Kako ste počeli?

[quote=“w00t”]
Prema stanju kakvog vidim u Osijeku:

Programer bez iskustva - nema prve place, neces naci posao
Programer u Microsoft tehnologijama - neces naci posao
Programer x-code (Mac, iPhone, iPod, iPad) - moci ces pregovarati o placi pošto ima više zainteresiranih firmi

Iskusan php / MySQL programer - vrlo vjerojatno ces naci posao, prosjecna placa u privatnom sektoru[/quote]

Potaknut gore navedenim postom (iz ove teme), otvaram novu temu da ne offtopicarim tamo.

Zanima me kako i cime su poceli oni koji se bave danas web developmentom, prvenstveno u programerskom smislu? Da li netko tko zeli jednog dana bit npr. php programer mora prvo samostalno napraviti veci broj nekih projekata? Koliko vidim po oglasima, vecinom se trazi iskusan programer. Mene bi najvise interesiralo gdje i sta obicno rade programeri dok ne dodju do takve titule? Znam da nema univerzalne formule, ali bilo bi zanimljivo cuti iskustva :slight_smile:

Neću spominjati sebe kao web developera jer moji pokušaju u php i js nisu vrijedni spomena. Jednostavno nemam poticaja za pobjedu.
Ali ću o nečem drugom. O sebi kao sistemskom programeru, što sam bio do 93. Od 95. sam u mirovini.
Kad dođeš na posal neznaš ništa. Učiš polako od kolega. Pa počne proučavanje literature na svim jezicima kojim se služiš. Dođeš do zida i vidiš da ti fale školska znanja i počneš vući šefa za rukav da oćeš u školu. Namjeravao sam upisati kakav fax kad sam već živio u sustavu koji besplatno školuje kadar. Al me šef počeja slati u IBM-ovu školu na stručne seminare, što se pokazalo kao pun pogodak. Vrijedniji su od bilo kakve dipolome. Nakon njih postaneš jak praktičar sposoban riješiti svaki problem, a često ne razumjevajući srž problema. Naravno zbog nedostatka školskog znanja. I tako napredovao sam do sistemskog programera. Posal je bija krvav. Česti odrađeni vikendi od petka popodne do ponedjeljka ujutro. Bez spavanja uz malo jela i gomilu pića. :slight_smile: U ponediljak ujutro bi bija drven, ali san mora ostati bar do 9 da se rad testira u praksi kad se korisnici uključe. Obično su trebala manja ugađanja. Kad bi doša kući od umora nebi moga zaspati. Upravo tako.
Tim radom sam IBM-ov DOS 2.1.5 upoznao do srži, odnosno nukleusa kako se zvao. Ali ne nizašta. Lova je samo curila na moj račun. Nisan je moga potrošiti. A kako kad privatnog života nisam imao. Stalna zivkanja s posla u svako doba dana i noći, a kad bi izašao u kafić i tamo bi me našli i odvukli na posal nešto prilagoditi. 80-tih sam bio među 5 najjačih informatičara u Šibeniku. A onda je počeja rat. Tvornica otišla u ku…kumar, ja u penšjun. šef na fax (inače je mr.). Novi šef proda računalo i u svaku kancelariju uvalija pc sa ms doson. Koja mona, a otkad je to ms bolji od IBM-a?
Eto. Nekad bilo, sad se spominjalo. O svom životu sad, stanju države, HDZ-u i sl. neću. Nema smisla. Eto, uveseljava me Linux. Šta bi ja bez njega?
EDIT: Webom sam se počeo baviti da bi napravio svoju stranicu isključivo da mi prijateljica vidi slike. Znam da sam joj mogao poslati mejlom, ali nije to to. I uspio sam nekako a o kvaliteti neču. Procijenite sami. Link je u profilu. A danas i toj prijateljici radim stranicu. Pogledajte:
http://www.ursulatolj.com
To mi je glavna preokupacija.

