Kako postati programer?

Treba samo prakse i da si stalno u tome. Ja to sebi ne mogu priustit. Kad bi mogao godinu dana živjeti da mi neko drugi placa racune, kupuje hranu itd. a da ja stalno kodiram bez problema bi sam sebe doveo na nivo .php juniora.

Neke poslove mozes da radis a da ne volis, a da se bavis programiranjem i da ne volis tesko bas, iz jednog postog razloga sto moras da ucis svaki je*eni dan - jer ono sto si juce znao danas vec nije relevantno. To je u sustini jedino zasto je taj posao tezak, jer ako nisi ispratio novu verziju koja je izasla, a pritom radis sa minimum 10-20 razlicitih alata, paketa i ostalo, vec si u zaostatku. Mnogo stresan posao, i ako ga volis u pocetku, posle 13 godina rada kao ja na primer zamrzis ga :smiley: Onda jedino lova pocne da te gura napred ili ako napravis nesto svoje… A ovi programeri sto rade za druge po 20-30 godina, to pola na lekovima.

2 Likeova

I talenta i volje i logičkog razmišljanja.

S druge strane, praktički svaki današnji posao se svodi na svakodnevno učenje. Nije specifično samo za IT. Evo, ekipa s ovog foruma koja zarađuje online - koliko stvari mora pratiti i prilagođavati, samo zato što je Google malo promijenio algoritam rangiranja stranica? Slična je stvar u pitanju. Isto vrijedi za, recimo, automehaničare. Svako malo se pojavi novi model auta koji ima svoje specifičnosti i moraš ga znati u dušu da ga popraviš.

Poanta je, ako si u nečemu godinama i znaš svoj posao, usvajanje novih znanja je rutinsko. Dio posla. Ali ako krećeš od početka u bilo čemu i pritom već imaš posao i obitelj, tada trebaš biti spreman za jako, jako puno stresa.

1 Like