Kako ugraditi potenciometar

Lijepo izgleda, pazi samo zbog grijanja tranzistora da ti se rastopi plastika.

1 Like

Hehe, reko budem svoj prvi elektronički sklop ostavio proziran da se vidi :slight_smile:
Fora je ova elektronika, ali bome mi je draže debugiranje računalnog codea. xd. Ovako jednostavna shema …i jedan konektor me zezao (izvan kutije) …malo je davao, malo prekidao …i izludio me dok sam skužio gdje je “bug”. Mogu si misliti kako izgleda debugiranje kompleksnijih sklopova…

Što se tiče grijanja, ne budu išle tako velike struje…valjda bude sve dobro. Saznat ću… …a i tranzistor “lebdi” u zraku…odvojen je maticama, samo šarafi prolaze kroz pleksiglas.

Nego, ovo što si stavio link na olx.ba i ovaj potenciometar , prvo nisam ni razmišljao što je to i onda slučajno naletim na youtubeu filmić gdje se koristi takav sličan DC PWM regulator. Tako da je naslov gore možda malo nespretan kako piše “Potenciometar”, jer je to spravica koja zapravo regulira izlaznu snagu pomoću PWM-a. Često se nalaze i pod pojmom “Controler for brushed motor”.
Uglavnom ima ih na ebayu baš jeftinih i probat ću i sa njima. Pretpostavljam da za veće snage se takav pristup manje grije nego ova fora sa potenciometar + tranzistor?

Nego, ako netko na području Zagreba ima stari adapter (od laptopa ili čega god)… s deklariranim outputom oko 20V …i ne treba mu, neka se javi :slight_smile: Može dobiti i koju kunu za njega.

Zdravo dali bi mogao da dobijem detalje ove rada. Hvala !

E sada napamet i ne znam što sam točno radio. …ali imaš gore post od zeljko1 na koji sam se referirao: Kako ugraditi potenciometar

Po tome sam napravio. Imaš u suštini dvije komponente koje treba povezati. :wink:

1 Like