Kalorije - jel su stvarno tako strašne?

Pa nakon što sam gledao koliko kalorija je potrebno/normalno unosit i kad sam probao zbrojit koliko ja unosim ispada da trpam u sebe kao divljak :smiley:

Jesam. Meni moje jedenje ne djeluje pretjerano jer je to samo neki normalni ručak svaki dan (ali konkretan), jednom ili dvaput u danu neki sendvič, nešto slatko. To je neki standard. Ali kad kažem slatko, to nije dva reda čokolade :slight_smile: Ako jedem čokoladu onda neću ni uzet ako nisu dvije jer me jedna samo pomami za još :slight_smile: Ako su dvije, ja to ne cuclam nego utrpam i nakon cca 5-6 minuta nestanu obje (one normalne veličine). Danas tih cca 420 g napolitanki što je ostalo slistio za desetak minuta :wink:

Da sam umjereniji sa tim slatkim onda bi valjda ovo drugo bila čista normala, pogotovo ako bih bio i fizički malo aktivniji.

Sad sam se malo zamislio i bojim se da bi se moglo preko noći sve promijeniti i da se počnu nakupljat kile :slight_smile: Ali…ima perioda kad ništa ne stavim u usta i po 48 sati :wink: To je obično kad dobro zalomim jer ne volim prekidat cugu hranom osim ako smo negdje na nekom roštilju ili sl. i onda kad dođem doma prespavam barem jedan dan :slight_smile: Samo malo mi je dosadilo to lumpanje pa više ne lomim tako često kao nekad.

Kroz cijeli dan neke “sitnice” na snack baru, svaki ručak obavezno dva različita puna ručka i za večeru poštenu porciju nečega, pa poslije hrpa pivi i onda whisky. Nekih 10 dana, i onda je došlo tih 10 kg :slight_smile:

Kilaža je ok, ne osjećam neke probleme s ničim, osim što mi je pala kondicija, ali to je radi slabe fizičke aktivnosti i baš se ozbiljno spremam počet barem trčat malo :slight_smile:

Kad čitam komentare ispada tako, ali najviše zato što baš ne trošim kalorije nekim naporom.

Ništa, malo sam se zamislio pa će mi možda pomoć da se fizički aktiviram. Hvala :slight_smile:

1 Like

To sve ovisi o organizmu.
Ja sam visok 203 cm, imam 130 kg a nisam debel. Ima tu 10ak kg viška, al to je ništa…

Da sad krenem jedes stilom kojeg ti navodiš, imao bi 200 kg u roku godinu dana. Bez pretjerivanja…
Mene obična pizza zdeblja kilo -.- .
Treš food mi je zbog sporog metabolizma nagrada koju jedem max jednom tjedno.

Ja McDonalds, pizze i slično jedem nekad 2 puta tjedno, ali nekad i jednom u 2 mjeseca. Mada i doma znam pojest nešto što valjda nije baš zdravo.

Kako nema logike? Jedno pivo (0.5l) ima oko 250 kalorija :smiley:
I to slatko isto, jedna cokolada (100g) ima izmedju 500 i 600 kalorija…

Gledajte da imate sto vise obroka dnevno, naravno manjih obroka. Da bi ste ubrzali metabolizam. Npr. meni odgovara da jedem na svakih 2 i po sata.
Takodje smanjite malo ugljene hidrate i secere (idealno bi bilo izbaciti hleb), sto cesce setajte/trcite i videcete promene :smiley:

Heh, ali ajde pojedi 10 čokolada u šusu. A 10 piva nije problem popiti :wink:

1 Like

Spor metabolizam je mit za one koji traze opravdanje :smiley:

Bio jedan show gdje ljudi koji ne jedu mnogo budu dosta debeli, a eto po njima oni jednu posve malo i kazu da imaju spor metabolizam i tako te stvari. A show se bavi time da njih prate cijelo vrijeme i onda im broje kalorije :smiley: Ispostavi se da pojedu 30% vise nego sto bi trebali svaki dan

To je mozda bas primjer debelog :smiley: 10kg. Doduse, vjerovatno nisi ni blizu gojaznog. Kad imas 200+cm i malo jacu gradju, lagano je ici i preko 130, al patnja za koljena i zglobove

1 Like

Glupost, radio sam sto sam napisao iznad, samo bez trcanja/setanja i za 3 meseca sam smrsao skoro 10kg. Nisam pazio na kalorije ni imao kardio.

Koincidencija nije i korelacija

2 Likeova

Da li si svoje znanje o ishrani, metabolizmu, itd. stekao na nekoj akademiji ili na sajtovima poput “quick and dirty tips” ?

Ja sam prosao akademiju i samo mogu potvrditi da je mit da ljudi koji jedu vise puta imaju brzi metabolizam. Jedinos to imaju je povecan unos kalorija. Druga stvar je da jedu vise nego im treba. Treca stvar je da imaju konstantan spike inzulina u tjelu. Zato u novije doba se preporucaju intermidieat fasting djete. Mi i jesmo na tim djetama ali prekratko, spavamo sve manje i prvo cim se probudimo odmah jest jer je dorucak najvazniji obrok u danu. Plus casa mlijeka za zdrave i jake kosti, sirovo jaje za misice i jabuka za jacanje imuniteta.

1 Like

Svakodnevno provodim vreme sa ljudima koji su se usavrsavali i u svetu i kod nas, rade kao nutricionisti i personalni treneri. Oni tvrde suprotno od onoga sto tvrdi sajt “quick and dirt tips” :grin:

Ja se neslazem sa 90% nutricionista. A personalni treneri su jako dobri motivatori i 1 na 1 mogu bilo koga dovest pod formu, i za to im nije potrebna nikakva skola.

P.S. neke stvari kod nas kaskaju, ovo sto sma ja pisao je vec znanstveno dokazano, sad se ceka druge godine ili za dve tri da kazu na TV… Mali broj nutricionista je u trendu, vecina njih zavrsi tecaj i to je to idemo davat savjete…

Ovo vrijedi jedino za bodybuilding populaciju na teskoj kemiji. Stalno trpanje hranom stalno podize inzulin i na taj nacin shebes gusteracu i inzulinska osjetljivost je gotovo nikakva, teze mrsavis, teze dobivas misice, uglavnim, napravis zescu glupost. Rekreativci i ljudi koji uopce ne treniraju ne bi trebali imati vise od 3-4 obroka dnevno. Popricaj malo sa nekim normalnim trenerom kojemu je zdravlje na prvom mjestu, a tek onda izgled, pa ces dobiti otprilike ovu pricu.

2 Likeova

Pod obrok ne smatram pola kilograma mesa vec i kada npr. pojedem dve-tri mandarine…

Gotovo svaki obrok koji jedes podize inzulin (osim nesto lchf prehrane), a voce pogotovo. Gusteraci je svejedno jel ti pojeo 2 mandarine ili 20 deka mesa sa 5 snita kruha, ona je pocela proizvoditi inzulin. Kad udes malo dublje u pricu skuzis da vecina trenera radi sve da bi ti sto brze izgledao sto bolje i da bi zbog tebe on dobio jos kojeg novog klijenta, hebe se njemu za tvoje zdravlje.

Cak je zdravije pojesti pola kile mesa sa salatom nego mandarine.

2 Likeova


Ovo je jedna od tih blogova stranica, ali nju sam linkao da svaki laik moze skuziti sto je to resting metabolic rate.

Da mu onda ovo moze biti jasnije:

Resting metabolic rate (kJ/min) was significantly increased after 36 h of starvation (12 h 4 60 (SE 0.14), 36 h 4 88 (SE 0.13), P < 0.001), but was not significantly different from the 12 h value after 72 h (72 h 4.72 (SE 0.15) P = 0.06).


Ovo nije daily blog koji posjecuju nutricionisti. Cast izuzecima.

E sad ako vidis, da mozes ne jesti barem 12 sati to ce drasticno povecat trosenje kalorija odnosno cak kontra onom sto neki “treneri” tvrde.

A sto se tice body buildera oni su profesionalci i oni imaju cikluse, imaju period kad jedu ko stoka, reko bi da se sopaju u tom periodu dobivaju masu, tu se nabildavaju, napumpavaju onda, nakon toga rade na figuri i vise se ne sopavju toliko, e sad ovi najzesci oni znaju ne jest nista nekoliko dana prije shoua. Rezultat toga je da mu se doslovno vide svi misici ispod koze jer nema ni trunke sala na sebi.

p.S. period izgladnjivanja pocne puno prije shoua, odnosno unos kalorija.

2 Likeova

Izguglaj prvi red, ovi su samo snj sajt koji je prenjeo vijest. Napisala Monica Reinagel, nutricionista, nekoliko knjiga o tome iza nje, mislimd a ima i youtube kanal.

To ti je kad je neko debeo, ne prati unos kalorija, secera i ugljen hidrata generalno… i onda kao vice ostlaima kako oni jedu puno i imaju srece jer imaju brz metabolizima. Obicno trazenje opravdanja. Tesko je ljudima reci- debeo sam jer ne mogu kontrolisati koliko jedem (sam imam problem s tim, srecom dobar sam, nemam mnogo masti)

1 Like

Kako da pricas sa nekim kada izjavi ovo? :slight_smile:

Kako da pricas s nekom ko prense da je nesto debunkovano vise puta i da sluzi samo kao opravdanje debelim ljudima…- upravo ono sto bi neko ko to uzima kao opravdanje rekao :smiley:

1 Like