Kako optimizirati slike

Primjeti se na vecim slikama 500px +, a i sta ce ti kvalitetnija slika od 65%, osim ako korisits tu sliku za predstavljanje necega ?

1 Like

Nema smisla optimizirat sliku ukoliko te muci rangiranje url-a naspram konkurencije po brzini ucitavanja stranice preporuka je stavljati img galeriju u post pa na taj nacin samo text i thumbnailovi se ucitavaju brzo i time url bolje rangira.

Ja koristim ovaj sajt za optimizaciju slika, www.optimizilla.com iz dva razloga:

  1. Jednostavan za korištenje
  2. Brza optimizacija slika

Ovaj je super http://prntscr.com/6nw6pr a i mozes uploadat vise slika odjednom :smiley:

U koju extenziju koristite slike?
Ja inace jpeg ili png, kompresujem ih i smanjim im velicinu.
Ali naisao sam na internetu da je najbolje korisititi u .avif ili .webp , zanima me misljenje i savet iskusknih kolega, ako nije problem :slight_smile:

koristim webp, svi ga preporucuju, googleov format

ako koristis wordpress, ima plugina koji automatski sve tvoje slike pretvaraju u webp

1 Like

koji je to plugin u pitanju?

Ja koristim .jpeg jos uvijek. Za optimizaciju u WP imate nekoliko plugina - preporucio bi EWWW Image Optimizer jer je najbrži.

Ja koristim konkretno WebP Express plugin

ja koristim litespeed cache plugin, u okviru tog plugina imam i Image Optimization …

1 Like

Dok sam koristio Cloudflare pro imao sam ovu opciju da prebacuje slike u WebP format

Inače koristim Imsanity dodatak, gledam da uzmem slike koje može smanjiti na 50-ak KB, mada tu i tamo se provuče neka veća slika, preko 100 KB.

U suštini slike (optimizovane sa Imsanity ili drugim dodatkom za WP) nisu problem. Javascript i ostali fajlovi mogu usporiti učitavanje stranice, slike ne bi smjele biti problem pa čak i da su dosta veće (npr 200-300 KB).