Kako zadržati istu strukturu URL-ova kod selidbe iz HTML-a u Joomlu?

Zbog potrebe češćeg ažuriranja i dodavanja novih članaka preselio bi stranicu iz htmla na joomlu.
kako da zadržim strukturu urla kao sto je do sada?
npr. www.nekastranica.com/clanci/clanak1.html

moram li uopće zadržati .html u nazivu članaka?

to možeš napraviti kreiranjem menija samo za linkove. No moja preporuka ti je da kreiraš smislene kategorije i sistem kakao ćeš objavljivati članke, jer Joomla ima stvarno odlične mogućnosti objava po kategorijama, istaknute članke itd.
Kad si napraviš zadovoljavajuću strukturu jednostavno napraviš redirekcije 301 sa starih linkova na nove.(PRvo si napravi listu linkova :slight_smile: ) ili preko komponente za redirekcije ili preko htaccess fajla dodavanjem na kraju. Što se tiče .html ekstenzije ili nastavka -nepotrebno povećanje dužine linka.

da li bi za ovu html:
http://www.nekastranica.com/clanci/clanak1.html u joomli to izgledalo ovak

kategorija: clanci
u kategoriji clanci smjesten članak : clanak1

glede redirekcija tu nisam doma, ali čitam na ovom forumu o tome, pa bi pitao:
kad si spomenuo listu linkova, da li to znači da u htaccesu (o njemu ne znam puno) trebam dodati:

redirect 301 www.nekastranica.com/clanci/clanak1.html www.nekastranica.com/clanci/clanak1

primjer: Redirect 301 /index.html http://example.com/newdirectory/index

U joomla sustavu imaš već ugrađenu komponentu preusmjeravanja za slučaj da ćeš ručno pisati jedno po jedno.
Ako ideš preko htaccess datoteke ondak redirekcije dodaš na kraju koda koji je već postavljen i tiče se Joomla sustava …

evo napravljeno sljedeće:
instalirana joomla 3xxx
otvorena kategorija: clanci
napisana 2 članka: clanak1 i clanak2

kada linkam neki tekst iz članka1 prema članku2, Jce editor putanja pokazuje:
index.php?option=com_content&view=article&id=3:clanak2&catid=8:clanci&Itemid=108

tako da se do članka može doći na 2 načina:

  1. index.php?option=com_content&view=article&id=3:clanak2&catid=8:clanci&Itemid=108
  2. clanci/3-clanak2

U global configuration SEF je uključen.

Ne znam otkud se pojavio ovaj 3 u ispred naziva clanka (pretpostavljam da je to treći članak u joomli), kak se to isključi?

a sad mi definitivno nije jasno sto preusmjeravati kad imam i ovu opciju sa index.php?option=com_content&view=… i sa tim rednim brojem članka …

Nakon što napraviš članak, pridružiš ga kategoriji, napraviš meni sa istovjetnim nazivom članka, u meniju postavi menu item type - single article i onda odabereš članak. Kad linkaš iz jednog članka na drugi , linkaš na istovjetan naziv menija, ne linkaš članak.
Nadam se da sam pomogao

otvorio Novi menu “SviClanci” i u njemu podmenije
tj ovo je putanja SviClanci/clanci/clanak1, clanak2
clanci otvaraju kategoriju clanci
clanak1 (clanak1 otvara single article “clanak1”) i clanak2 (clanak2 otvara single article “clanak2”)

u Articlu “clanak1” u tekstu dao link prema meniju clanak2 i contentu tj. Articlu clanak2

URL putanja s frontenda i za jednu i drugu opciju je s /clanci/clanak2 :)))))))) :relaxed:

međutim,
sad se do clanka2 moze doci na 3 načina:

/index.php?option=com_content&view=article&id=4:clanak2&catid=9:clanci&Itemid=127 kroz content
/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=127 kroz menu
/4-clanak2

Pitanja (zaključak):
Znači za svaku sadašnju html stranicu moram otvoriti menu u joomli? (1 bivši html=1 novi menu item) (uf bit će to posao)
Da li je to ok za SEO?

Što sa novim tj. budućim člancima, da li i njih trpati u Menu ili samo u kategoriju (pa će se prikazivati na stranici “clanci”)?