Kako preusmeriti posetioca sa nevazeceg linka na pocetnu?

Imao sam joomlu sa preko 1000 tekstova i onda sam nesto pokvario, tako da sam odlucio da sve krenem iz pocetka…iako sam mogao traziti backupovane fajlove od hostinga.

Sada neke bitne tekstove vracam koristeci kesirani sadrzaj sa google-a, ali svakako cu imati ogroman broj pokvarenih linkova.

Pretpostavljam da je najbolje da napravim da svaki put kad neko klikne na link koji vise ne postoji, da ga automatski prebacim na pocetnu. E sada interesuje me kako to da napravim i da li postoji neko bolje resenje mozda?

[quote=“Dzoni-GS”]
Pretpostavljam da je najbolje da napravim da svaki put kad neko klikne na link koji vise ne postoji, da ga automatski prebacim na pocetnu. E sada interesuje me kako to da napravim i da li postoji neko bolje resenje mozda?[/quote]

Definitivno obavijesti posjetioca da je kliknuo na nevažeći link, inače ćeš ga zbunit (“što nisam kliknuo na onaj članak?”).

To što opisjueš ne bi trebalo biti nikakav problem, ali pošto ne koristim Joomla-u ne bih znao kako to radi u njoj.

Vjerojatno se može riješiti putem .htaccess fajla.
Naštrikaš sve što ti je bitno i vozi.

U .htaccess staviš
ErrorDocument 404 /nema.html
i napraviš nema.html na kojem napišeš da tražena stranica ne postoji.
Ako baš želiš da ode na početnu onda
ErrorDocument 404 /index.html

Hvala na pomoci! Pretpostavljam da govorite o htaccess.txt dokumentu, njega sam nasao u root folderu preko ftp-a…

u biti htaccess ne bi smio imati ekstenziju… on je sam po sebi nesto kao ekstenzija koliko sam ja skuzio.

Dakle treba biti .htaccess

Točnije, datoteka nema ime nego samo ekstenziju: .htaccess

Datotoeku htaccess.txt (ako je ovog oblika onda je izvan funkcije na linux serveru) trebaš preimenovati u .htaccess i obavezno provjeriti što u njoj piše. Te podatke trebaš ispraviti i prilagoditi svojim potrebama. Malo moraš pročešljati po googlu da vidiš što šta znači.
Između ostalog tu ti se podešava sef za joomlu i neke druge stvari poput www ili bez www url itd.
ps. Kad sam svoje podesio sajt je sasvim drugačije i brže radio.

Najbolje ti je da nestavljas linkove koji nerade

Mislim da Dzoniju nije problem u “stavljanju linkova koji ne rade” nego mu je vjerojatno problem u tome sto mu postoje linkovi iz proslosti koji su indexirani a mozda su i zabiljezeni u necjim favouritima ili se netko mozda linka sa vanjskog sajta na njih.

Preusmjeriti sve na pocetnu nije najbolje rijesenje i u glavnom se savjetuje protiv toga. Najbolje bi bilo ako znas koju tematiku ili koji clanak ti je “prosli link” servirao, i napraviti redirekciju na isti/slican clanak na sajtu. Na taj nacin ces imati najbolje sanse da vratis rangiranje koji su prosli linkovi imali.

Jesi li probao vidjeti da li archive.org ima prosli sadrzaj tvog sajta i od tamo vratiti neke stranice?

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja