Kazneni zakon i ova država koja ga donosi

Ma da?
I 2000 godina nitko niej nikog prijavio, nego su to ucinili sad?
Pa sto su tako dugo cekali? Nije valjda da nitko nikog nije uvrijedio 2000 godina.

A odgovor si stavio u svojem prvom postu, novi kazneni zakon se provodi od 1.1.2013 i od onda smo imali prvu prijavu, bilo je na vjestima…

Ali ocito je svima, da se ovim zakonom omogucava kontrola. Bilo tko da je provodi. A kontrola je u korelaciji s cenzurom…

Inace ja nemam stajaliste dali nam treba ili netreba ovaj zakon. Naravno da nam treba neki zakon da se sprijece neke stvari. Ali da se uvodi kontrola u sadrzaj, recimo karikature, vicevi, pa cak i video. Vjerujem da ima tona domacih videa koji mogu nekog uvrijediti.

Slobodno otvori temu na Birtiji, kamo mislim da daljni razgovor spada.

Netreba, osim ako se nesmije pricati o ovom zakonu i drzavi koja donosi zakone.

Ako se smije:
OSCE jucer u Dnevniku 3 poslao upozorenje vladi i Hrvatskoj da se ovaj zakon treba u najmanju ruku preispitat. A sve se zahuktalo jer je ona novinarka u zatvoru zbog klevete.

A tek je proslo 23 dana od donosenja ovog zakona… Pa se ja pitam koliko se novinara sad uplasilo? Treba dodat da su novinari i bez ovog zakona imali i druge metode plasenja i OSCE je o tome pisao prosle godine jos. Krenuli smo mi kontra demokracije.

Malo offtopic:
Ova novnarka zbog pisanja po papiru ce camit 1 mjesec. Dok ce cacic za smrt dvoje ljudi 11. Meni srazmjer tih kazni nije normalan.

Moj bože, žena je u PRITVORU jer je PRIJE 4 GODINE dignuta tužba protiv nje, a nije se odazivala pozivu na sud, pri čemu je sud neuspješno iscrpio sve blaže mjere - od pismenog poziva, do dovođenja pomoću policije. Sudi joj se po zakonu od prije 4 godine.

Problem NIJE u zakonu, koji je ISTI KAO I ZAKON OD PRIJE. I ovaj i taj zakon su BLAŽI od onog još RANIJEG koji je predviđao i ZATVORSKU KAZNU.

Problem je u tome što žena ne radi više u novinama za koje ne napisala članak i u tome što je nakladnik više ne štiti, tj. ne pokriva troškove i eventualnu odštetu u slučaju dobivanja spora. A HND ima problem što je mjera pritvora izrečena prije nego je utvrđen datum slijedećeg ročišta.

Ako je pisala točno, dakle ako nije izmišljala i prepričavala kafanske objede, neće biti osuđena. Nije niti građanima u interesu da po novinama čitaju dezinoformacije, klevete i rekla-kazala, ma kako u javnosti ta osoba bila omražena (treba se zapitati i zašto onda jest omražena).

Sve što sam napisao je jasno iz novinskih članaka. A ovo što ti pišeš je toliko neozbiljno, toliko neinformirano i neupućeno ne samo u situaciju o kojoj pričaš, nego čak i u to kako općenito funkcionira sud i sustav, da je očigledno da ti nije cilj “pričati o ovom zakonu”, već trolati protiv trenutne vlasti. Na to, naravno, imaš svako pravo, i siguran sam da ću se s tobom u mnogo čemu složiti, ali u prikladnom forumu.

Ista stvar kao s onom babom što nije platila račune za komunalnu, pa ju je po tužbi sud pozvao da utvrdi njeno imovinsko stanje. Međutim, umjesto da ode na sud, pokaže da je socijalni slučaj i da je sud zaštiti, ona se nije odazivala na pozive suda, pa su je spremili u pritvor da osiguraju njeno pojavljivanje na raspravi. Pa nije sud zajebancija - da se moraš pojaviti na satu matematike, ali na sudu ne moraš, nego kako ti hoćeš!

Ne mora se doći na sudsko ročište, ali je potrebno makar biti toliko pristojan, nazvati suca i objasniti razloge spriječenosti.

[indent][color=green][size=4]Diskusija premještena iz ove teme:

http://www.webmajstori.net/forum/40483-sto-je-uvreda-kleveta-iznosenje-osobnih-prilika-mediji-i-sloboda-izrazavanja
[/size][/color]

[hr][/hr][/indent]

Nisam mislio da sad ovi nasi vode cenzure. Nego sam htio povezati paralelu s Kinom (crvena) i ovim trenutnim na vlastima (isto crvenima) pa da se uvodi kontrola interneta…

Jer ovakve kontrole, da se svaka osoba kontrolira sto pise i sto radi na internetu nije bilo prije.

A ovo o vicevima i karikaturama te nisam razumio.
Npr. svaka stranica ima narodne viceve, neki su ukusni neki nisu. I jel to sad uvreda? U neku ruku to je uvreda, ali to je vic. Ista prica s onim plakatom u Zagrebu.

I sto mislis dali moze netko tko ima stranicu s vicevima nagrabusiti zbog nekog glupog vica, i sto ako ja kao webmajstor niti neznam tko je stavio taj vic, ili ako ni neznam tko je to napisao…

Ja stvarno neznam kako se provodi ovaj zakon i tko ga je uopce smislio. Jer kako netko moze dokazati da sam ja komentirao i uvrijedio nekoga, osim ako nisam ostavio svoj OIB, kameru ili sliku gdje se tocno vidi da ja to tipkam. Jer lako netko moze preko nekog se logirat, spojit i srat do mile volje, i onda tu osobu strpat u zatvor. I dok pisem na ovom forumu, pogotovo u ovoj temi, sve mi je teze pisati, jer nikad neznas kad ces nekog uvrijedit s necim… bolje ne pisat.

