Kako izbjeći iframe?

Lijepi pozdrav svima!

Iako imam web već 5 godina i sama sam njegov webmaster, ne mogu reći da se dobro snalazim u vodama dizajniranja weba. Puno koristim kompjuter, ali ne za “webmasterstvo”, već za izradu mnoštva materijala za nastavu (nastavnica sam), a izrada weba (na kojem objavljujem materijale) mi je usputna “muka”.

Iako je posjećenost weba ok (
http://public.carnet.hr/~ahorvate/
), voljela bih da bolje izgleda, pa ću napokon pitati za detalj koji me muči sve te godine, pa ako nađem odgovarajući odgovor, da krenem u promjenu dizajna…

Dakle, muči me sljedeće:

Web je rađen u običnom Front Pageu, uz dodatak CSS-a. Ima tu i nešto malkoc Java Scripta, ali radi se o nekim malim kodovima koje su mi drugi napisali…

Problem je sa ovom stranicom:

http://public.carnet.hr/~ahorvate/materijali.html

Radi se o stranici koja sadrži materijale za nastavu, a na kojoj se nalazi iframe, unutar kojega se učitavaju podstranice, čiji su linkovi uz lijevi rub ekrana.
Npr. ako kliknemo na link “5. razred” u iframeu se učitava vrlo dugačka stranica (s materijalima za 5. razred), te se pojavljuje klizač iframe-a. To meni ružno izgleda. Dakle, imam dva klizača - jedan (glavni) od stranice, i još jedan u iframeu.

Ja bih voljela ako nekako mogu učitati tu podstranicu (npr. baš za 5. razred), a da mi se izbjegne pojava novog klizača. To jest, voljela bih da se ona glavna stranica “Materijali za nastavu…” jednostavno produži toliko kolika je stranica “5. razred”, te da postoji samo jedan klizač (onaj glavni, od cijele stranice).

Je li moguće tako nešto napraviti, bilo na način da se visina iframea nekako prilagodi visini podstranice koja se u njemu učitava, bilo da odustanem od iframea, ali nije mi jasno što bi onda umjesto njega tu bilo, tj. unutar čega bi mi se onda stranica učitavala.

Unaprijed hvala na pomoći!

Ovdje sam nešto pronašao.

Zasto ne pokusas ukloniti iframe i taj sadrzaj od 5 razreda postaviti na stranici da stoji.

Pa, razmišljala sam i o tome.
No, problem je u tome što ja dosta često dodajem i nove podstranice (koje se otvaraju u iframeu) ili pak obrišem neku od onih koja je postojala. Kad to učinim, moram izvršiti i odgovaraju izmjenu među linkovima koji su lijevo od iframea.

Ako poslušam tvoj prijedlog, pa maknem iframe, i umjesto toga svaku podstranicu napravim kao “cijelu stranicu” koja sadrži i te linkove uz lijevi rub ekrana, onda ću dodavanjem ili brisanjem neke stranice, na svakoj od preostalih stranica morati vršiti izmjene među tim linkovima.
A sad je trenutno tih podstranica preko 20. Malo je teško držati koncentraciju (svaki čas) za izmjene na 20 stranica - jesam li dobro dodala/oduzela link, testiranje na svih 20 stranica radi li to…

Inače, proučavam link kojeg mi je dao Apazinjan, ali mi na toj stranici nije baš sve jasno. Ti kodovi koje su ponudili - koji dio unutar tog koda ja moram izmijeniti (gdje ide ime neke moje stranice)…, ništa mi nije jasno. Koliko vidim, nisu to jasno ni napisali. To je uputa za one koji znaju te kodove, pa znaju što je od tog napisanog naredba, a gdje čovjek treba ubaciti neko ime svog fajla… No, idem se još malo mučiti s tim…
Nisu napisali ni kamo da kopiram taj kod - da li u HEAD dio ili u BODY (valjda neki dio ide ovamo, a neki onamo)… Kako da to onda probavam?

[quote=“ahorvatek”]Pa, razmišljala sam i o tome.
No, problem je u tome što ja dosta često dodajem i nove podstranice (koje se otvaraju u iframeu) ili pak obrišem neku od onih koja je postojala. Kad to učinim, moram izvršiti i odgovaraju izmjenu među linkovima koji su lijevo od iframea.

Ako poslušam tvoj prijedlog, pa maknem iframe, i umjesto toga svaku podstranicu napravim kao “cijelu stranicu” koja sadrži i te linkove uz lijevi rub ekrana, onda ću dodavanjem ili brisanjem neke stranice, na svakoj od preostalih stranica morati vršiti izmjene među tim linkovima.
A sad je trenutno tih podstranica preko 20. Malo je teško držati koncentraciju (svaki čas) za izmjene na 20 stranica - jesam li dobro dodala/oduzela link, testiranje na svih 20 stranica radi li to…

Inače, proučavam link kojeg mi je dao Apazinjan, ali mi na toj stranici nije baš sve jasno. Ti kodovi koje su ponudili - koji dio unutar tog koda ja moram izmijeniti (gdje ide ime neke moje stranice)…, ništa mi nije jasno. Koliko vidim, nisu to jasno ni napisali. To je uputa za one koji znaju te kodove, pa znaju što je od tog napisanog naredba, a gdje čovjek treba ubaciti neko ime svog fajla… No, idem se još malo mučiti s tim…
Nisu napisali ni kamo da kopiram taj kod - da li u HEAD dio ili u BODY (valjda neki dio ide ovamo, a neki onamo)… Kako da to onda probavam?[/quote]

Doduse upravu si :smiley: nisam mislio ali evo pokusj oak modificirati iframe:

[quote=“stefy”]

[/quote]

Eeeee, ovo je odlična stvar!!!
Probala sam i radi, ali savršeno radi samo u IE!

Evo linka na moj pokušaj,

http://public.carnet.hr/~ahorvate/pitanje/izreke-iframe.htm
.

Uz lijevi rub ekrana su linkovi boje trule višnje (rade prva četiri), koji otvaraju podstranice desno od njih, a iframe se produlje ovisno o veličini stranice.
Podstranice sam napravila različitih duljina, tako da se vidi radi li.
Prva i četvrta su kratke, a srednje dvije dulje.

Kao što sam rekla, stvar savršeno radi u IE.

Međutim u Firefoxu, se samo kod prvog otvaranja stranice, duljina iframea ispravno postavi.
Ako nastavim uzastopno klikati na link “aforizam”, dakle više puta na jedan te isti, stvaki put će iframe biti sve dulji i dulji.
A ako otvorim dugu stranicu “Bog i vjera”, te nakon toga kratki “aforizam”, e, onda iframe postane jaaaaaako predugačaaaaak…

Stvar se besprijekorno popravi ako kliknem na Refresh.

Ima li lijeka za ovaj problem u FF?
Možda se može klikom na svaki link, automatski aktivirati Refresh, ili nešto promijeniti u onom ponuđenom kodu?

Stefy, puno ti hvala na ovoj pomoći; nisam ni znala dosad može li se to… :win:
Sad mi samo još riješi ovaj problem sa FF. :klanjamse

Probaj s ovim, ne poznajem javascript tako da ne znam hoće li raditi, ali ne šteti probati. Samo dodaj u liniju.

onClick=“window.location.reload();return false;”

[quote=“APazinjan”]Probaj s ovim, ne poznajem javascript tako da ne znam hoće li raditi, ali ne šteti probati. Samo dodaj u liniju.

onClick=“window.location.reload();return false;”[/quote]

kod mene radi pokusaj i sa ovim

Meni i dalje ne radi u FF kako treba,

http://public.carnet.hr/~ahorvate/pitanje/izreke-iframe.htm
,
iako sam ubacila to onClick=“window.location.reload();return false;” .
Dakle, ako klikam na “aforizam” nekoliko puta, produljuje se iframe.

Sad taj iframe tag kod mene izgleda ovako:

U čemu griješim?

Stefy, je li kod tebe zaista proradio taj
onClick="window.location.reload();return false;"
i sredio stvar u FF?

Ako da, u čemu je razlika u odnosu na ovo moje?

I drugo, postoji li još koja naredba za Refresh stranice, koja dakle, refresha stranicu kad se klikne na neki link? Možda da probam nešto drugo ukucati umjesto tog
onClick=“window.location.reload();return false;” ?

HVala!

[quote=“ahorvatek”]Stefy, je li kod tebe zaista proradio taj
onClick="window.location.reload();return false;"
i sredio stvar u FF?

Ako da, u čemu je razlika u odnosu na ovo moje?

I drugo, postoji li još koja naredba za Refresh stranice, koja dakle, refresha stranicu kad se klikne na neki link? Možda da probam nešto drugo ukucati umjesto tog
onClick=“window.location.reload();return false;” ?

HVala![/quote]

Pokusaj umijesto onclick stavi onload

Pozdrav, nadam se da ne updam nepozvan ovdje. Ovako odmah na početku ću ti reći da to što ti trenutno radiš ti je Sizifov posao. Tvoj site ima jako puno materijala i treba mu dobar sustav za upravljanje sadržajem. Onako na prvu ja bih ti preporučio Joomlu koja je idealna za vrstu stranice koju ti posjeduješ.

Postoji jedan problem, a to je da je malo teža za iskonfigurirati ali kad se jednom složi radi kao urica, a tebi postavljanje materijala i objava istih na stranici neće oduzeti više od 20 minuta, ovisno o tome koliko objavljuješ.

Način na koji ti to radiš je krajnje dugotrajan, te jako naporan i nepraktičan za održavanje kako si to i sama uvidjela. Znam da je kriza i da se nema novaca, ali Joomla te ne košta ništa, a siguran sam da ovdje ima i dobrovoljaca koji bi ti to napravili “pro bono” za jednu referencu u svom portfoliu. Prelaskom na jedan takav sustav za upravljanje sadržajem, po naški rečeno CMS, uvelike bi ti olakšao daljnje održavanje tvog vrlo korisnog site-a, dakako da vjerujem da bi ti i jedna od mnogih hrvatskih hosting tvrtki bila sponzor za tvoj projekt koji je izuzetno koristan.

Ovo je moje skromno mišljenje o tvom problemu. Ukoliko imaš bilo kakvih pitanja u vezi gore izloženog slobodno mi se obrati ovdje ili privatnom potukom.

[quote=“CreatifCode”]Pozdrav, nadam se da ne updam nepozvan ovdje. Ovako odmah na početku ću ti reći da to što ti trenutno radiš ti je Sizifov posao. Tvoj site ima jako puno materijala i treba mu dobar sustav za upravljanje sadržajem. Onako na prvu ja bih ti preporučio Joomlu koja je idealna za vrstu stranice koju ti posjeduješ.

Postoji jedan problem, a to je da je malo teža za iskonfigurirati ali kad se jednom složi radi kao urica, a tebi postavljanje materijala i objava istih na stranici neće oduzeti više od 20 minuta, ovisno o tome koliko objavljuješ.

Način na koji ti to radiš je krajnje dugotrajan, te jako naporan i nepraktičan za održavanje kako si to i sama uvidjela. Znam da je kriza i da se nema novaca, ali Joomla te ne košta ništa, a siguran sam da ovdje ima i dobrovoljaca koji bi ti to napravili “pro bono” za jednu referencu u svom portfoliu. Prelaskom na jedan takav sustav za upravljanje sadržajem, po naški rečeno CMS, uvelike bi ti olakšao daljnje održavanje tvog vrlo korisnog site-a, dakako da vjerujem da bi ti i jedna od mnogih hrvatskih hosting tvrtki bila sponzor za tvoj projekt koji je izuzetno koristan.

Ovo je moje skromno mišljenje o tvom problemu. Ukoliko imaš bilo kakvih pitanja u vezi gore izloženog slobodno mi se obrati ovdje ili privatnom potukom.[/quote]

Potpuno se slazem sa izjavom Joomla je idealna za ovo

worldpress ti je puno stabilni i manje ćeš problema imati

wordpress nije namijenjen ovakom tipu stranica, a i možeš li dati link na neku komparaciju WP i Joomle što se tiče pouzdanosti, stabilnosti itd. Uopće što tebi znači stabilnost, a kakvih to problema može imati s Joomlom. Kada nekome nešto preporučavaš onda je važno znati za što će se to koristiti i kakvu namjenu taj alat, ta stranica ima. Ovakvo pucanje u divlje je ludost, a i krajnje neodgovorno prema onome kojemu to preporučuješ. Elementarna znanja i poznavanje materije rasprave bi prilikom preporuke trebao poznavati.

Ajme, jedni kažu da je najbolji Wordpress (
http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=34525
), a drugi su za Joomlu…

A ja bih sad samo voljela čuti naredbu za Refresh i mislim da će mi to (za sad) biti dovoljno.

Ništa, postavila sam to pitanje pod JavaScript,

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=34558
,
to valjda tamo prirodnije i spada…, a ovdje se to pitanje sad već i “izgubilo”…

Ako se odlučim za Wordpress ili Joomlu, javim se. Hvala na svim savjetima!

Nakon cijele ove diskusije kako izbjeći iframe (a ostati unutar HTML+CSS, bez CMS), te kako natjerati iframe da mu se visina prilagođava visini stranice koja se u njemu učitava, zaključila sam da (ako ne idem na CMS) neću moći izbjeći iframe. Jedina alternativa mu je onaj #include kojeg mi je tsereg predložio, no čini mi se da će to raditi isto što i iframe, ali je našto kompliciranije, jer to onda više nije obični HTML, a ni ne znam kako u stvari raditi s tim…

Rješenje mog problema (sa nemogućnošću podešavanja visine iframea) je zapravo ispalo dosta jednostavno. Natuknuo mi ga je stefy, no trebalo je još jednu stvar tu dodati…

E, osim da se ukloni taj iframe, ovdje je još nužan korak postaviti novi iframe (čija se visina neće morati prilagođavati…).

Naime, dosad je ideja bila imati glavnu stranicu, na njoj uz lijevi rub ekrana linkove, desno od linkova iframe, te se klikanjem na te linkove otvaraju podstranice u iframeu.

Nova varijanta je ne imati glavnu stranicu, već napraviti jednu malu stranicu koja će sadržavati navigaciju, a od svih onih bivših “podstranica” (koje su se učitavale u iframeu), napraviti “prave velike” stranice koje sadrže i zaglavlje i podnožje, i navigaciju, ALI, ta će se navigacija učitavati u iframeu.
Zaštou iframeu?
Pa zato što dosta često dodajem nove stranice, pa se tada ta navigacija mijenja. Da ne bih za svaku izmjenu u navigaciji morala raditi tu istu izmjenu na nizu stranica, rješenje je da tu izmjenu radim na onoj “maloj” stranici gdje mi je samo navigacija, a onda iframe tu izmjenu jednostavno učita u sve druge stranice.

Tu bi dakle, vjerojatno dobro radio i onaj #include (on valjda i služiupravo za takve stvari), ali kao što rekoh, niste me uvjerili da je to jednostavnije od iframea.

Ovu ideju sa zamjenom toga što će biti unutar a što izvan iframe-a, sam ustvari napisala ako će još tko imati sličan problem, pa možda ga isto odluči ovako riješiti.

Zapravo, nakon cijele diskusije koju sam izazvala svojim problemima, i rješenjima koje ste mi predlagali, a i iz čitanja onoga o #include-u (okolo po webu), zaključila sam da je dosta uobičajeno imati zaglavlje, podnožje i navigaciju u posebnim fajlovima, pa se to onda samo “lijepi” na sve ostale stranice.
A ja sam, dakle, cijelo vrijeme pokušavala kontra toga - imati fiksne te stvari, a onda unutar “lijepiti” ostale sadržaje.
Pitam se otkud mi taj “kontra- stil”, i je li on negdje ipak uobičajen?

A valjda mi se to usadilo u glavu nakon izrada mojih prvih web stranica, a koje zapravo nisu bile za stavljanje na web, već za nastavu, edukacijske. A radilo se stranicama čiji je kostur napravio jedan drugi kolega, a ja dorađivala, a tu je bio taj vrabičan iframe, primjer
Možda je bolje negdje ovako, negdje onako…, a onaj tko nema iskustva se ne snađe u tim nijansama…

Nasao sam kod koji intalira iframu kao da je na tvojoj stranici ali nemogu je vratit unazad.
Kad okrene link u iframe stranica svojeglavo po 200 300 px bjezi dole.
Ima li neko rjesenje koji bi bio kod za callback iframe u javascriptu
neka mi navede primjere ja cu to isprobat ovih dana
Zapravo ispod svkog naslova trbao bi iframe svoje joomla sajta da se pustaju postovi .sve radi super
primjer iframe sa scrolling om
[HTML]

[/HTML]

Prismo tube u joomli

Seper glu code iframe
[HTML]

And inside your page’s body create the iframe tag:

[/HTML]

A da probaš napraviti php stranicu, i razne sadržaje u html ili čak txt datotekama i ovisno o tome koji link klikneš ispiše se txt datoteka koji ti je sad u iframe.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja