Kako se definira dvodimenzionalno array polje?

Molim pomoć
evo već petljam dva dana pa mi ne ide =(

trebam napraviti dvodimenzionalno array polje

x dimenzija - nazivi klasa

y dimenzija - nazivi pijaca

na mjestu gdje se križaju stupac i red, trebam upisati količinu.

PITANJE: Kako se uopće definira dvodimenzionalno array polje??

nekad sam to u Basicu pisao – polje(x,y)=neka vrijednost

hvala

Nema potrebe definirati unaprijed array, ali ako ti je potrebno, to bi išlo ovako

$array2d = array(array());

Da se i ja ko početnik ubacim sa pitanjem: jel bolje koristit array(); ili odma [];? Jel se PHP 4 još koristi i kolko je to bitno ustvari?

PHP 4 više nije u uporabi, a nema čini mi se više ni službenu podršku.

ako sam trebaš nazive onda koristiš $array = array(‘klasa’ => ‘pijaca’);

Koristi array(‘key’ => ‘value’); vecina hosting provider-a jos nema instaliran PHP 5.4 tako da si sigurniji sa starom sintaksom. Al dobro je da znas sta dolazi sa PHP 5.4 tako da se lako mozes prebacit.

Molio bi CreatifCode da ne komentira ako nema sta pametno za napisat i ne moze pomoci autoru pitanja.

[quote=“otporan”]Koristi array(‘key’ => ‘value’); vecina hosting provider-a jos nema instaliran PHP 5.4 tako da si sigurniji sa starom sintaksom. Al dobro je da znas sta dolazi sa PHP 5.4 tako da se lako mozes prebacit.

Molio bi CreatifCode da ne komentira ako nema sta pametno za napisat i ne moze pomoci autoru pitanja.[/quote]

Odogovorio sam Uber_Gosu na njegovo pitanje da li se još uvijek koristi php4 u slučaju da si to previdio, a ja ću komentirati ono što želim, kako želim, kad želim.

to što si mu ti naveo nije dvodimenzionalni array…

ovo je:
$array = array(
‘dvo’ => array(
‘dimenzionalan’ => vrijednost
)
);

@ostatak ekipe
sta svaku temu razvezete bezveze, toliko informacija koje autoru teme ne trebaju… APazinjan je jedini dao odgovor kakav treba…

[quote=“zerocoolos”]to što si mu ti naveo nije dvodimenzionalni array…

ovo je:
$array = array(
‘dvo’ => array(
‘dimenzionalan’ => vrijednost
)
);

@ostatak ekipe
sta svaku temu razvezete bezveze, toliko informacija koje autoru teme ne trebaju… APazinjan je jedini dao odgovor kakav treba…[/quote]Ma rekao je samo nazive toga pa ne vidim potrebu za dvodimenzionalan array ako treba samo nazive zato sam to napisao, da je rekao da treba neke ostale podatke onda bi dao ‘cjelovit’ odgovor… Sve 5!

danas sam malo zaglavio u privatnim obvezama, pa se nisam stigao pozabaviti array poljima

zahvaljujem svima na korisnim savjetima :slight_smile:

ja želim napraviti 2D array polje. U nazivima stupaca bi trebali biti nazivi pijaca, a u nazivima redova bi trebali biti nazivi klasa. Ključevi polja bi trebali biti asocijativni ( ako sam dobro naučio i shvatio iz knjige iz koje učim PHP) - dakle ne numerički. A u polje bih upisivao numeričke vrijednosti dakle u Basicu bi to pisalo: polje(pijaca,klasa)=10 Davno sam učio Basic, pa se sad pokušavam prilogoditi PHPu… očito mi ne ide baš najbolje.

PS. ova moja “web aplikacija” će se vrtiti na lokalnom web serveru na koji ću instalirati zadnju najnoviju verziju XAMPPa, tako da ne bi trebalo biti komplikacija sa starijim i novijim verzijama PHPa

Inaće svaki array u PHP možeš smatrati asocijativnim.

Sasvim je “legalno” koristiti numeričke vrijedne kao dio asocijativnog array iako vjerovatno možda nebi bilo najbolje radi drugih developera.

Za primjer da bolje shvatiš u javascirptu ti var a[10] znači da imaš numerčki array sa 10 polja a sva polja koja nisi definirao su undefined.
U PHP situacija nije takva i $a[10], znaći da imaš samo jedno polje.
Iako normalno numerički array se ponaša kao i kod drugih jezika kad izvodiš neke akcije nad njima, recimo dodaješ novo poljo i sl.

Milsim da ti je ovo najednostavniji pristup i najpregledniji pristp za start.
$a = array();
$a[‘pijaca’]=array();
$a[‘pijaca’][‘klasa_ime’] = $kolicina;

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja