Kategorije i podkategorije

Pozdrav svima,

Moze li mi neko od vas objasniti kako napraviti nesto slicno tipa ovome
http://body.ba/search-articles
. Tu stranicu sam uzeo kao primjer sasvim slucajno jer sam na nju prvu naletio. Sta me tacno zanima ? Zanima me kako napraviti strukturu baze da kad izaberem kategoriju broj 1 da mi on automacki ponudi podkategorije koje su povezane sa tom kategorijom.
Kako izvest to, zatim kako to isto iscitat u obliku pretrage kao na ovoj gore stranici, ako neko ima primjer ili neki link gdje je to objasnjenjo detaljno bio bi jako zahvalan.
Hvala svima unaprijed i ugodan vikend…
Pozdrav Alen

Što se baze tiče,napraviš jednu tablicu sa kategorijama,a drugu sa podkategorijama,zatim povežeš podkategorije sa odgovarajućim id-om kategorije koji je također primarni ključ (primary key),a što se tiče stranice tu se već koristi i javascript (ajax) kako bi se automatski promjenio sadržaj pri izboru.

Nedavno sam nešto slično radio pa mogu u kratkim crtama napisati što sam sve radio:

  • trebaš dvije tablice, kategorija i podkategorija, podkategorija ima atribut kategorije
  • trebaš proceduru ili select koji ti vraća podkategorije za željenu kategoriju u obliku
opcija 1opcija 2... - trebaš hvatati OnBlur na polju kategorije - u OnBlur na polju kategorije trebaš napuniti innerHTML div taga u kojem se nalazi polje podkategorije sa stringom koji je sličan ovome:

“”+ pomvar +"";

gdje je pomvar = opcija 1opcija 2…

  • i najbolji dio je u OnBlur funkciji gdje dohvaćaš podkategorije, on je nešto slično ovome:

      			var oXMLHTTP2 = new XMLHttpRequest();
      			var sURL2 = "http://www.tvojweb.com/vrati_podkategorije.php?kategorija=" + pomKat;
      			oXMLHTTP2.open( "POST", sURL2, false );
      			oXMLHTTP2.send();
      	pomvar = oXMLHTTP2.responseText;
    

Ako ti ništa nije jasno, ne brini. Ni meni nije bilo jasno na početku pa sam sve pohvatao. :slight_smile:

ovo sa dvi tablice mi se nesvidja bas…

ja bi radije napravija jednu tablicu i doda jos jedan stupac parent_id.
na taj nacin bi i podkategorije mogle imati svoje podkategorije itd… itd…

Ja sam protivnik trpanja neistovrsnih podataka u jednu tablicu pogotovo ako postoji relacija između njih.

Hmm, pa ali to jesu istovrsni podatci? Na taj način može imati proizvoljnu dubinu podkategorija

Da, u ovom slučaju su to istovrsni podaci ako se uzme da postoji samo ID i NAZIV.