Uvreda i kleveta se ne progone po službenoj dužnosti. Ne samo to, čak ih niti ne možeš prijaviti policiji, već ovdje svoja prava moraš štiti privatnom tužbom. “Kontrolu interneta” provodi, dakle, na sudu onaj građanin koji je bio uvrijeđen ili oklevetan. I to je tako već 2000. godina. Internet nije “divlji zapad” u kojem zakoni ne vrijede. Niti se je sada netko “odjednom sjetio” uvoditi zakone i na Internet.

Ako želiš pročitati linkani članak čiji sadržaj je predmet ove teme i odgovoriti si na svoje dileme, pa onda o tome diskutirati, može. A “uvođenju kontrole interneta”, “crvena peronospora” i ino nemaju veze s temom baš nikakve.

Istina da nisam upucen u slucaj, niti me slucaj zanima. Ali mi je mrsko slusati na televiziji i citati po stranim portalima da nas OSCE upozorava na nase nove drkonske zakone o kleveti i kontroli interneta.

Ako je sve tako transparentno i super napravljeno u nasim novim zakonima onda mora da je najveca organizacija na svijetu (OSCE) za kontrolu oruzja, ljudskih prava, slododnog novnarstva… pogrijesila.

Onda netko mora kontaktirat osobu iz jucerasnjeg dnevnika i reci joj da to nije tako. Da je novinarka strpana u zatvor iz drugih razloga. Da novi zakon kojim se kotrolira pisanje po internetu nije drakonski, da je to sasvim demokratski i normalno. Pa da nas gospođa i ta svjetska organizacija ne strpaju u kos sa nedemokratskim drzava.

Naravno ovo gore je sarkazam…

Hajde, da sam ti samo jednom otpisao da je sadržaj novog zakona o kleveti i uvredi identičan kao i dosadašnjem zakonu. Ali nisam - ponovio sam to već X puta. Pitam se hoće li i slijedeće ostaviti ikakvog traga: Postojao je nekada kazneni zakon koji je previđao i zatvorsku kaznu za klevetu, no ta je mogućnost odavno ukinuta i OSCE je bio jedan od mnogih koji je tamo negdje 2004. izražavao zabrinutost oko toga. To je već dugo ukinuto, a nije poznato da je itko stvarno završio u zatvoru zbog klevete i dok je bilo na snazi.

Daj neki link gdje mogu pročitati sadržaj OSCE-ovog upozorenja na “nove drakonske zakone o kleveti i kontroli interneta”, da vidim o čemu se radi.

Nerazumijemo se. Ja pricam kao obican gradjanin. Ne zanimaju mene zakoni. Mene zanima reakcija na zakone. Ja nemogu sebi objasniti zakone, meni treba odvjetnik pa o njima nemogu pricati.

Na ovoj temi ja sam samo pricao o tome kako se ovaj zakon i kazne smatraju drakonske.
=377&cHash=e289e8e05b]http://www.hrt.hr/index.php?id=enz&tx_ttnews[cat]=377&cHash=e289e8e05b
Na 16:00 pocne govoriti ta OSCE predstavnica. A bilo ej prosle godine u May-u jos upozorenja jer su neki novinari dobili kazne, udar po placi ili tka nesto.

Žena priča o tome što joj je rekao Duka, a Duka nema pojma niti o čemu. Duka je posebna jedna priča, čovjek izgubljen u prostoru i vremenu. Rekla je da joj je jasno da se radi o sudskoj disciplinskoj mjeri.

Nakon toga idu njene uopćene izjave o “dekriminaliziraciji klevete”. Uklanjanje klevete iz kaznenog zakona je pravno pitanje, za koje si rekao da te ne zanima. Dovoljno je onda znati da i ako se ukloni iz kaznenog zakona to ne znači da novinare (i bilo koga drugoga) neće biti moguće tužiti za klevetu i dobiti visoku odšetu. Ta odšteta nije kazna, već reparacija za lažima i objedama nanesenu štetu. Sama kazna (koj niti sada ne može biti zatvorska) je najmanji problem bilo koga optuženog za klevetu. Ako je to što te smeta, uopće nema problema. U praksi ionako nikakva korist nikome zbog toga što je kleveta kazneno djelo, jer, kako sam napisao, niti se goni po službenoj dužnosti, niti se oklevetani može obratiti policiji za pomoć - prepušten je sam sebi i mora, u slučaju da ga neki novinar okleveta, svojim novcima voditi vrlo skupi proces. To se neće promijeniti niti ako se kleveta izbaci iz kaznenog zakona.

Znači, mi živimo u državi gdje Duka, a niti ta ženska iz OSCE-a ne kažu niti riječ na činjenicu da je novinarskta struka uništena, da HND niti se brine o etici struke, niti o zaštiti novinara, pa nakladnici koriste novinare i novinske članke kao oružje u političkoj borbi i indoktrinaciji raje, a ti - efektivno - želiš da kleveta postane potpuno legalan način za uništivanje ljudi i lažima, te da nakladnici čak ne budu niti dužni ljudima platiti reparaciju nakon što im unište pošetnu karijeru koju su gradili cijeli život?

Ti uopće nemaš pojma što je kleveta, zar ne?