Kako postati iOS developer

Pozdrav,

htio bi počet učit radit aplikacije za ios uređaje.

Našao sam ovo: https://www.udemy.com/devslopes-ios10/
200 dolara košta… da li ima tko kakva iskustva s tim?

Meni pise 92% off, cijena 15$ pa ako si zagrijan uhvati priliku. Inace nisam upoznat sa tim, ali javljam u slucaju da ti je promaknuo taj detalj…

Da se nadovezem samo, nemoj zamjeriti :slight_smile:

Radi li neko u Unity-ju, kakva iskustva ima?
Da li je dobro za pocetak pratiti i kopirati sta rade ljudi u tutorijalima ili mozda ima boljih nacina za ucenje na pocetku ?

Ako hoces raditi samo i iskljucivo iOS Aplikacije onda uci Swift, i zajebi Objective-C.

E sad koliko je Swift lagan tezak, zavisi od pojedinca do pojedinca.Ukoliko ne mislis raditi neke prekomplikovane aplikacije,a dobro poznajes HTML, CSS, Javascript ( sa Angular-om) pogledaj Ionic 2.Odlicna stvar, prvenstveno odradjena da radi sa Angularom 2.

Sto se tice jos nekih native rijesenja postoji React Native, Native Script (za Angular), i uskoro Weex za VueJS.

@dottnick
Ako iz nekog razloga zelis biti iskljucivo native iOS developer, onda se skoncentrisi na xCode, Swift, sto manje vise ovaj lik i objasnjava u tutorialu.
Inace, te tutoriale najbolje skini prvo kao pirate, odgledaj, pa ako sta valjaju kupi ih kad budu na snizenju, oko 10$ obicno.
Jer nazalost ima tu puno sranja, jednostavno vecina tih tutorial sajtova nema ni najobicniji filter za predavace, pa ces naleteti na bezbroj, become iOS dev… tutoriala koji su bezveze, a sve to trosi i energiju i vreme.


https://developer.apple.com/swift/
https://developer.apple.com/xcode/

@Madoxx
Iskustva su odlicna, zavisi sta zelis da radis.
Unity je besplatan, ima odlican i ogroman community, gomilu tutoriala, pokriva mislim malo preko 50% ukupnog game engine trzista, Unreal oko 25% pa svi ostali ono sto preostane.
Ukratko best buy.
Trenutno mislim da ulazu ogromne pare i energiju u VR i AR pricu, ja bih vise voleo da razvijaju web export ali jbg trziste diktira razvoj.
Ako si apsolutni pocetnik ok je da krenes sa tutorialima, YT, Lynda, DigitalTutors, Udemy, sta god, prati sta se radi, ponovis sve to, i to je to.
Problem je u drugom (intermediate) i trecem (advanced) koraku, posto za tako nesto ima vrlo malo materijala.
Pa ako ne volis klasicno programiranje i nemas nameru uciti napredniji C# onda jebiga, nece ici lako.
To nije vezano za Unity samo, nego celu game dev pricu, tj bilo koji game endzin.
I industrija je relativno mlada, ali vrlo zatvorena, pa se sve naprednije i jace i dalje radi u AAA studijima odakle se stvari ne sheruju tako lako.
Dobra stvar je sto ako tek pocinjes, o tome neces ni razmisljati.
Za sve ozbiljnije igre moras imati tim, jer igra trazi i artwork, muziku, game/level design,…

Inace, Unity, kao i vecina novijih game endzina ima iOS export, tako da, vrlo je bitno ako mozete definisati svoje ciljeve sto pre.
Sto ne znaci da je juriti native iOS developer pricu lose, naprotiv, ima tih poslova i previse, samo nije lako ni brzo skakati iz jedne price u drugu.
Takodje za bilo kakav export i testiranje iOS aplikacija mora se kupiti Mac racunar.

pozz

1 Like

Udemy je kvalitetetan kupio sam nekoliko tutoriala i samo rijeci hvale mogu rec za videje :slight_smile: ovo od 200 dolara je odlicno sa ovim popustima i to si uzmi

Jedini problem kod ovoga je mozda duzina sto ovo previse traje vise volim tutoriale do nekih 20 sati da neke osnove pohvatam dalje preko neta trazit za ono sto tocno meni treba

Zaboravih reci mozda i najvazniju stvar, za bilo koji dev put i tehnologiju koju izaberete.
Savet koji skoro niko ko pocinje ne shvata ozbiljno a to je:
Start small !!!
Uzmite nesto najmanje za prvi, drugi, treci,…, projekat, samo koliko da mozete da zavrsite, eksportujete, i da to radi kako treba.
Moze biti prosto pomeranje objekta na ekranu, brojac, sta god.
Ako radi kako treba to je ogroman uspeh.
Pa polako kroz svaki sledeci sve jace i jace, bilo da cete nadograditi vec nauceno, bilo da ucite nesto novo.
Ako hoces raditi igre, prva ti ne moze biti MMO, AAA fps, nego uzmi raditi neki flappy bird, match3, i slicno.
Nazalost video sam i previse likova koji su odustali jer su hteli sve odjednom ili se potpuno vezu za tutoriale pa zakucaju na prvom problemu za koji tutorial ne postoji.
Programiranje je nacin razmisljanja, zivota, resavanje problema, mindset,…, uci se ceo zivot, sto je i prokletstvo i blagoslov.

2 Likeova

Registriraj se na https://www.livecoding.tv/, i za početak pogledaj njihovu iOS sekciju za edukaciju, počni pomalo gledati tutorijali i projekte, zatim kreni sam pomalo i to je to.