Kako se procjenjuje vrijednost web stranice?

Kako se procjenjuje vrijednost web stranice. Novi sam na forumu.

u zadnje vrijeme procijenjuju konkretno samo po zaradi. zavisi od ljudi ja po izradi stranice sta kupujem jel to neko custom resenje ili neka tema sa themeforest itd. pa posle po nekoj posjecenosti i naravno zaradi na kraju ako mi je to i prioritet.

1 Like

koliko se mjeseci gleda zarada kod prodaje stranice

To ti varira od niše do niše…

Ja sam laik sto se tiće toga… Nesta znam, ali slabo opet. A najbitnija je pretraga na trazilicama. Normalno…valjda?

Ovisi o kakvoj stranici se radi, ako je npr stranica amazon affilate sa stabilnom zaradom onda moze cijena ici i do 24x mjesecna zarada (pa cak i vise)

Od adsense me zanima zarada…

Ne moze ti nitko reci tocan broj, 6-24 mjesecna zarada.

Kolege, a nitko ne spominje domenu na kojoj se site nalazi? :blush:
Mislim da je to čak možda i najvažnija stavka, i nikako nije svejedno jeli riječ o, s jedne strane; domeni koju čini kratki buying keyword ili u drugoj krajnosti; domeni s nekoliko spammy keyworda sa jednakom i extenzijom. :wink:
Doduše, najčešće su te vrijednosti u direktnoj vezi, ali nije pravilo. :o:

1 Like

Onda je najbitnija pretraga …kako kazete-organska. Normalno, bez posjetitelja nema ni zarade. A cijena stranice kad se kupuje, ima neka procjena… Netko trazi više,neko manje…Bitno je da se ne pretjeruje u cijeni. Da bude neka realnost.

Šteta što nemam nekog rođaka da radi na google inc. heheheh

Po zaradi… nekada je bilo 2 godine, sada su vec i 3… statistika dobro dodje, ali novac od zarade je bitniji… starost domene takodjer ima djelomicnu ulogu iako danas cak i na “affdchjkjhs” domeni ako znas posao uraditi mozes dobro proci

sadržaj članaka… naslov

Ja znam ali odgovorite kolegi, ako je stranica stara manje od jedne godine ili 1 godinu, gleda se mj. zarada x koliko mjeseci, a ako je stranica stara 2 ili više godina, mj. zarada x koliko mjeseci?

1 Like

Ako je stara godinu dana moze se uzet mjesecna zaradax10, ako je stara 6 mjeseci onda maksimum mjesecna zarada x6,a ako je starija od 2 godine moze ici i do mjesecna zaradax24.

1 Like

E vala ne bi prodao sajt za sestomjesecnu zaradu da je star 15 dana.

https://empireflippers.com/sell-your-site/

Odje kazu da prodaju za 20-40+ mjesecnih zarada.

Mozete na flipi pogledat za koliko odu sajtovi da vidite kako se krecu cijene.

Sa nasim sajtovima je malo drugacije jer je i manje trziste odmah su i manje cifre, ali ako vam je dobar sajt i ako ste vremena na njeg utrosili, a stabilan je nemojte ga davat za smijesne cifre. Cak i ako odlucite da batalite rad na nekom sajtu totalno, ako je stabilan i ima dosta unikatnog kontenta velika je sansa da ce sam sajt donijeti odje cesto spominjanih 12 mjeseci zarade, a vjerovatno i vise.

Uglavnom ljudi kad traže da kupe, gledaju da prodju što jeftinije pa tako traže neke nemoguće dealove kao npr da kupe sajt za samo 4-5x mesečna zarada. Dok kad prodaju neki sajt opet često traže nemoguće pa cene po 40-50x mesečna zarada i slično. Realna vrednost je obično tu negde izmedju, mada to je sve subjektivnog karaktera, tu je teško naći neku objektivnu vrednost. Uglavnom nešto vredi onoliko koliko je neko spreman da to plati tako.

Retko ko prodaje dobre i kvalitetne sajtove. Uglavnom sam primetio da ljudi traže sajt koji je top sa posetom, zaradom, stabilan, lep, sam se održava, kuva kafu itd i da ga kupe bagatela. Uz to, većinom niko ništa ne prodaje što valja pa je to pat pozicija. Niti će se šta kupiti, niti će se šta prodati, tržište u pat, pasivnoj poziciji zbog nerealnih očekivanja sa obe strane.

To sve pričam naravno za ovo naše ex-yu tržište. Inostrano je skroz druga priča, tamo ima ljudi koji lagano i prodaju i kupuju sajtove za 24x mesečna zarada ili više.

Vrijednost stranice ja recimo,što se mene tiće mogu platiti više nego što ona vrijedi do nekih 50 eur, ali ako recimo stranica po tim nekim izračunima vrijedi 200 eura, ne moze se za nju dati 400 i više eura.

Zanimljivo je kak sad procijeniti stranice koje zaradjuju na IA?

Npr page od 20k koji donosi 3$ na ia, ne bih prodao ispod 12x90$ + nekih 200$ page. Nego koja je neka forma…