Kako podići sajt nakon pada?

Ekipa, sajt mi je i dalje u padajućem trendu i ne znam što da radim. Prvi blagi pad se desio kad je bio product review update, ali se vratilo za tjedan dana (jer i nemam baš nekih review članaka, pa čak ni puno onih best x for y). Nakon toga pao mi je 19.10. kad je izašao Spam update i od tada lagano pada cijelo vrijeme… Jučer i danas katastrofa, dodatnih 20-30% pad.

Ono što je zanimljivo je da stvarno nisam previše radio link building, ajmo reć da sam maks napravio 10 linkova kroz guest posting, i nekih 10 kroz HARO link building. Pa čak i da su ti guest postovi s najgorih stranica, što nisu, sumnjam da 10 linkova može toliko utjecati na nešto

E sad, moguće da su mi prije za rangiranje pomagali neki linkovi (koje nisam gradio), koji su sada okarakterizirani kao spam linkovi i izgubio sam taj link juice od njih… To je nekakva moja teorija.

Ovako google kaže: “In the case of a link spam update (an update that specifically deals with link spam), making changes might not generate an improvement. This is because when our systems nullify spammy links, the link credit that was previously generated is lost. If this credit was helping to generate rankings, it cannot be regained.”

Mislim da je sadržaj sam po sebi okej, naravno da nije najbolji, ali nisu me sigurno odjednom sad ti svi silni sajtovi pretekli s kvalitetom sadržaja.

E sad, što bi vi napravili na mom mjestu? Ja sam za sada počeo ažurirati članke od najstarijih prema novijima što svakako treba raditi… Ali pretpostavljam da bi se trebao aktivnije baciti u link building… To je neko moje mišljenje ali kako nemam iskustva i do sada mi se ovo nije događalo, nekako gubim volju za svime.

Long story short: dodavati novi sadržaj ili se koncentrirati na link bilding?

Onaj dio da će se sajt sam vratiti izgleda otpada jer je već preko 2 mjeseca u padu.

p.s. ispričavam se ako sam dosadan nekome, sigurno sam već negdje ovo spominjao, ali ubija me to

2 Likeova

Neću puno šta reći ali mislim da nisi upravu. Ova putanja mi ne govori da je sve ‘propalo’ i mislim da će se vratiti sve na svoje mesto. Moje mišljenje. :upside_down_face:

1 Like

Znači prvo napravi analizu backlinkova.
Drugo, nastavi dalje objavljivati sadrzaj sa fokusom na longtail keyworde sa slabom konkurencijom. Sadrzaj objavljuj dvostruko cesce nego sto si to radio do sad. Na primjer, ako si objavljivao 2 posta mjesecno poduplaj na 4. Garantiram povratak u roku 2-3 mjeseca.
I obavezno odradi interno linkanje sa dobrim anchorima.

2 Likeova

Kakva ti je situacija bila u ovo doba prošle godine. Ja sam npr. primjetio da otkada je počelo Svjetsko prvenstvo u fudbalu, da je broj ljudi koji posjećuju moj sajt značajno opao. Takođe sada idu praznici, ljudi izlaze, piju, druže se sa rodbinom. Za očekivati je da manji broj posjeta bude. Bar ja to tako vidim.

2 Likeova

Ma ne mislim ni ja da je sve propalo, sva sreća nisu nestali članci s Google-a, ali su pozicije sa ca. 22-24 pale na 30-tak.

Iz tvojih usta u Božje uši :stuck_out_tongue:

Ma linkovi su katastrofa, ali ne na mom sajtu nego na svim sajtovima su se u zadnje vrijeme pojavili neki linkovi glupi… Ali linkovi ko linkovi ne bi trebali biti problem jer ih nisam nešto pravio…Jedino da probam disavow napraviti na svim “glupim” domenama… Evo screenshot primjera:

Ali to je tek u zadnje vrijeme, sajt je čak počeo padati prije toga.

Što se tiče sadržaja trebao bi svakako pojačati to si u pravu, interno linkanje sam i prije radio solidno, ali kako sam dodao novog sadržaja treba proći kroz sav stari sadržaj i dodati novih linkova… To bi moglo poboljšati stvar.

Ma blagi je inače pad, ali mi je pad i na GSC u pozicijama, tako da nije samo da je potražnja manja…

Vidjet ćemo, pokušat ću se više skoncentrirati na linkove i dodavanje novog sadržaja… Pa barem 3-4 guest posta mjesečno i 2-3 nova članka pa ćemo vidjeti do ljeta…

Da sam kroz ovo prošao prije bilo bi mi lakše, ali me sad strah ulagati par sto dolara mjesečno a ne znam hoće li se vratiti barem na staro haha

1 Like

Imam slicnu stvar i dode mi da placem jer ne znam di je greska.

1 Like

Auff… još si ti imao puno više prometa, mogu misliti…

Pa taj dio mi je najgori, stvarno ne znam di je problem haha… A nije baš da su mi pakistanci pisali tekstove, 90% (i više) sam sam radio.

p.s. jedino što ima tu i tamo koja gramatička greška, ali sumnjam da je do toga

Mene malo usralo myb…

3 Likeova

Top! Jel sajt ovo ranije bio u nekakvom padu, tj. stagnaciji, ili je novi pa je sada tek dobio boost?

Godinu dana star. Bukvalno nakon godinu dana je dobio boost.

2 Likeova

@ Zdenga
Da li si radio beklinkove?

Znači guglov sandbox sad ladno traje godinu dana, umesto ranije 3-6 meseci ili manje :slight_smile:

1 Like

Moja .hr domena nakom 8 mjeseci izasla sandboxa. Prije par dana indeksirala 50% linkova. Do tada indeksirale su se gluposti…tagovi i sve ostalo sto nije sadrzaj stranice.

4 Likeova

Zato lepo registruješ domen na 10 godine i nema sandboxa

Ovo je šala ili istina?

istina, može i na 5 godine

Da zanemarimo ovih prethodna tri posta, voleo bih da i @anja1 da komentar zasto petrov sajt ima pad, posto je anja poznat po tome da ne gradi linkove na svoje sajtove i ja se slazem sa tim. Za koji god svoj sajt da sam gradio linkove, imao je boost i rast, i posle izvesnog vremena, mesec, dva, sest meseci, desio se nepovratni pad.

Ili je bolje da se gura sajt tekstovima, eventualno backlinkovima, da dostigne svoj peak i onda da se proda i da se pravi drugi sajt? Ali je pitanje da li ce taj drugi sajt imati isti rast kao prvi?

Zato ne volim ovaj posao, zato sto nista nije sigurno. Imao sam mrezu od 20-ak svojih sajtova, sve je islo fino par godina, jedan je bio pogodjen, posle nekog vremena i ostali, probao sam ponovo sve da ih vratim, cak sam napravio i drugu mrezu sajtova ali vise nikad to nije bilo to.

Mislio na to da nema sandboxa.

Mislim da sam još negde video da G vrednuje i to na koji period je registrovan domen, pa čak i hosting. Ne znam da li je istina.

Znaci ako registriras domenu i platis samo godinu dana onda imas sandbox ali ako platis za 10 godina onda nemas?
Glupost da nema vece i nema veze s mozgom.

@petarvu napisi mi u poruci koji je to sajt da probam naci di je problem

3 Likeova

Al moras platit Visa karticom, ostale salje u sandbox.

4 Likeova