Kako se riješiti ogromne stope napuštanja / povećati 'stranice po sesiji'?

Pozdrav ekipa,

Vlasnik sam i urednik jednog lokalnog news portala. S obzirom na veličinu općine (grada) slobodno mogu reći da je portal jako dobro posječen. Trenutno imam oko 2500+ posjeta dnevno. U početku sam imao problema sa malom adsense zaradom, no to se stabiliziralo i sada je sasvim OK (zahvaljujući članovima WM foruma).

Trenutno mi je glavni problem, odnosno isti traje od osnivanja, velika stopa napuštanja te jako nizak broj ‘stranica po sesiji’. Stopa napuštanja mi je oko 75%, a pregled stranica po sesiji oko 1,5.

Jednim sam djelom siguran da se s ovim problemom suočavam iz razloga što sam posjetitelje portala u protekle tri godine naučio da svaku vijest objavim na facebook stranici i grupi portala. Po mojoj procjeni, većina posjetitelja očekuje da to i dalje objavljujem na isti način, no zbog trenutnog stanja na facebook-u i nadam se “kvalitetnijeg” razmišljanja to bi promijenio. Zadnjih nekoliko dana na facebook stranici podijelio sam dnevno 2-3 objave, a u facebook grupi portala nisam ništa. Spomenuto je rezultiralo tim da mi se bounce rate smanjio za nekih 5-10%, a ‘pregled stranica po sesiji’ povećao na 1,8 - 1,9.

Vas, članove WM foruma, bi zamolio za nekoliko korisnih savjeta. Što mogu učiniti da ove stvari promijenim? Neobjavljivati ništa na facebook stranici? Uplatiti facebook reklamu? Ili…?

Hvala.

Link portala: www.grad-busovaca.com

Kako dobar portal a i tema mi se sviđa. Ako budeš za neki razmjenu linkova javi se na pp

Hvala. Javit ću se. :slight_smile: Imaš li kakav savjet? hehe…

Sada da napišem nešto pametno i nemam baš. Osim, baš sam nedavno naletio na jedan eng SEO članak u kojem među ostalom piše da je bounce rate između 70-80% jako dobar rezultat, ali i to ovisi o sadržaju i samoj namjeni sajta. Pored toga, trebaš gledati vrijeme sesije i broj otvorenih stranica pa izvući neki konkretan zaključak.

Vjerujem da jest ‘dobar’ rezultat za neke sajtove. Međutim, ‘konkurentski’ portali iz okolnih gradova imaju bounce rate oko 30% i pregled stranica po posjetitelju oko 4 (Kolege su mi pa znam podatke). Nije mi nikako jasno kako je to kod njih moguće, a kod mene ne. Broj posjetitelja je prilično isti, dizajn portala ne zaostaje, slične vijesti…

Spreman sam platiti ako neko slučajno može ponuditi usluge za ovaj problem

Ubaci malo golih guzica. :smile:
Probaj testirati s povezanim člancima na dnu članka.

Već imam…u sidebaru “Upravu se čita” i “Najčitaniji”, a na dnu članka imam odjeljak “ne propustite”

Znam, ali nekada samo raspored riječi može imati znatnu ulogu.
Probaj raditi s nekoliko verzija pa viditi koja daje najbolje rezultate.

Npr. umjesto “Ne propustite” “Dogodilo se danas” ili “Dogodilo se u ImeGrada”

Izbaciti nepotrebne elemente, npr. onu anketu jer nema svrhe, isto je i s radiom :slight_smile: kako im se sviđa dizajn možeš vidjeti po bounce-rateu :slight_smile:

Bounce rate je da ljudi dodju vide pocetnu i odu.
Drugim riejcima to moze biti jer se sve dade procitati s pocetne stranice, sto po tvojem dizajnu i je slucaj, buduci se gotovo sve friske viejsti mogu procitat s pocetne stranice.

E sad dali ti to zelis ili zelis da oni klikcu po stranici odluka je an tebi. mozda smanjiti broj teksta vidljivog na pocetnoj pa ih na taj ancin ponukati da kliknu viejst i procitaju vise…

Osim toga mozda je i traffic los, pa ljudi dolaze a uopce ih ne zanima portal… Pa kad vide gdje su dosli odmah odu…
Dizajn je solidan, ali na mojem 24" monitoru to izgleda malo staromodno… (no ovo govorim kao korisnik a ne kao strucnjak jer se ne bavim dizajnom)

bounce rate se ne odnosi samo na početnu.

Pretpostavljam da većinu prometa ima s Facebook stranice gdje redovno posta novosti, cilj je da nakon što pročitaju vijest otvore drugu.

Bounce rate je stopa posete jedne stranice. Normalno je da news portali imaju tako veliki bounce, barem u pocetku dok ne dobijes publiku koja ce direktno da ulazi na tvoj sajt i cita vesti zato sto si dobar.
Visok bounce rate se desava zato sto ljudi ne traze tebe pa citaju, vec ih ti pecas vestima na Facebook-u. Kad ih upecas on dodje, procita jednu vest i ode zato sto ga je privuklo samo to sto si okacio na fejsu.

Takodje koristim Newspaper i imam slican bounce rate oko 70%. Moj savet ti je da ti related na single postovima bude po tagu. Tako ces dobiti izlistano vesti najrelevantnije toj i vecu sansu da neko procita jos nesto. Takodje newspaper ima onaj desno popup za read more, kada skroluje odredjeni % stranice. Probaj i to da ubacis.

Da, tako je kao sto kazete. No problem ostaje isti, ljudi odlaze jer je facebook bolji od stranice. Da se to promjeni stranica bi trebala biti more user frendly. Pa ce ljudi laks doci do zanimljivih vijesti preko sranice nego preko facebooka, ili cak ne objavljivat vijesti… pa vidjet dalis e posjete smanjuju ili su ljudi poceli dolaziti na stranicu direkt.

1 Like

Hvala na komentarima i potencijalnim savjetima. Naslovna stranica u proteklih 30 dana čini 7,25% pregleda stranica. 44% posjeta mi dolazi sa m.facebook.com, 26% sa facebook.com, 12,59% direktno (što to znači?) i 8,41% s googla.

ahh evo ti problem tvoj facebook je posjecen s mobitela, a ljudi prek mobitela nevole bas napustati pocetne stranice. Mozda da sredis svoj portald a ima mobile frendly themu ili cak aplikaciju neku slozis?

Hmm,

Koja bi bila bolja opcija? Je li “teško” sklopiti neku aplikaciju? Te istu objaviti na app store?

ja ti preporucam obicnu aplikaciju, netko s ovog foruma tko to radi ti moze srediti nabrzinu, da ljudi lijepo citaju tvoj site prek mobitela, u njega ubacis reklame i zaradjujes prek aplikacije

1 Like

Za news portale je normalno da imaju veci bounce rate. Ljudi procitaju vijest koja ih zanima i idu dalje. Ako vec imas relevant posts na dnu clanka onda ne mozes puno napravit po tom pitanju,osim da na naslovnoj prikazes skraceni sadrzaj vijesti pa da moraju kliknut na to da procitaju cijelu vijest. Tako ces mozda smanjiti bounce rate za par posto. A puno ovisi i o dizajnu stranice.
P. S. I stranica mu se sasvim lijepo prikazuje sa mobitela,tako da ne znam o cemu pricate. Moguce da je problem u ovom facebook like boxu kad se ide s mobitela,ljudi to bas ne vole

1 Like

Mene fascinira da portali iz susjednih općina imaju užasno nizak bounce rate i mnogo pregleda stranica po posjeti. Npr kolegin portal:

Vijesti su nam slične
Ista tematika
Lokalni portali

Pogledaj mu traffic source i shvatices zasto je to tako.