Kako poceti sa web dizajnom?

Pozdrav,
Evo ovako, svida mi se sve vezano uz web dizajn i to je nesto cime bi se zelio baviti u buducnosti, pronasao sam ovaj forum pa sam odlucio vamo pitati za par savjeta i ostalo.
Pocetnik sam i zanima me koji je najbolji nacin da pocnem, od cega da krenem, sto mi preporucate? Koja je razlika izmedu pravljenja stranice preko Html + css i wordpressa. Moze li se od ovog posla kao freelancer zaraditi dobar novac i sto mislite o freelancer stranici? Ako moze netko da me malo bolje uputi u ovaj svijet bio bih mu zahvalan. :grinning:

Za pocetak HTML i CSS su staticni u njih ne mozes ih uredivat ukoliko ne znas bar osnove HTML-a a wordpress ti je sustav sa kojim uredujes cijelu stranicu ajmo rec nesto tipa Word nije ni blizu ali da dobijes percepciju…

Moj savjet bi ti bio da krenes s ucnjem ovako:

  1. Html + Css
  2. Nadogradi Html i CSS sa nekim frameworkom za responsive dizajn najpopularniji su ti:

Najcesce ces susretati bootsrap

  1. Nauci osnove javascripta
  2. Nadogradi javascript sa framewocima obavezno jQuery i pozeljno angularJS ili vue.JS

kad ovo sve naucis mozes reci da si posato front end developer :smiley: pa mozemo krenuti na backend

  1. Nauci osnove PHP-a
  2. Kreni sa wordpressom i korisnjem njegovih template
  3. Napravi vlastiti template u wordpressu

Nakon ovog si postao i “vanilla” backend developer, mozes zaraditi ljepe novce ali tesko da ces imat projekat od 5000kn+, no mozes odraditi jako puno malih poslova pa ces imati isto jako ljepu placu

  1. Nauci detaljno PHP i objektno programiranje
  2. Nauci neki framework najpopularniji je Laravel

E kad si ovo sve naucio si senior web developer i mozes raditi sta god pozelis :smile:

Sto se tice freelance sajtova pogledaj: https://www.upwork.com/ i kreni raditi poslovo za 1-5$ neke sitnice tipa promjeni boju headera ili tako nesto tek tolko da dobijes feedback od korisnika. Kad dobijes 2-3 dobra feedbacka kreni sa poslovima 100$ plus.Za 2-3 godina freelance ce ti bit nepotreban jer ces imati stalne klijente i preporuke :smiley:

Ako imas dodatnih pitanja pitaj :smiley:

5 Likeova

Prije svega trebaš naučiti glavne pojmove a već prvi ti pravi problem, a to je web dizajn

Web dizajner u pravilu ne bi trebao imati ništa vezano za programiranje - dizajner je zadužen isključivo za crtanje/dizajniranje internet stranice, a web developer za programiranje.

Obično se web devloperi dijele na front-end i back-end

Front-end developer radi “vidljivi” dio stranice: HTML, CSS, JavaScript
Back-End developer radi logiku koje se nalazi “ispod” dizajna.

A osoba koja zna front-end i back-end developer se naziva full-stack developer

3 Likeova

Hvala vam na odgovorima puno ce mi ovo pomoci :slight_smile: