Kako sam zaradio prvih 150k$

Zašto ja imam filing da je ovo bio tutorijal a nije :smiley: uglavnom, dobar tekst, gušt je ovo bilo čitati!

1 Like

Ovo je novo, svega šta treba :smiley:, verzija 5 u 1 = TUT + Journey + Case Study + Guide + Method.
U svakom slučaju sve pohvale.

2 Likeova

Ovo je najkvalitetniji savjet cijelog posta.

@keisuke, svaka čast i sretno dalje.

2 Likeova

Hvala na ciscenju teme, dakle pitanja koja su bila

Jel imaš u kini ikoga ko provjerava kvalitet i ispravnost proizvoda koje poručuješ? vidio sam da oni što se bave FBA imaju neke inspektore koji odrađuju provjeru za njih tamo na licu mjesta u kini? @anja1

Nemam, kao sto sam prije opisao ako narucujes vecu kolicinu i proizvod moze stajati to znaci da nisi previse vremenski ogranicen, odnosno da ti ne stvara problem mjesec gore dolje.
Jednostavno je s kinezima raditi, ali opet treba biti oprezan, ne bi ti bilo lose sloziti ugovor koji je istovremeno na kineskom i na engleskom (platis prevodioca), ako ne znas kako bi ugovor trebao izgledati mogu ti dati primjer.

Sto se tice kvalitete robe, s obzirom da kontaktiras kompaniju koja se bavi time dogovoris s njima da ti posalju samplove, na samplovima vidis kakva je kvaliteta i vjerojatno ce oni biti savrseni, nakon toga obavezno u ugovoru imas stavku do koliko maksimalno kvaliteta moze biti losija, znaci 10-20% je ok, i sto ce se desiti s ostecenom robom, povrat novca, replacement ili nesto drugo.

Ja osobno trgujem svega s dvije firme i sa njima imam dogovor da sve sto ne valja od prve narudzbe vodit ce se kao popust na sljedecoj narudzbi.
Najveci su ti problemi oko toga kad imas 1000 nekih elektricnih stvarcica i ti jednostavno ne mozes svaku od njih provjeriti, pogotovo zato jer otvaras pakovanje, to znaci da trebas cekati dok se netko ne zali, a sad dali ces se zaliti zbog dolara ili dva to ovisi o tebi.

Nadalje kada ti roba dolazi u drzavu di treba biti isporucena, bilo bi dobro da snimas prvo otvaranje i provjeravas da roba nije ostecena u transportu, u pocetku kinezi su rekli da im nije problem biti na video vezi prilikom “prvog dodira” s robom.
Kao sto sam prije rekao, obicno ide sve na povjerenje, ali desava se da roba dodje s greskom, ne sve ali neki postotak.
To je okvirno, ako te jos sto interesira javi :wink:
@DavidAlaba

Ako uhvatis malo vremena da napises koju info vise za metod pronalaska likova koji su ti pronalazili kupce boostanih instagram profila, sta si mislio pod time da si detaljno istrazivao profile fotografa, repera etc., sta si detaljno istrazivao, sta ti je bilo najvaznije kod istrazivanja, na sta si posebno skretao paznju?

.

Najjednostavnije ti je otici na yt i gledas sto je u trendingu tipa "Trending Hip Hop”
Nakon toga odes u playlistu i nadjes sebi interesantnu osobu (repera u ovom slucaju)
U deskripciji svi imaju linkove ka socijalnim mrezama, odes tamo i trazis koga najvise tagiraju, tko je u njegovom timu ljudi itd.
Kada ustanovis tko je u timu toj osobi ides, jer ima sigurno osobu koja je zaduzena za promociju i tu osobu kontaktiras i predstavis svoju ponudu.
Htio bih ti napomenuti da to radis s autorima koji imaju od 10k do nekih 300k pratioca, jer oni koji imaju milijune nece niti pogledati poruku.

Vecini tih ljudi dm je zatrpan, tako da nije lose da ih zapratis i u komentar im pises da imas business prijedlog i nek provjere dm.
To su osobe koje trazis, ljudi koji rade na promociji i njima dajes svoju ponudu, a oni ce dalje prodavati, odnosno obicno ljudi koji su u timu repera (ili sto god drugo) imaju ispod sebe jos nekoliko ljudi koje promoviraju tako da mogu tvoje usluge koristiti za vise ljudi odjednom, oni zaradjuju ti zaradjujes i svi sretni.

Naime imat ces naravno puno odbijenica, ali iz iskustva znam jednom kad nadjes 5-10 kvalitetnih ljudi s kojima ces suradjivati bit ces na konju i imati lijep prihod :wink:

Nadam se da si shvatio :smiley:

EDIT:
Jako vazno je da tvoj profil izgleda autenticno, jer kad netko ode na tvoj profil i vidi slike gluposti samo ce otici bez odgovora, dakle prvo ulozi 10-20$ u svoj profil i boostaj ga, ako imas vec svoj privatni profil jos bolje koristi njega, svi zele suradjivati s stvarnim ljudima, znaci ne s nekim tko ima sliku zeca na profilnoj.
Mislim da ti profil ima slike s frendovima, zivotinjama, putovanjima itd…
Uredis bio itd.

Ako zelis biti anoiman samo napravis novi profil i boostaj ga kroz 10-20 dana i stavljaj kontent i potrudi se da izgleda kao da je pravi :wink:

4 Likeova

@keisuke Shvatio, i vise nego dovoljno informacija.

1 Like

jesu ovo tvoji profili bili? ne napadam i ne optužujem, nemam za šta, nit mi ič smeta, samo pitam

Ne, nemam dupli profil ovdje :slight_smile:
Vjeruj mi da i prodajem nesto, ne bih prodavao balkancima, previse losih iskustva :wink:

2 Likeova

Pozdrav, evo jedno pitanje mozda i izlazi van teme al vrijedi pokusati, gdje bi ti prodao domace sajtove koji zaradjuju naprimer od adsensa i jos od par mreza, kako je najbolje naci kupce… Jer znas verovatno i sam kako je poslovati sa balkancima i prodati projekat koji vrijedi par hiljada $

Necemo izlaziti van teme, posalji mi detalje o svemu na pm i pokusati cu ti pronaci kupca.
(ne obecajem posto se ne bavim prodajom stranica, ali znam neke ljude)
EDIT:
sad sam vidio da je domaca stranica u pitanju, tu ti ne mogu nazalost pomoci

1 Like

Flippa. Onaj moj domaci je tamo prodan za 6000$

1 Like

@keisuke da kreces od nule sad u 2020-oj sa svim znanjem koje si stekao, preko cega bi probao zaradit svojih prvih 10k$ (dal je to yt, webshop ili nesto trece).

Da krecem od nule prvo bih u real lifeu nasao posao s kojim bih zaradio neki pocetni kapital 2-5k$ i posvetio bi se web shopu i generalno preprodaji stvari, to se naravno odnosi da znam gdje, sto i kako traziti.

Da recimo nemam pojma o nicem to je tesko pitanje jer se ne mogu staviti u takvu poziciju posto imam neko znanje.

4 Likeova

A kako u UK idu web stranice i web shopovi?
Da li ima potražnje?
Da li se traži wp , custom cms ili neki treći?

Hvala

Ide kao i svugdje drugo, moje domene su .com, i saljem u sve zemlje di salju kinezi, sve se manje vise svodi na promocije i dobru ponudu i dobar marketing i to prolazi.
Po statistikama oko 20% kupaca je iz UK, tako da nisam bas baziran na UK, najvise narudzba dolazi iz Spanjolske, Njemacke i Francuske i ta trzista vise targetiram od ostalih.

Sto se tice samog web-a, on bi trebao biti cim vise jednostavniji za koristenje, sad dali ces ti raditi custom cms, ili ces koristiti nesto gotovo to zavisi o tebi, moj prvi web shop je custom i da nisam sentimentalno vezan za njega prebacio bih ga u wordpress, ostali su svi bazirani na wordpressu iz razloga ako zelim nesto custom naci cu developera vrlo brzo i po povoljnoj cijeni.
Nekoliko kolega koristi shopify i jako su zadovoljni i preselili su svoje stranice s wp-a na shopify, ukoliko cu uskoro pokrenuti javni projekt o web shopu i sam cu ga isprobati posto mislim da je to za pocetnike najjednostavnije (ne mogu tvrditi nego pricam ono sto sam cuo).

