Kako odabrat TV

Pozdrav,

ako moze mala pomoć što gledat kod odabira TVa.

Kad negdje gledam TV uživo i trgovini, najbitnije mi je da je slika fina, a ne da mogu prebrojavat pixele…

…al ako gledam izbor TVa po katalozima, onda nemam pojma kakva im je slika. Pa me zanima po kojim parametrima se to može znati?

I svakako će pomoć savjet što je još sve bitno gledati. :slight_smile:

Hvala.

Kucaj u google best TV undex xxxx usd gdje je xxxx planirana cifra i gledaj datumski svježe artikle (uporedi 3-5 artikala poznatih portala). Vjerovatno će ti cijene ispadati jeftinije nego što možeš nabaviti al’ ćeš uporedjivanjem steći utisak zbog čega su neki TV uredjaji (tj. serije) kvalitetniji od drugih sa liste. Vjerovatno ima i na forumu ljudi koji se bave sličnim poslom pa ako kažeš okvirnu cifru, vjerovatnije je da će neko odgovoriti.

Uglavnom kupuje se nesto u rasponu 2, 3tkn. Može ako treba i 4tkn.

Lakse bi bilo znat cijenu kad bi se moglo znati jel moze valjat išta od onog što upada u nekih 2tkn. Ovako mi je sve nabadanje i oko cijene.

Uglavnom, što se tiče dijagonale… traži se varijanta od nekih 27’’ i varijanta od nekih 45’’ (110cm dijagonale)

A od funkcija je bitno da je smart tv, tj. da je povezan na youtube.

A od kvalitete slike što mi je bitno, to bi volio znati izraziti u nekom brojkom.

Evo ti ovaj (poznanik poznavaoc predložio nekom prekjuče).

samo kupi sa što duljom garancijom, i nemoj kupovati od manje poznatih kompanija kao što su sharp, blankupt i sl… jer su im servisi koma, a sama kvaliteta tv-a je šrot.

kupi LG ili s… ima po pristojnim cijenama

Xiaomi ja uzeo svojima, slika je odlicna, tv ima sve sta treba, satelitski tuner, android, glasovno upravljanje… do 3000kn nema bolje tv kod nas za kupiti.

Inače Sharp tv panele koristi većina današnjih proizvođača. LG je bivši Gold Star i uvijek ga gledam kroz tu prizmu. Smatram da je precijenjen. Panasonic mi je uvijek broj 1 među tv. Ipak, navodno su propali ali ne znam dali je to točna informacija

nešto sam čitao da je dosta ljudi bilo nezadovoljno s Sharp tv-ima, a pogotov sa servisom kod nas…

LG nanocell je trenutno najbolji izbor. A i cijene su ok, puno variraju od shopa do shopa.

najbolji izbor je licni izbor, danas TV ima milion funkcija, i ne postoji najbolji izbor jedino ako kupis najskuplji, ako imas ogranicen budzet stavis na papir sta ti je bitno, i onda gledas tv sa tim karakteristikama, svaki TV na budzetu ce imati nesto a nesto nece .

1 Like

a moguće da, slažem se. Strašno se pogoršala kvaliteta tehnike, to više nije kao prije, pitanje dali će ikada biti

I zato otvorih ovu temu da me osvjestite uopće koje su sve karakteristike i što gledat. Može i neki kvalitetan link da ne lutam.

Mislim, ako kupujem kompjuter ili mobitel, otprilike znam koje su karakteristike u igri. Za TV kao da sam prvi puta čuo :slight_smile: …nisam imao TV od 2005-te, hehe …i sada sam tudum, nemam pojma opće što tu sve ima za promotrit od opcija.

Al velim, uživo mogu i dobiti dojam jel slika valja ili ne valja. No užasava me da ih je baš hrpetina po dućanima gdje im je slika takva katastrofa da nebi ni htio gledati u takav ekran. Ono, ne hvala.

Pa me zanima neki okvirni barem dojam što sve od parametara utječe na kvalitet slike.

Vrlo vjerovatno postoji neki broj kao što je gustoća pixela kod mobitela (PPI), trebao bi valjda biti takav neki broj i kod TV-a.

Pored toga vjerovatno postoji i nekakva brzina osvježavnja tih pixela…jer vidim da neki TVi imaju ok sliku dok je statična…no čim je neki pokret na ekranu, sve se čudno i ružno muti…

Pa vjerovatno postoji i mogući upadni kut gledanja…ko ekrani za komp što imaju.

Uglavnom, ako zanemarim sve ostalo…i ako kažem da mi je kvaliteta slike najbitnija. …onda su jedino brojke te koje mi mogu poprilično precizno reći gdje za najmanje para dobivam najbolju sliku.

A onda bi tek uz to vagao i koji je proizvođač, koliku daje garanciju, koliku dijagonalu dobijem, dali su ispunjeni uvjeti za youtube …itd.

Znači, primarno želim shvatiti po kojim brojevima sudim kvalitetu slike. :slight_smile: …ovo drugo je više manje lako, ili ima ili nema. 1 / 0.

HDR je neka osnova , za kvalitet rezolucija i kvalitet pixela je isto kao kod monitora to znas i sam , znas sta ces gledati da li je 4k 8k , takodje budzet imas sigurno neki u glavi, postoji tehnologija Qled gde je ta pixelizacija i osvetljenje bolje, ali recimo za nekoga ko se ne razume, taj HDR bi gledao, velicinu ekrana, isto kao kod monitora, uzeo bih marku koja ima istoriju i onda od budzeta Qled ili Led, ali ako je samo kvalitet slike bitan, znas te neke osnovne stvari, odes u najvecu prodavnicu sa najvise izbora i gledas sliku i vidis koja ti je ok

Malo izlazi iz tvojih gabarita SONY KD49XH8096BAEP

Moja preporuka definitivno. LG ovaj model
Super TV samo si jos uzmi daljinski onaj koji prati pokrete ruke (lg magic remote), ne znam jel ulazi u cijenu, znaju ih prodavati odvojeno.

Kupi Tesla tv. Glavne prednosti - dobijes dva ista daljinska. Jedan das djeci da se igraju a drugi koristis

Sve ovisi što očekuješ od televizora. Danas imaju razni sile didja-midja, pa ovisi što ti treba. Za sliku pogledaj rezoluciju, HD, UHD i te gluposti. Ja recimo hoću ušteka usb i gledat film s titlom, pa uzmem jedan usb, na njega stavim par filmova s titlom, različitih codeca, avc, hevc…pa kažem liku, de ti to uštekaj pa da probamo. Sad u zadnje vrijeme i gledam da ima bolji/jači software i recimo ako je u pitanju youtube, mislim da je tu bitno i ram, jer sad trenutno kod nekih videa nakon cca 20 minuta počne štekat. Imao sam jedno vrijeme neki jeftiniji media box za to, pa je brzo završio u smeću.

Tako da sve ovisi što hoćeš.

Dobra fora da…da si to prije rekao, ili da sam se toga sjetio…isto bi ponovio. :slight_smile:
A kupili smo neki Samsung…ionako je za curu. xd Nisam se previše petljao xd.

A skužio sam da OLED i QLED baš masovno pumpaju cijenu, pa smo od toga odustali. A od ostalog sve isti jarac…rekli nam na više strana da je Samsung najjači, najbolje procesore ima…i tako…vjerovali im i kupili neki Samsung.

Ma, ima 101 caka, imaš još recimo, što sam skužio, a trebao sam na to mislit od početka, isto kao i kod mobitela, koju veličinu usd može provariti. Ja u moj Philips preko usb-a uštekam eksterni hard disk 2TB i sve uredno radi, ponekad se s nekim filmom HD malo muči, a to ovisi o codecu, ali učita. Više od 2TB nisam uštekavao. Takodjer se ponekad desi (zapisuje na usb gdje sam stao kod gledanja, pa mogu nastavit) da se zblesira, neće učitat sve što je na disku, onda moram ušteka usb u komp i izbrisat njegove zapise i onda prošljaka. Zasad radi uredno, mada uvijek kad kupiš ispočetka si zadovoljan, ali kad se udomaćiš, e onda bi htio i ovo i ono.

Kupovao sam za klince novi DVB-T2 prijemnik, pa je ista caka sa usb-om, Vivax iz Konzuma uredno vrti 2TB usb sa titlovima. Bježim od stronga, max-powera i infinity-a.

1 Like

Sada si mi došao sa cakama, zgubi se dok mi nisi mušice u glavu uvalio, haha. Bolje da sada i ne znam što sam sve trebao gledati. :smiley:

Veliš iskustvo je neizbježna škola, ne možeš na kraju da ne naučiš u što je trebalo sve gledati. :slight_smile: