Kinezi mi šalju poruke vezano za domenu. Šta uraditi?

Prije par dana počeo sam da dobijam mailove od kineza vezano za svoju domenu. Domena je naziva jednog news portala u Bosni. Ne znam šta je činiti. Evo šta mi pišu:

Dear CEO,

Based on your company having no relationship with them, we have suggested they should choose another name to avoid this conflict but they insist on this name as CN domain names ( boljabosna.cn, boljabosna.com.cn, boljabosna.net.cn, boljabosna.org.cn) and internet keyword (boljabosna) on the internet. In our opinion, maybe they do the similar business as your company and register it to promote his company.
According to the domain name registration principle: The domain names and internet keyword which applied based on the international principle are opened to companies as well as individuals. Any companies or individuals have rights to register any domain name and internet keyword which are unregistered.
Because your company haven’t registered this name as CN domains and internet keyword on the internet, anyone can obtain them by registration. However, in order to avoid this conflict, the trademark or original name owner has priority to make this registration in our audit period. If your company is the original owner of this name and want to register these CN domain names (boljabosna.cn, boljabosna.com.cn, boljabosna.net.cn, boljabosna.org.cn) and internet keyword (boljabosna) to prevent anybody from using them, please inform us. We can send an application form with price list to you and help you register these within dispute period. Look forward to your kind reply!

Best Regards

Meni su to slali prije par godina. Rekao sam im da mogu regati .cn domenu, meni ne smeta jer nemam partnera u Kini.

Dear CEO,

(If you are not the person who is in charge of this, please forward this to your CEO, because this is urgent. If this email affects you, we are very sorry, please ignore this email. Thanks)

We are a Network Service Company which is the domain name registration center in China.
We received an application from Hua An Ltd on November 6, 2017. They want to register " bistrooki " as their Internet Keyword and " bistrooki .cn “、” bistrooki .com.cn " 、" bistrooki .net.cn “、” bistrooki .org.cn " 、" bistrooki .asia " domain names, they are in China and Asia domain names. But after checking it, we find " bistrooki " conflicts with your company. In order to deal with this matter better, so we send you email and confirm whether this company is your distributor or business partner in China or not?

Best Regards,

Jim | Service & Operations Manager

Chinese Registry (Head Office) | 8006, Xinlong Building, No. 415 WuBao Road, Shanghai 201105, China

Tel: +86-2161918696 | Fax: +86-2161918697 | Mob: +86-1582177 1823

Web: www(dot)chineseregistry(dot)com

Ne mogu mi nikako preuzeti domenu ili nesto?

I meni su slali jedno vrijeme najmanje 20 puta dok im onda nisam odgovorio na tecno bosansko-balkanski nacin i poslao u 10 pm. Od tada vise nisu.

@mersoni ne mogu ti preuzeti domenu.

2 Likeova

domena ne može biti zaštićena :smiley: jedini način da neko preuzme neku domenu je ako si registrovao domenu koja sadrži zaštićen naziv i ako se lažno predstavljaš kao ta firma

dakle, neko je registrovao domenu microsoft.ba … ako on na toj domeni postavi stranicu i ako preko te stranice posjetioce dovodi u zabludu da je on prava kompanija Microsoft onda mu mogu oduzeti … a ako je na toj domeni potpuno neki drugi sadržaj, ne može mu niko ništa :smiley:

primjeri:

microsoft.ba
gmail.ba
1 Like

Joj, o Vedranu je prije 15-ak godina bila samo takva priča u medijima zbog te domene, smješno sve kada pogledaš iz današnje perspektive.

1 Like

na nekom forumu sam naišao na njegov post, kaže zovu me na razgovor, ja došao, za stolom pet advokata koji me ubjeđuju zbog čega moram da im dam domenu :smiley:

1 Like

Ne mora, i očito nije.

Iako je u onom slučaju “Mike Rowe software” i tada 12-godišnjeg školarca, Microsoft dijelom uspio, ali je ipak na kraju morao platiti tu njegovu domenu XBox-om čini mi se i dodatnim novcem.

1 Like

Sta mi je ciniti ovdje? Samo ignore? Ne mogu preuzeti domenu?

Ignore. Hoce da registriras .cn domene kod njih (u principu ti prodaju njihove domene). Ja ih dobivao svojevremeno na desetke (za sve svoje tadasnje domene).
Mirne duse ignoriraj.

2 Likeova