Kakvu firmu otvoriti?

Da nažalost unatrag nekoliko dana smo pod hakerskim napadom. Pronašli smo moguće mjesto proboja pa evo ovim putem da upozorimo i ostale koji možda koriste istu skriptu.

Problem je vezan za KCFINDER plugin koji smo spojili sa CKEDITOR. Tako da svi koji koriste navedeni plugin obrate pažnju da im se ne događa isto što i nama.

Hvala dadaas na upozorenju uskoro ćemo maknuti grešku.

Knjigovođa nam je jedini trošak izvan troškova doprinosa i na njega ide 300 kn što znači da skupa sa troškovima obrta mjesečni izdaci su 1500 kn. Za sada još uvijek radimo od kuće iako u budućnosti planiramo otvaranje ureda.

Otvaranje računa u banci najbolje prepustite knjigovođi ukoliko ga uzmete i troškovi su nekih 40kn. Sve transakcije idu preko internet bankarstva i za to banka uzima mjesečno također nekih 40 kn. Internet bankarstvo najbolji je način za poslovanje iz razloga što imate trenutni uvid u apsolutno sve transakcije.

Što se tiče domene najbolje provjerite na dns.hr jer mi smo com.hr uzeli i prije nego smo otvorili obrt tako da je kasnije i ostala.

Slobodno pitajte što god vas još zanima.

Hvala, evo još 2 :slight_smile:
Kako idu racuni? Imate plačeni program ili?
Na što točno ide 1200kn jer 1200kn mjesečno mi izgleda jako puno s obzirom na novi posao koji se tek treba uhodati.

Za ostale što se tiće jdoo gdje se cetvrtina dobiti cuva od profita dok se ne dode do 20 000kn te automatski postane doo, evo ja znam jedan vodeci portal u hr koji je otvoren neznam sada ubijte me ali oko 2 godine i pise dole, a i provjerio sam oni su jdoo, pa od toliko reklama, sponzoriranih članaka i svega da oni još nisu postali doo. Isto tako zimo.co je bio jdoo i cak i oni nisu postali doo, kako to?

Još nešto jdoo, 25% uzima država, 25% stoji u pričuvi znaći vaš profit je samo 50%, kao da smo u španjolskoj^^

Računi ne pristižu nego imaš šablonu koju svaki mjesec plaćaš a ona se sastoji od sljedećih stavaka:

-Republika Hrvatska proračun ministarstvo financija dop. os. zdr. osiguranje (476,46 kn)
-Republika Hrvatska proračun min. financija Mio I stup (476,46 kn)
-Republika Hrvatska Dop. za mio na temelju ind (158,82 kn)
-Republika Hrvatska proračun min. financija do prinos za zapošljavanje (53,99 kn)
-Republika Hrvatska proračun min. financija do p. za zast. zdravlja na radu (15,88 kn)

Ukupno 1.181,61 kn

I bilo bi dobro da se ovo plati do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec ali ukoliko prekoračiš nije neki problem.

Da tih 50% kojih ostaje je valjda razlog zasto ljudi bas i ne otvaraju ili oni koji su otvorili su brzo zatvorili.

A jel se ta placa knjizi kao rashod?

Ocu reci dalis e palce knize kao rashodi jer onda ako imamo prighod na godinu recimo 60 000 kuna a na place smo godisnje potrosili 40 000 kuna onda smo duzni platiti samo porez na 20 000kn? Ako ej tako onda to i nije lose?

U tome i jest bit što niste sa paušalnim obrtom u sustavu PDV-a nego ga plaćate svaka 3 mjeseca paušalno nekih 130 kn i to je to. Ipak, sutra se čujem sa knjigovođom pa vam javim dali još tu ima koji trošak na kraju tekuće godine.

Jel vi govorite o JDOO ili necem drugom? Ako je JDOO onda na kraju godine palcate 25% poreza na dohodak ili kakos e tocno zove i koji je tocni postotak i 20% nakon toga ide u rezerve koje kao JDOO mora ici, plus ako isplacujete profit nesto sam citao da drzava uzme jos 12%.

No sve to mozda se i isplati ako palce idu u rashode pa si mjesecno dadete jako dobru placu pa su vam na kraju godine profiti jako mali pa placate manje poreza na dohodak i ostalo.

Pričam o paušalnom obrtu.

jel to u hrvatskoj? Nikad cuo za pausalni obrt.

U Hrvatskoj je i otvorio sam takav obrt prije gotovo godinu dana a troškovi i sve ostalo navedeno je prethodnim postovima ove teme.

Nisam citao pojdine postove, no ako ovdje pitas kakvu firmu otvoriti, najbolje nikakvu. Samo ces se zakopati u dugove, probleme i birokraciju a kasnije ces zatvoriti tu firmu uz muke i troskove :slight_smile: HR jednostavno nije pogodno mjesto za rad, investicije i razvoj. Necu ici u sirinu, jer bih mogao napisati knjigu od 500 stranica o iskustvima, nepravilnostima, suludim zakonima i dr.

Vidim ti si d.o.o., znači ipak se može :smiley: . Daj mi odgovore na ona gore pitanja pošto ih sigurno znaš :slight_smile: .

Ajd pastaj ih ili quotaj pa ti odgovorim. Previse je tu postova :slight_smile:

Prvi post :D. 20 znakova…

  1. Ovisno sto trebas i zelis. Ako otvaras j.d.o.o. ili d.o.o. onda se prvo trebas obratiti javnom biljezniku da ti sastavi sve papire, nakon tog oni salju na trgovacki sud za otvaranje. doo se otvori kroz 20 dana a jdoo kroz 7-15 dana. Trosak otvaranje doo-a ti je 3.500-4.500 ovisno u kojeg JB ides. Trosak otvaranja jdoo-a je oko 900 kn.

Ako otvaras obrt … mislim da trebas ici na hitro.hr u FINI … oni te upute. No to nebih preporucio buduci da za neke djelatnosti u obrtu moras biti osposobljen … za poslovanje odgovaras vlastitom imovinom … obrt kao takav je manje cijenjen u IT svijetu … ima tu caka i zavrzlama. Mogo bih pisati jako jako dugo.

  1. Za doo netrebas imati niti 1 zaposlenika, dok za jdoo moras biti ti zaposlen kao direktor osim ako nisi zaposlen na nekom drugom ranom mjestu (u drugoj firmi …). Prednost doo-a i jdoo-a je da odgovaras samo do visine tem. kapitala dakle i ne svojom imovinom kao kod obrta. Za doo je min. temeljni kapital 20.000 kn dok za jdoo je 1 kn, no jdoo ima neka svoja pravila pa moras ostavljati svake godine 1/4 dobiti u zakonske rezerve … pa kad ta ukupna dobit dosegne 20.000 kn, onda ista pravila i isti zakoni vrijede za jdoo kao i za doo … al onda moras taj jdoo pretvorit u doo … a trosak je isti JB kao i kod otvaranja novog doo-a od 3.5-4.5 tisuca kn.

Vezano za UVOZ/IZVOD nema tu nikakvih problema, samo moras imati registriranu djelatnost za uvoz/izvoz cega vec zelis. Nakon toga moras ishodit EORI broj na poreznoj … registrirat se u VATID sustav na poreznoj da bi dobio broj isti kao i OIB samo s prefixom HR … koji omogucuje isporuku i kupnju prek firme usluga iz/u inozemstvo. Za izvod imas jos 100 drugih procedura. . tipa priprema carinske deklaracije, spedicija … itd … al sve ovisi sto izvozis i kome i naravno radi li se o uslugama ili proizvodima.

  1. To “Posrednicko drustvo” nije oblik firme … vec je to samo registrirana djelatnost unutar nekog drustva a bilo to obrt, doo, jdoo, dd, kdo i sl.

  2. Kod jdoo-a ili doo-a trosak zatvaranja firme je min.5000 kn. To se zove likvidacija drustva. Vazno je napomenuti da kako bi se drustvo likvidiralo nesmije biti duzno niti kune poreza, nameta, niti bilo kome od vjerovnika. Odes u JB vidis s njime, postoje 3 faze zatvaranja … dakle tih 5.000 kn ne placas odma vec po fazama. Sve ti ovisi o JB … neki cijene to 7000 … neki 3000. Neke odluke i papire mozes sam pripremiti i sastaviti pa te samim time dodje jeftinije. Proces zatvaranja drustva traje minimalno 8-10 mjeseci, buduci da idu 3 objave na trg. sudu vjerovnicima da se jave ako im je tvoje drustvo duzno.

  3. Ako imas doo, hladni pogon te kosta oko 1000 kn mjesecno (knjigovodstvo te HGK). Naravno ako poslujes u kuci ili negdje u gradu … onda ti mogu nakalat spomenicku rentu, slivne vode i te nekakve gluposti. Na godisnjoj razini placas porez na firmu 800 kn, clanarinu turistickim zajednicama i naknadu za sume. Naknada za sume i naknada TZ to je nesto sitno … odnosno mislim 0.00x% od prometa godisnje. Za jdoo situacija je slicna, smao nemas HGK obvezu placanja … no kako citam na netu … HGK planira uvesti 20 kn mjesecno za mikro firme, odnosno jdoo.

Od ostalih davanja drzavi … ako si u sustavu PDV-a onda je to PDV koji moras platiti, i akontacije pretporeza na dobit. Od godisnjih davanja to ti je jos 20% od iznosa dobiti firme. Ako tu dobit zelis isplatiti van, onda jos placas 12% + prirez na taj isplaceni iznos.

Ukratko i vrlo šturo … to ti je to. Ovisi u kojem si gradu, kojom se djelatnoscu zelis baviti i sl.

Krivo su mi tagirane ove brojke :slight_smile: Dakle svaka tocka je odgovor za sebe … a trebalo je biti od 1-5 :slight_smile:

Jebote koje komplikacije… ccc

Mala ispravka, možeš biti i zaposlen u svom jdoo kao običan radnik pa ne moraš biti prijavljen kao direktor.

Nemaš niti porez na firmu, niti slivne vode, niti spomenicke rente niti bilo kakve druge perverzne mastarije nase države. Barem ja nisam imao u Slavoniji.

Ok, ajd nam reci crestifcode koliko te ksotalo otvaranje JDOO, kazu da kosta do 1000 kuna, jel to sa zigovima ili bez ejr zigovi kostaju oko 300-500 mi se cini.

Isto tako kakva su davanja mjesecno ako je osoba nezaposlena i ima samo JDOO.

Dali si dajes palcu? Koliko? Koliko drzava uzme od te palce? jel se palca biljezi kao rashod, pa se profit takos manjuje sto onda je dobro jer na kraju godine se manje palca poreza buduci je profit manji?

Ajd nam malo objasni te cake.