Gospodine Bergam, možda da krenete sa pisanjem biografije, skužio sam na forumu da vam to ide ;).
Ne sumljam da će HDZ i Uršula imati mjesta u toj knjizi, česti su gost u vašim postovima :smiley:
Brzi povratak na temu…

Šime, prijatelju moj i zemljače nisan ja baš toliko pismen da bi pisa libre. A Uršula i HDZ? HDZ nemogu smisliti organski, a Uršula je teška HDZ-ovka, ali nju volim nenormalno. A to šta je često spominjen, Ona , njena stranica i njeno zadovoljstvo su mi glavne preokupacije u životu nakon egzistencijalnih problema.

Pobrini se da stvarno znaš raditi posao za koji se prijavljuješ. Kada završiš fakultet, definitivno nisi spreman raditi posao programera. Kako ces steci iskustvo je na tebi. Mislim da ima poprilicno nacina ukljucujuci:

1. Radi vlastite projekte - po mogucnosti u timu s nekim iskusnijim od koga mozes uciti.

2. Uzmi neke freelance projekte ispod cijene, tek toliko da pocnes nesto prekticno raditi i da imas neko iskustvo za zivotopis.

3. Kucaj na vrata, vuci rukave. Pitaj u nekim firmama u kojima bi volio raditi i gdje misliš da bi mogao steci puno iskustva da te zaposle volonterski, da ucis od njih. Nakon par mjeseci mozes cak pitati da ti daju placu jer mislis da si dovoljno napredovao.

Trenutno nemam fakultet, ali našao sam posao relativno lagano jer sam dosta radio prije zaposlenja, pa tako sam imao dosta toga za pokazat na zapošljavanju, a i ispitivali su me ljudi koji se kuže u posao, kad su vidjeli da se i ja kužim, zaposlili su me :slight_smile:

[quote=“w00t”]Pobrini se da stvarno znaš raditi posao za koji se prijavljuješ. Kada završiš fakultet, definitivno nisi spreman raditi posao programera. Kako ces steci iskustvo je na tebi. Mislim da ima poprilicno nacina ukljucujuci:

1. Radi vlastite projekte - po mogucnosti u timu s nekim iskusnijim od koga mozes uciti.

2. Uzmi neke freelance projekte ispod cijene, tek toliko da pocnes nesto prekticno raditi i da imas neko iskustvo za zivotopis.

3. Kucaj na vrata, vuci rukave. Pitaj u nekim firmama u kojima bi volio raditi i gdje misliš da bi mogao steci puno iskustva da te zaposle volonterski, da ucis od njih. Nakon par mjeseci mozes cak pitati da ti daju placu jer mislis da si dovoljno napredovao.[/quote]

Toni ti je dao kvalitetne savjete.
Prvo završi fakultet jer ćeš se inače dovesti u situaciju da neće s tobom željeti razgovarati ako nemaš diplomu. Nećeš uopće doći u priliku pokazati znanje.
Radi vlastite projekte. Stalno. Uvijek. Prijatelji, rodbina.
Volontiranje je podcijenjeno u HR i to je žalosno jer volontiranjem se mogu steći jako kvalitetna iskustva i poznanstva ali i dobiti reference.

Ako hoćeš autobiografski onda bi to bilo ovo:
Bilo je proljeće i mljeo sam biber (papar). Onda sam otišao jer mi je bilo dosadno. Onda sam se zaposlio u knjigovodstvenom servisu i igrao se na 3.1 windozama. U međuvremenu promjenio nekoliko firmi i napredovao jer više ne meljem biber nego po forumima.:slight_smile:

Hvala na odgovorima. Za sad cu se drzat vlastitih projekata i pocet istrazivat freelance projekte, a dok budem imao dovoljno toga za pokazat, trazit posao, pa makar i volonterski u pocetku, samo da dodjem do prilike da dodatno ucim od drugih…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja