Kako i gde početi? Znam nešto o Dreamweaveru i Wordpressu

Hello everybody, mislim da je bilo vec slicnih tema, ali bez nekih konkretnih odgovora, pa da pitam i ja. Iz Srbije sam, ostala sam bez posla a blizu sam cetrdesetim. Zavrsila sam fakultet za informacione tehnologije ali nemam iskustva u svojoj bransi. Znam da napravim sajt u dreamweaveru i poznajem wordpress. Citam vec par dana ovde na forumu o Amazonu, Adsensu i slicnim nacinima zarade i zelela bih da probam. Uporedo sa tim bih zelela da se dodatno edukujem kao programer ili web developer. Mogla bih da odvojim par sati dnevno na ucenje, imam odredjenu svotu za ulaganje, ali nemam iskustva.

Gde i kako poceti? Prvenstveno mislim da nalazenje kljucnih reci, pisca za tekstove, hostinga i domene… Sa druge strane, koji jezik da pocnem da ucim ako zelim da mi se to isplati u narednih recimo godinu dana? Mislila sam i da mozda kupim neki sajt u razvoju koji ima potencijala, da li je to pametno?

.net (c#) ili python, eventualno php ili java.

  • frameworci + baze. :cowboy_hat_face::cowboy_hat_face::cowboy_hat_face:

Udemy :innocent::innocent::innocent:

1 Like

Najbolji početak je - proučavanje Foruma i to baš u ovoj kategoriji gdje smo sada. :wink:

Odlično. Kreni, i postavljaj pitanja kad ti ne bude jasno, tamo direktno u topicu. :blush: :o:

1 Like

Ne znam kako da citiram :frowning:

Naveo si .net, php, java ili python. Jedan od ova cetiri, za pocetak? :joy:

Ovako; označi dio i klikni na Quote.

image

A za početak se zadrži na proučavanju Foruma, to ti je najbolje. :blush: :o:

Ovisi sto te zanima.

Uglavnom c# i python za pocetak i neces pogrijesiti. Uz ova dva uci i php.

Kad to naucis, prouci malo go lang i nodejs.

Zanima me to da najlakse nadjem posao :slight_smile:

Iskreno, ne znam puno o ovim jezicima, ucila sam nesto malo php na fakultetu ali sve se to pozaboravljalo :frowning:

Koliko bi mi vremenski trebalo da naucim c# i python? I sta mogu posle toga da radim? Back-end development? A php i java su za front-end? Izvinite ako lupam :slight_smile:

Ovisi o tvojim sposobnostima, 6 mj do beskonačno.

Za backend.

1 Like

Pozdrav Jeco, dobro dosla.
Ako mislis samostalno da zaradjujes pare, idi na topik “pitanja o affiliate”, i citaj odreda sve. Mislim da je to najjednostavnije.
Ja sam kao poptpuni pocetnik prije par godina koristila ovaj tool za trazenje keywords i analizu konkurencije.
Nisam znala ni sta je wordpress tad btw.
http://www.marketsamurai.com/
Download ovdje:
http://www.marketsamurai.com/download/
Imas 15 dana free, a ima i fora kako poslije toga da koristis free. Ako se odlucis za to, objasnicu ti kako.
Sretno! :slight_smile:

1 Like

Bez imalo da razmisliš/pitaš koje su preferencije dotične, ti joj gurneš ovako nešto. Lol.

To je kao da netko pita koji auto da kupi…a ti pošto radiš u šumi, savjetuješ da uzme najvećeg đžipa. Bez da razmisliš da dotičnom auto možda treba za razvozit pizze i da treba nešto sitno i ekonomično…

@JecaPereca , za bacit se u programerske vode, na način na koji te on savjetuje …se ne ide samo tako.
Usporedimo to sa treniranjem gimnastike.
Em valja krenuti što ranije
Em treba ići svim srcem u to da bi se postigli zadovoljavajući rezultati, što će uzeti i dosta vremena.
Ovo što tražiš neki put ka zaradi…vjerovatno ne uključuje takvu požrtovnost i posvetu programiranju. Jer da uključuje…onda bi znala da si došla upravo po to, pa makar i u 40tima. Ovako “s nogu” odabrati taj put i nema baš smisla. I nekakav mlaki pokušaj bi te koštao puno vremena. Malo manje mlaki pokušaj bi te koštao samo više vremena…a podosta je granica do toga da se ustraje i da se napravi nešto od sebe na tom polju.

Za savjetovat te kojim putem treba malo više detalja. Spomenula si da si sposobna ulagati…da bi mogla kupiti web itd.

Pa zapravo je to najbitnija stavka da se dogovoriš sama sa sobom “koliko možeš ulagati u sebe?”, što će ti reći koliko imaš vremena na raspolaganju unutar kojega možeš bazbrižno raditi na sebi i novim znanjima, bez da si primorana od istog i zarađivati.
Jer velika je razlika ako moraš već za mj.dana ići zaraditi za kruh…ili ako si osigurana godinu dana, unutar kojih se možeš posvetit osobnom razvoju.

Od tuda kreće razvoj strategije :slight_smile: :wink:

4 Likeova

Objasnio si sve bolje od mene. Da, nazalost, potreba da se zaradi vec za mesec dana je prisutna. Mislila sam naprimer da kupim neki manji Adsense sajt, da pokrenem Amazon sajt, i da uz to odvojim dva sata na dan za ucenje nekog programskog jezika. Mislim da nije realno da postanem neki ekspert za programiranje, ali mi je recimo cilj da obavljam neke sitnije poslice preko Upwork-a ili slicnih servisa. Mada citam na drugoj temi da je tamo prakticno nemoguce naci posao zbog prevelike konkurencije.


procesljaj malo po netu “niche website beginners”, i kad doneses odluku pocni. Ne razmisljaj mjesecima. Mislim da se u pocetkiu previse vremena gubi na razmisljanja (ovo iz licnog iskustva)…

Ja sam studirala informatku, i godinama potom radila u potpuno drugoj bransi, i sasvim mi je jasno da programiranje, a da stvarno nekom trebas kao programer i zaradjujes za to, se ne radi na brzaka i usput. Obicno su programeri pri tom geekovi i nerds da prostis (nista lose misljeno :)) koji strastveno vise pred racunarom nocima. I njima da konkuriras? Slaba vajda ako nisi u fazonu da bas to oces.
Online marketing sa koristenjem wordpressa (najprostije) je neka realna mogucnost.
Uciti programske jezike je bacanje vremena po mom misljenju.

1 Like

@ JecaPereca
nemoj da odmah gubis nadu,
Ja znam neke koji su u cetrdesetim naucili programirati i rade ili u frimi ili kao freelanceri.
Da, trebalo je uloziti odredjenu kolicinu truda i vremena, ali ako se to voli i zeli moguce je to postici.
Tacno je i to da se to ne uci na brzaka, nego min. 6 mjeseci - godinu, zavisi od tvojih predispozicija, predznanja.

Ali ono sto je najvaznije trebas odabrati jedan segment programiranja, npr. frontent ili samo backned ili samo iOS ili Android app, i u tome se usavrsavati, jer ne mozes biti dobar u svemu, znala bi sve pomalo a u stvari nista bas dobro.

Da tesko je u pocetku naci posao kao feelancer, ali i tu postoje nacini kako da se uspije.
U programiranju je najtezi pocetak a kasnije ide puno puno lakse, i najteze je nauciti prvi jezik, kad njega savladas onda svaki sledeci je “peace of cake”, ali zato pocni ucuti naki laksi jezik poput Javascripta ili PHP ili Python, a poslije mozes preci na naki tezi jezik (Java, C#, C++, ).

Posto ti pare trebaju vec odmah, mozes poceti raditi kao sto su ti preporucili online marketing webove, Amazon, itd, a kad imas vremena uciti i neki jezik, ok trebace veremena da ga savladas ali polako, moze se to izvesti, zacudit ces se nakon godinu dana koliko si naucila programirati.
A i cetredesete nisu to neke stare godine, jos uvijek si dovoljno mlada da ucis, bilo je ovdje na forumu nekih koji su ucili u tim godinama, jest da mozak nije bas toliko “razigran” kao kod nekog od 20 god. ali sta ima veze, jednom kad upadnes u to, koga briga je li ti trebalo jedan mjesec ili dva vise da nesto savladas, to vremenom nadolazi…

Citao sam da je jedna zena u Americi naucila programirati (Ruby), u 57-oj godini !!!
i pocela raditi u nekoj firmi, eto dokaza da se moze :slight_smile:

A i bitna je zelja da to hoces da radis, bez toga opet nista…

1 Like

Zelju i volju imam, nije mi problem da odvojim sat vremena sledecih par meseci ako ce mi to doneti nesto korisno sledecih godina.

Odlucila sam se za Javascript, odradicu danas prvu lekciju, moze li neko da mi kaze cime konkretno mogu da se bavim ako naucim taj jezik? Sta mogu da napravim uz pomoc Javascripta?

Osim nabrojanog, eventualno fronted (html, css, js).

Nema tu nekog velikog izbora.

Drugo je da imas na izbor 150 ili 200 programskih jezika pri cemu bi svi bili trazeni, ali to nije slucaj. Ustvari Ima preko 100 jezika, samo sto top 10 jezika cini 80-90% trzista.

Kad vec ide u to nek uzme ono sa cime ce naci posao i zaraditi i da je zanima.

Ima egzoticnih jezika za kojima je potraznja jako mala, ali su i placeni x3 ili x4 u odnosu na .net, python, c++.

Naucis angular, reactjs ili vuejs i za backend nodejs.

@JecaPereca ja se bavim mrežnim marketingom a webmajstor sam samo usput za svoje porerbe
Poslati ću ti privatnom porukom moju poslovnu stranicu jer na ovom forumu ne dozvoljavaju takve stranice,

Ovo izgleda kao takmicenje ko vise jezika i tehnologija moze nabrojati :joy: Ja da sam pocetnik i da vidim ove stvari koje je on nabrojao, pobjegao bih glavom bez obzira.

1 programski jezik za pocetak je i vise nego dovoljan.Ja evo licno poznajem 1 programski jezik dobro, a drugi nabadam mada ne znam ga ni blizu kao ovaj glavni.

Na kraju bolje je poznavati jedan jezik jako dobro, nego 3 povrsno :slight_smile:

2 Likeova

@belmin

Stavio sam, da si može birati da svaki proba i da odabere ono što joj se sviđa, a ne da sve nabrojane jezike nauči.

isto kao da pitam koji auto kupiti i ti mi preporučiš samo golfa, a netko drugi 10 različitih modela, što se isplati kupiti.

A na osnovu cega si nabrojao te silne jezike i tehnologije ?

Zasto gurati pocetnika u C# ili Javu ? Ako vec zna nesto malo PHP-a i WP-a nije li logicnije ici u tom smjeru ?

Nema smisla porediti auta s programskim jezicima.Ti si samo nabrojao hrpu nekih stvari i nista konkretno nisi rekao o tome.

ima tu istine, ali evo mi smo na faxu počeli prije dvije godine sa javom … onda je i c# i sve ostalo lakše kad se java ovariše :smiley:

1 Like