Ja sam jedno vrijeme isprobavao bigcommerce, ali ne znam nekako nisam naviknuo i drzim se wordpressa, a i ljudi koji mi rade na tome su isto sretni s istim pa ne vidim potrebu da mijenjam posto sve radi kako treba.

2 Likeova

Za početak, hvala na djeljenju iskustva. :wink:

Ono što me zanima, po čemu neki produkt kategoriziraš kako kažeš: “hot ponudom”?

  • jel to neki novi produkt koji se pojavi na tržištu, pa opaziš da postoji veliki interes za istim…da razvija zanimljivu popularnost?

  • jel to neki već stari produkt, za koji opaziš da ima unrated popularnost…pa ga odlučiš promovirati i prezentirati nanovo široj publici?

  • jel to možda produkt koji nabaviš odnekuda debelo ispod cijene, pa zbog mogućnosti konkurentnosti na tržištu znaš da ćeš imati hot ponudu. U smislu povoljnu ponudu.

  • jel to produkt za koji smisliš kreativnu video reklamu, koja će dobit puno organic share-ova, pa znaš da možeš napraviti jak marketing za relativno malo para?

Eto, ako možeš podijeliti svoje viđenje i razmišljanje o onom što smatraš hot ponudom?

P.S. da li si ikada razvijao nove gadgete, koji zadovoljavaju neku potrebu tržišta, a koji trenutno ne postoje? Da li vidiš u tom pristupu iskoristiv potencijal? Biti prvi u nečemu?

2 Likeova

Hvala :slight_smile:
Pa da krenem s hot produktom.
Iz mog iskustva bilo koja stvar na trzistu prvo postane hot u USA i nakon mjesec dana to se prosiri na Europu, ukoliko ides gledat sto je bilo u trendu samo provjeri koliko prije je to bilo aktualno u USA, usudio bih se reci da mi kopiramo USA, ali po mojim “istrazivanjima” sve to krene iz Kine i Japana.
Troje ljudi koji se bave time fokusirani su na americko trziste i na ono u aziji, znaci surfaju njihovim stranicama, oglasnicima, socijalnim mrezama i gledaju sto se prodaje i u kojim kolicinama, nakon toga ti proizvodi uvijek idu prvu u ameriku i u trenutku kad pocinju biti aktualni u americi ja ih vec narucujem za europsko trziste. Bilo bi bahato da kazem da ih prvi uvezem, ali ne kasnim mnogo za drugima.

U vecini slucajeva novi, dolje cu objasniti kako radim s retro stvarima

Kada su u pitanju retro stvari to se vec sortira po generacijama.
Uzmimo u obzir facebook ads, znaci ti mozes tocno generirati oglase za publiku koju zelis, zapitas sam sebe jao kako sam uzivao u walkmanu, tamagotchiu ili bilo sto drugo sto je prije bilo aktualno.
Moj princip rada je sljedeci, tesko je znati koja retro stvar moze postati aktualna, ali kad istrazis trziste, na to mislim provjera informacija sto ljudi traze, koja je sredisnja dob itd. uzmes produkt, narucis ih odredjen broj u slucaju da prodaja stoji (cesto se desi) da nemas velike financijske gubitke. Taj proizvod saljem prvo osobi koja radi marketinske videe. Za nekih 200-400 eura dobijes kvalitetan video o 2-5 minuta kojeg sam reziras (na fiverr-u mozes naci ljude koji to rade kad god pozelis).
Nakon toga radim oglase za skupinu ljudi kojima je taj proizvod namijenjen (facebook, instagram, google), ukoliko prodaja nejde kako sam zamislio idem u potragu za influencerima koji ce opet napraviti video kakav im ja reziram, tipa da se oni cude i dive kako je to bila super stvar i kako bi svi trebali isprobati i da je jako jeftino (ne doslovno tako, ali u tom smislu) i jednom kad imas targetirane oglase prodaja ide.

Takodjer cesto se prati konkurencija i ukoliko vidim da nesto dobro ide krecem u akciju, u to spada kako cim jeftinije do proizvoda da mogu ponuditi jeftiniju cijenu, a marketing je manje vise isti.

Ovo je odlicno pitanje, spominjao sam prije kako suradjujem s kineskim kompanijama, ponekad oni na skladistu imaju opreme koja im stoji zbog toga jer je netko nije platio ili je dogovor propao, u tom slucaju kada dobijes listu proizvoda koju bih mogao dobiti ispod cijene krenes u research, na to mislim da istrazis koja je trenutna potraznja za time, jeli uopce nekog interesira. Dobro je biti u velikim grupama koje se bave prodajom i lagano ispitujes ljude “sto misle o tome i dali bi ih interesiralo”, ali nikako ne upucujes da bih mogao prodavati, vec istrazujes trziste. Ukoliko zakljucis da ima dosta zainteresiranih krenes u realizaciju.

Kreativne reklame su samo za neke stvari tipa sto su bili fidget spinner, fidget toy, squishy mesh, razno razne djecje igracke, odnosno itemi koji ce biti popularni kratki period.
Na djecje stvari se baziram u doba kada krecu praznici iz razloga jer su djeca vani, igraju se i druze i znamo kako ide lancana reakcija kad vidis kod nekog nesto zanimljivo, a to nije skupo, tu opet dolazimo do toga da takve stvari mene cekaju vec spremne u skladistu iz razloga jer nudim dostavu diljem EU unutar 2-10 dana, ovisi koja posta, drzava i sto kupac odluci, i tu sam u velikoj prednosti jer svaki oglas sadrzi da ce ta stvar biti dostupna u roku par dana, i to je sto ljudi zele jer se svi vode razmisljanjem “meni to treba sad”. Znaci u nekom dijelu videa stoji poruka “ova stvar moze biti kod vas doma za 3 dana po najpovoljnijoj cijeni” (u tom smislu). Tu imam prednost nad vecinom dropshipping stranica posto njihova roba stize iz kine i treba se cekati.
Videi koje radim za djecu kreativni da izgledaju primamljivo (sarenilo, vesele note u videu, zabava itd.)

Sto se tice kreativnosti u videima o tehnologiji gledam da je video u najvecoj kvaliteti, da se vide najbitnije stvari, uzmimo u primjer kameru na mobitelu, iako je mobitel jeftin i ima 3 kamere koje su gore od one koju je samsung izbacio prije 2-3 godine, video izgleda tako da kupac pomisli jao kako je ovo super, ovo je samo primjer, znaci na svakom produktu ima neka tocka na koju se treba bazirati da bi se kupac zagrijao. Jedno vrijeme sam jako dobro prodavao telefone za starije osobe (preklopne i obicne s velikim brojkama) i tu bih napravio video gdje starija osoba ne zna kako koristiti moderan telefon i ima problema s nazivanjem nekog i onda tu ulazi telefon koji ima fizicke tipke i velike i ta osoba odjednom zna kako koristiti to jer je toliko tehnoloski napredna, i sad kada ti zelis kupiti mobitel svojim roditeljima koji su u 70-tim i ne znaju nista o tehnologiji i ides u google i trazis telefon za starije, iskocit ce ti taj video i par oglasa za njega i kad ga vidis naravno da ces kupiti jer ces pomisliti ovo je stvarno sto moji roditelji trebaju, velike fizicke tipke, baterija koja traje 10 dana itd.

Iz osobnog iskustva najteze je pogoditi sto ce se svidjeti onima koji su izmedju 14 i 20 godina, u tom svijetu sve se tako brzo mijenja da je nemoguce popratiti, ali ukoliko od 10 promocija jedna prodje odlicno sve pet.

Mislim da si mogao dobiti zakljucak iz ovog gore napisanog, ali generalno nesto sto se munjevitom brzinom probija na trziste, ne znam kako bih drugacije odgovorio. Ukoliko treba jos to pojasniti pitaj podpitanja pa cu odgovoriti.

Pokusao nekoliko puta i svaki put je bio fail, to je jako tezak zadatak i u pocetku kad su mi govorili da na tome radi ogroman broj ljudi smijao sam se, ali kad sam krenuo u to shvatio sam koliko je to komplicirano i koliko zahtjeva puno financija i razmisljanja. Naravno kada bi mi dosla genijalna ideja odmah bi se bacio u to, ali eto za sada nista unikatno vec samo “preprodaja”.

Problem u tome je i da jesi u necem prvi (govorimo o prodaji) to znaci da nitko nije cuo za to i tu je problem. Ogromna kolicina novca je potrebna da se taj produkt plasira na trziste i zainteresira sire mase, kada sam o svemu tome dobro razmislio samo sam odustao posto nemam toliki budzet da bi sam isao u to.

Ukoliko ima nekih nejasnoca slobodno pitaj :wink:
Mogao bih ja jos o tome pisati, no to bi vec bila biblija, pa mi je draze da dobijem konkretno pitanje ko sto su ova bila.

4 Likeova

Posto mislim da nisam fer i korektno odgovorio o stvarima koje narucujem gore navest cu par primjera koji su mi donijeli lijepu zaradu i objasniti sto me je navelo do toga (za vecinu bih lagao da sam ih ja zamjetio posto sam rekao da imam ljude za to, no neke korisnike to smeta pa ajmo rec da je moja ideja).

Nastavak za tus koji svijetli kad voda tece (cijena za prodaju je bila 15$ s dostavom, mene je kostao s izradom, dostavom, papirima nekih 9$ po komadu).
Kad ti iskoci reklama za to, jeftino je izgleda cool zar ne bih htio imati to u svojoj kupaonici (naravno tu su i ostale nebuloze kao da radi dodatni pritisak, koristi manje vode od standardnih itd. to su opet psiholoske igre koje utjecu na ljude o kojima sam pisao)

Do nedugo su polaroid aparati bili fora pa sam dosao na ideju da bih mogao naruciti portabilne printere koje bih spojio s mobitelom preko bt-a i printao direkt slike s mobitela.
Reklama je bila tipa "znate onaj osjecaj kada vam slika ispadne mutna, pa ne znate dali ste sve dobro uhvatili, no tu je problemima kraj uz portabilan printer koji daje istu kvalitetu prinatnih slika… bla bla bla… nabavna cijena 45$ prodaja 65$

Prodavao sam i cilindar za bravu ili kako se to vec na hrvatski kaze (ono di gurnes kljuc) koji je u sebi imao bateriju i brava bi svijetlila u mraku, odnosno kad bih motion senzor prepoznao da je kljuc (ruka) blizu brave upalilo bi se svjetlo.
Marketing bi isao kao koliko puta ste se u mraku mucili da pogodite kljucem u bravu, pa gubili vrijeme trazeci mobitel za svjetlo itd. itd. itd.
I ti kad vidis to kazes hej, pa ovo je korisno to bi mi trebalo.

Uglavnom kao sto mozes zakljuciti dosta stvari nije novo i specijalno, ali je nesto sto ti mislis da bi bilo cool imati i kupis :wink:

5 Likeova

Jesi ovo radio i za domace trziste? Meni je hrpu puta zapalo za oko na fb, cool izgleda bas.

Prije 2-3 godine razmisljao sam da krenem i za nase trziste, cak sam i kupovao neke stranice koje su imale korisnike kako bih dobio email liste, ali na kraju sam odustao iz razloga jer mi se nije dalo suradjivati s balkancima (trebala mi je osoba koja bi vodila shop, support i prevodila sve oglase koje dostavim s eng. na hrvatski i tu je uslijedilo previse filozofiranja i ostalih balkanskih fora i u tom trenutku sam sve obustavio i rekao da nikad vise u zivotu necu suradjivati s balkancima).
No kontaktirale su me 2 ili 3 kompanije koje su htjele veci broj proizvoda, no na kraju sam samo s jednom suradjivao nekih 9. mjeseci ostalo je sve bilo gubljenje vremena.
Uglavnom volim svoj narod, ali u poslovnu suradnju nikad vise, tako da ja nisam bio taj koji je prodavao :smiley:

4 Likeova

:joy::joy::joy:
Ima smisla, mada i stranac ce te isto izvarati ko i nas, samo ako mu se ukaze prilika. Doduse mozda u manjem % prevare, ovdje je prevara stil zivota.

A svaka cast, shopovi su primamljivi kad skontas da su i seljaci poceli kupovati online, jos malo pa ce i stoka se kupovati na fb i samo nebo je granica…licno nikad se u to nisam upustio, jer mislim da ima previse posla, ali primamljivo mi je…

1 Like