian 6

Kada sam dogurao na 500 korisnika online počeo sam da imam iste probleme kao i ti. Ono što sam uradio jeste.

Prvo sam limitovao apache na max 256 procesa pomoću apache prefork module. (i ako ni dan danas ne razmijem zašto mi je pokretao toliko procesa na tom serveru, jer bez njega je islo i do 2500 :confused: ). Više o ovome možeš pročitati na google “tuning an apache server”.

Zatim editovao apache2.conf
Timeout 40
KeepAlive On
MaxKeepAliveRequests 200
KeepAliveTimeout 3

Nakon cega sam dektivirao sve module apache koje ne koristim.

Nakon toga sam instalirao php xCache i na kraju svega sam ukljucio gzip google “Enable Gzip Compression”

I onda sam presao na bazu podataka koju sam podesio pomocu scripte:

https://raw.githubusercontent.com/major/MySQLTuner-perl/master/mysqltuner.pl

Gdje sam sa svim ovim uspio dici limit na jos nekih 250 korisnika da radi bez problema, znači nekih 750

Kada vise ni to server nije mogao da podnese onda sam instalirao Nginx kao reverse proxy apachu koji mi je služio za serviranje slika o stalih fajlova, a apachu sam ostavio da se zabavi oko php scripti. Gdje sam sa ovim uspio dici limit za još nekih 150 korisnika.

I tu je bio kraj više ništa nisam mogao da uradim i moram sam da kupim novi server gdje sada na njemu bez problema mogu da guram 1100+ korisnika :smiley: i vjerujem da ću sa svim ovim na ovom novom serveru moći da guram makar duplo.

Pozz ekipa,

hvala na savjetima, uključio sam nginx i podesisio parametre.

@Tupko Googlao sam tune apache server i podesio ga po tutorijalima.

Upravo radi bez greške sa 900 online korisnika :smiley: nije se srušilo ništa u jednom trenutku je CPU došao skoro do 80% ali se poslje vratio na 30%

:smiley: :smiley:

@Boris​Jenicek Drago mi je da da si uspio riješiti problem :smiley: , ukoliko zapne gdje opet javi pa ćemo naći još par stvari koje možeš zamjeniti kako bi mogao izvući maksimalno od servera kojeg trenutno imaš :smiley: