Kako naplaćujete osnovno održavanje stranica?

Ovdje prvenstveno mislim na najosnovnije održavanje. Znači, stranica se nalazi na vašem hostingu (ali ne troši puno resursa, gotovo zanemarivo) …i godišnje produžujete domenu i to je to.
I prisutni ste naravno da eventualno po potrebi doradite neku sitnicu.

E sad, meni je puno draža opcija “ključ u ruke”…tako da kad završim neki projekt da nemam više nikakve veze s njime…kako bi se reklo, ni brige ni pameti.
No koliko naplatiti tu ulogu administracije, kad nismo trajno oslobođeni nekog projekta? Koja je tu praksa? …ili vaša osobna taktika?

Naplati onliko koliko je dovoljno da ti taj dodatni posao odrzavanja vise nije problem raditi. Znaci ako nesto ne volis, a ipak si doveden u situaciju da to mozes raditi, naplati takvu lovu da prilika bude predobra da bi ju propustio.

2 Likeova

Po satu ili mjesecni pausal, sam odluci sta ti je bolje. Ne postoji “kljuc u ruke” i da si kasnije oslobodjen toga. Ako radis radis, ako ne radis ne radis. nema pola-pola.

2 Likeova

Svidja mi se razmišljanje…pogotovo jer i sam tako razmišljam, ali to me ne približava prosjeku i tuđoj praksi.
A ovdje me baš zanima kakva je tuđa praksa, jer želim znati koliko smijem uzeti kad želim ostati “sinhroniziran” sa prosjekom :slight_smile:

Ako netko želi podjeliti vlastite principe, može i na PM ako ne voli javno.

Ako pricas o nekoj jednostavnoj stranici tipa WP, sta bi ti tu trebo odrzavati? A ako se radi o nekome sustavu tu ne postoji kljuc u ruke najbolje ti je viditi kolko ces sati mjesecno provesti u odrzavanju te stranice i pomonozi kolko racunas jedan sat…

1 Like

Rekoh najosnovnije…i produžiti domenu je održavanje bez kojeg bi stranica stala.

A biti obvezan s takvim sitnicama je ipak ograničavanje sebe i gubitak određene slobode. (Tipa, aludirat ću sad malo…ali nemreš otići 3 godine na izlet nekam gdje nema interneta xd)
Tehnički, ne možeš otići niti na 3 mjeseca ako nisi predivido da te baš nešto čeka u ta tri mjeseca.

Tako da iako za produžavanje domene treba samo 5min posla, to se ne može nikako obračunati po cijeni vremena rada.
Jednostavno taj gubitak slobode košta sigurno više…barem kod mene puno više nego što košta pet minuta rada.

Ja sam jednostavno alergičan prema tim “schedule” obvezicama, i ne želim ih nakupljati iza sebe. Ako ih već nakupljam, želim ih pošteno i naplatiti.
Ponavljam pitanje, koliko ih vi naplaćujete?

Eeee, prava tema.

Reći ću samo da kada staviš 50 wordpress stranica, da ako ne naplaćujep nekako tu uslugu, onda vremenski si u banani.

Na svu sreću da se odvojiti vremena nešto za to svakih 7 dana pregledati što i kako. Ali neorganizirano i nenaplaćeno pušiona.

Zato što manje pluginova to bolje:)

Ako ne radiš taj updejt, onda recimo druga ekipa ima posla mjesto tebe, recimo prebacivanje joomla 1.5 teme na 3 :wink: tema nepodržana godinama…
Ako netko pita košta ko’ suho zlato! :smile: i ne ne bi to više nikada radio!

Uglavnom bilo bi super kada bi svatko mogao jednostavno reći, moje je vrijeme toliko po satu, pomnoži satnicu i to je to.
A zapravo zašto i ne bi tako?

Već godinama održavam stranicu od jedne firme, koju sam ja napravio iz nule.
Cijenu održavanja sam odredio na sastanku, kada smo se dogovarali o cijenama.

S obzirom je to jednostavna, statička stranica nema tu puno itervencija pa smo se
dogovorili za cijenu održavanja po satu. Pošto su to uglavnom sitne, povremene intervencije ne
naplačujem odmah, jer su to presitni iznosi. Čekam da se nakupi od održavanja barem 100 eura.
Ondna im pošaljem opis svega što sam naprvio a oni uredno plate.

Sa druge strane, jedne godine je bila situacija da klijent ima sedam različitih sajtova (+ FB, twit profili) u katastrofalnom
stanju. Različiti cms-ovi, dizajn iz 1990., gomila bugova, puno posla.

Na sastanku smo došli do dogovora koji nam odgovara obostrano;

S obzirom da je u početki bila gomila posla (dok se sve to ne uštima) ja sam primao
fiksnu mjesećnu plaću i radio na tome full time. U ovoje situaciji, da sam išao na satnicu
klijentu bi to bilo preskupo. Ovako smo se oboje našli.

Tako da sve zavisi od situacije do situacije.