Kategorija, Filter ili nesto trece u WP-u

Pozdrav svima,

Jedno pitanje za ljubitelje i znalce WordPressa…

Zapocinjem za gradnjom jednu internet stranicu… stranica će biti kao baza firmi, obrta,… razvrstanih po državama.

Neznam kako napraviti kategorizaciju tih firmi. Zapravo neznam dali se to moze rijesiti kroz kategorije ili kroz neki filter.

molim pogledajte sliki nize sta zelim dobiti:

Firme ce biti razvrstane po državama. Za svaku firmu želim upisati tip tj. djelatnosti (pekar, apotekar,…) i grad u kojem se nalazi,

Problem koji još neznam rijesiti je sortiranje (kategorija, filter ili nesto trece)… Želim da korisnik može jednostavno pogledati i ostale firme koje su iz istog grada ili firme istog tipa u toj državi

  • Dakle bitno je da sortiranje radi unutar jedne države.

npr. na straniciI kada se nadjem u državi SLOVENIJA i odaberem da mi pokaze sve PEKARE onda mi nesmije pokazati pekare iz Hrvatske.

Dali znate kako to napraviti u WP?
Dali za to postoji neki Plug-in ?
Dali postoji vec neka tema koja ima predefiniranu takvu podjelu ?!

Svaka sugestija je dobrodošla…

Ukoliko sam ja shvatio, u osnovi ces trebati koristiti Custom Taksonomije, a pored toga ce ti trebati i Custom Post Type-ovi i dosta drugih stvari.

E sada sto se tice filtriranja http://codecanyon.net/item/wordpress-meta-data-taxonomies-filter/7002700

Za filtriranje bih ti preporucio ovaj odlican plugin: https://facetwp.com/

Tvoj dijagram bih ja ovako poslozio u WordPress-u:

Custom taxonomy: Lokacija - hierarchical (znaci moze imati relaciju parent => child)
Onda neka ti drzave budu top level lokacije (parent) a gradovi njihov children

Custom post type: Firma
Firma moze pripadati jednoj ili vise drzava i jednom ili vise gradova

Custom taxonomy: Tip firme - non hierarchical (ne treba ti relacija parent => child)
Ovaj taxonomy ti funkcionira na principu post tagova, i svaki tag je jedan tip firme

Jednom kada imas takav setup, lako ces napraviti filtriranje.

Zašto uopće trebaju bilo kakve custom taxonomije i post typovi kad to može napraviti sve sa kategorijama i tagovima.

OK, istina jedino bih napravio custom post type firme. Ako baš želi ići sa custom post typovima i taxonomijama onda bih preporučio odličan http://pods.io/ plugin za te stvari.

svidja mi se tvoj primjer dijagrama…

Kako napraviti tu relaciju u WPu, parent => child tj. drzava=> grad ?

Instalirao sam WP na nasem jeziku…
Dali tu relaciju za parent => child izradiš u opciji OBJAVE?
Gdje je DRŽAVA = novi naslov tj. objava,
a child tj.GRAD = KATEGORIJA

Nisam siguran kako to naptraviti u WPu… jer ako mi je Naslov objave = država, gdje da ubacim kratki opis o svakoj firmi zasebno… hmm

Ako mozete u kratko objasniti pod koju opciju bi ubacio DRZAVU, a gdje GRAD?
Tip firme moze biti tag kao sto si reko.
tnx.

Pa po mome bi i država i grad bile kategorije, s tim da bi država bila glavna kategorija, a grad podkategorija džave.

Onda bi ti post bio sasvim normalan naziv firme i njen opis, a djelatnost bi mogla biti tag.

Odlicno :smiley: ima smisla…
malo cu isprobat da vidim kako ce ispast…
Sad jos moram nac neki ok free template koji ima vise izražen ovaj dio sa kategorijama, podkategorijama…
Htio bi da bode cim vise preglednije… ako slucajno netko zna i dovat temlate :wink:

creatifcode tnx. na dobroj ideji…

Zato jer default taxonomije i post typeovi nisu tome namjenjeni.

WordPress ima odlican i jednostavan API za to i bezveze je to ne iskoristiti. Da ne pricam kako je semanticki a i organizacijski bolje to registrirati posebno.

Ako vec nije u planu, down the line bi se na stranici mogao pisati i neki blog radi dovodjenja posjete sa trazilica putem kvalitetnog sadrzaja. U tom slucaju nema smisla miksati taxonomije obicnog blog posta sa taxonomijama firme kao custom post type-a.

EDIT: Da ne spominjem da ces, ukoliko do toga dodje, morati paziti da ti se kategorije/tagovi bloga ne prikazuju u filteru za firme.

Mnogo nepotrebnih komplikacija i nedostataka, a sve to se moze izbjeci (vrlo jednostavnom) registracijom dvije nove custom taxonomije.

ne znam da li sam bas najbolje skontao al msm da je to to
Mozes kategorija i podkategorija napraviti 100 ako oces :smiley:

To je samo komplikovanje.Istina lakse je kreirati novu kategoriju nego registrirati novu taksonomiju ili post type, ali to nije trajno i kvalitetno rijesenje.Zasto je tako, vec je apazinjan objasnio - pokretanje bloga.

Dalje ne znam da li bi on samo dodavao nove firme, ili bi omogucio korisnicima da se registriraju i dodaju svoju firmu.U tom slucaju i taj “bek end” bi trebao da izgleda razumljivo korisniku - jos jedan razlog za taksonomije i post type-ove.

Zelim da mi podjela kategorija izgleda nesto slicno kao na ovoj stranici za radio: radio4online com

Glavna podjela da je po drzavana, a unutar nje po djelatnostima i gradovima…

Sta onda predlazete da stavim neki plugin ili ? Vi iskusni, sta mislite kako ce biti najednostavnije i najjednostavnije da to riješim…?
dali postoje neki free pluginovi da su ok za ovo sta meni treba…

dali je netko isprobao ovaj plugin: https://wordpress.org/plugins/peer-categories/

mozda s njim uspijem nesto napravit…

Pa druze ovo gore sto si naveo primjer to sam ti ja gore i slikao napravis glavnu kategoriju drzave sub item grad i u sljdeci sub item ubacis te svoje sta vec trazis bolnice radnje ili sta si vec gore naveo :smiley:

Ovo ti ustvari zelis ?
To mozes na ovaj nacin uraditi samo moras imati jak hosting jer uvjerio sam se da wordpress sa preko 100 kategorija mnogo šteka :slight_smile:
Znam da nema logike al vidjet ces kad budes pravio :smiley:

Ovo predstavlja samo sturkturu menija.To u praksi nema nikakve veze sa ovime sto on zeli.

1 Like

Onda ga nissam baš najbolje razumio :smiley: