Ko zbilja kupuje sajtove i bitne stvari oko kupovine sajta

Ko je od vas stvarno kupio sajtove? ja znam da steel bugi i neki stariji clanovi koji su sada rjedje ovdje su kupovali. koliko je bitan dizajn kod kupovine/prodaje? zasto neki sajt vrijedi 12 mjesecnih zarada neki 6 neki 24? koliko je manja cijena ako se sajt prodaje bez hostinga? da li je bitno koliko domena traje? ja se razmisljam da prodam prodam nekoliko sajtova jer imam ih previse, a vremena mi fali. medjutim prodaja preko ovog sajta mi djeluje neozbiljna kao i vecina kupaca koji su samo znatizeljni da vide koliko koji sajt zaradjuje i kolika mu je posjeta.

Osobno nisam kupio sajt niti jedan, sve sam radio svoje sam. Ono što bih kod kupovine gledao sigurno nije kako on izgleda, niti bi mi to bilo ključno u kupovini (može eventualno poslužit za argument kod rušenja cijene), već bih se orjentirao ne stabilnost posjete i zarade (što je duže posjeta odnosno zarada stabilna, to je cijena odnosno broj mjeseci s kojim množim veći). Ima tu još mnogo toga tipa koliko sajt oduzima vremena za održavanje, koji su mu troškovi i slično.

Koliko domena traje osobno meni nije toliko bitno osim ako se radi o skupim domenama (tipa naplatne .hr domene) što bi moglo utjecat na ukupnu cijenu. Ista stvar je i s hostingom - ako je skup onda utječe na cijenu, ako nije, onda je nebitan u cijeloj priči (jer većina kupaca ima svoje velike shared pakete, VPS-ove i sl. gdje drže sve svoje sajtove).

Samo moje mišljenje. :slight_smile:

1 Like

kupci ne bi bili mnogo znatizeljni, da prodavac fino napise sve potrebne informacije, ili makar ime sajta. svi nesto pisu u fazonu, prodajem odlican domen, super zarada tralalala, kad pitas za ime domene, kad ono nesto bezveze i to jos na .info ili .biz domeni… i jos se kasnije ljute… jer kao pitao si za info, a neces da kupis? smijesno…

4 Likeova

Ni stell a po gotovo biti ne gleda da je dizajn savršen koliko znam. Ja kupujem najviše stranice koje bi za 1-2 god trebale po mojoj procjeni donjeti zaradu i nije mi bitan dizajn nego vise tematika web stranice

Kupio sam i prodao cca 20 ak websiteova kroz zadnjih par godine (nije puno, znam) i postoje neki faktori koji više utječu na odluku od drugih.

Koliko je kompetitivna niša websitea
Koliko poznaješ nišu u kojoj se site competea
Backlink profil
Možeš li ti (ili outsource-ati) kreirati 30-50 unikatnih članaka na tu temu i tako direktno boostati kvalitetu sitea
Dolazi li mu posjeta isključivo organski ili je imun na algo updateove (social prisutnost, solidan refferal traffic)
Kako je monetiziran (svaki način ima svoje + i -)
Konverzije?
Email lista / leads?
Trenutni sadržaj unikatan ili screjpan?
Background sellera

Tek onda pogledaš dizajn, hosting, domenu i sl. jer su to uglavnom stvari koje se lako nadograde/poprave
Bilo je situacija gdje sam kupio site bez ikakve zarade, samo sa odlično posloženom strukturom i u fenomenalnoj niši. Seller je ostavio nekakav estimate i po tome se biddalo. Nije bilo jeftino ali se u konačnici uz uložen trud isplatilo.

…ja sajt provjeravam s majestic seo alatom po čemu otprilike nastojim vidjet da ga neće sljedeći googleov update degradirat, iako niti to nije sigurno, ali barem smanjuješ rizik, uz to naravno gledam i sadržaj, ako je wallpaper sajt maximum bi dao zaradu od 9-10 mjeseci, isto tako važno je kako su pozicionirani adsense oglasi ukoliko sajt zarađuje od njih, ja sam jednom prilikom kupio sajt gdje mi se računala zarada x 20 mjeseci (toliko je i vrijedio), a meni je bilo jasno da malo bolje stavim oglase da će ispast na kraju kako sam platio zaradu sajta x 7 mjeseci, tako je i bilo, nakon 7 mjeseci sajt je bio otplaćen.

Također neki ljudi niti ne znaju da im sajt odlično rangira za recimo putovanja i znamenitosti, o čemu oni recimo imaju deset članaka, a umjesto da ga pune tim sadržajem, oni su recimo sajt pilali s informacijama o kućnim ljubimcima…

Ako je sajt povezan s društvenim mrežama od kojih mu dolazi posjeta, jednostavno onda vidjet koliko je to osoba kvalitetno radila i da li postoji mogućnost napredovanja, naravno također bi išao do maximum 8mjesečne zarade, zbog facebookovih promjena u algoritmu…

I slažem se s lasvegasom, neki ljudi ovdje kao da obožavaju vidjet da su dobili privatnu poruku, na jednoj flippi možda jedan od 200 prodavatelja sakrije link stranice, i to su uglavnom jači igrači, a ovdje ispada da valjda svaki drugi - treći prodavač to radi…

I inače, veoma je teško kupit kvalitetan sajt, jako jako teško, danas teže nego ikada prije meni se čini… ja sam u aktivnoj potrazi već 2 mjeseca, i kupio sam jedan iz razloga što mi je bilo dopizdilo čekat, našao sam bio fenomenalan sajt, vrhunski, kojeg i sad svako malo pogledam, i bio sam najjači bidder, još 4 minute je falilo do kraja aukcije i da odnesem pobjedu da bi neki frajer na 4 minute do kraja otišao na ‘‘Buy in now’’ i ja izvisio…

1 Like

Pozdrav,
Na kojoj stranici ste biddali taj sajt tj. gdje se mogu kupiti sajtovi?
Ako mozete preporuciti neki sajt gdje se prodaju i kupuju drugisajtovi bio bih vam zahvalan :slight_smile:
tnx.

:slight_smile: ti si odlican demagog, ja odgovorno tvrdim da nisi kupio/prodao od 5 sajtova i to uz neku ludu srecu. @anja1 totalno ti je pitanje na mjestu :slight_smile:

kupil sam nekoliko sajtova ovdje i ugl je sve dobro proslo… budget nije bio neki sve skupa milju evra…htio sam kupiti par drugih al preskupo…dosta mi se cini da se ovdje ljudi precjenjuju i prodaju potencijal i ilegalne stvari (pri tom mislim na autorski sadrzaj itd)… isto tako mi ta tajanstvenost prodavaca ide na zivce… na gfy forumu sam vidio da je prosjek cca 8 mj zarade…24 mj je daleki svemir… nebi nikad platil tako nesto pogotovo ako je sve bazirano na guglu… ko sto rece neki mudri forumas- you cannot build business on sand… na flipi isto pratim svoju nishu pa cu vec nesto ubosti…bitno je bit strpljiv…sto se tice provjere klasika-alexa,ahref,whois i guglanje imena je sasvim dovoljno da se vidi s kim se ima posla… losih iskustava nisam imao osim s drugom macanom koji je polovicno nesto napravio a upalio mi se alarm kada sam vidio njegovo ime u negativnom kontekstu u nekim clancima na netu…o davanju racuna i bavljenju neregistriranom djelatnosti bi se isto dalo pricati…

1 Like

Osobno sam kupio 2 sitea u zadnjih par mjeseci. Zainteresiran sam i dalje kupovati. Slobodno mi baci listu sa informacijama(zaradom/poziciji na guglu i daily posjeta) na PM ukoliko prodajes nesto.

Ja mislim da je 24mj zarada stvarno pre pre previše za jedan web sajt koji čak ima zaradu xx.xxx €, šta znaš šta se moze za tih 24mj desiti na googlu i kkao te mogu rangirati,

To sto je vama puno ne menja cinjenicu da se tako krecu cene, ne samo kod nas vec u celom svetu. Sreca pa oni sto prodaju sajtove koji stvarno zaradjuju stabilno vec duze vreme xxx i vise mesecno ne zavise od kupaca sa balkana.

Trziste diktira cenu, i dobar sajt sa stabilnom zaradom i nisom ce uvek moci da se proda za 12-24x mesecne zarade.

Ni auto kad kupujes ne ides s pricom e a sta ako se on pokvari za 2 godine vec se gleda proslo i trenutno stanje vozila, nece prodavac da odgovara za nesto se mozda desi u buducnosti.

A kada biste prodavali svoje sajtove sa stabilnom zaradom. Kako biste onda procjenjivali vrijednost? 8, 12, 24 mjeseca?
Ja bih radije ako sam u frci pozajmio pare (pa cak i digao kredit) nego dao sajt sa stabilnom zaradom u vrijednosti 8 mjeseci.

1 Like

Drugo je auto a drugo je web sajt :slight_smile:

Tebi posjetu i rangiranje određuje gugl :slight_smile: A auto da li ce se pokvariti ti sam odredjujes kako ces ga voziti i kakav je kvalitet automobila koje si provjerio prije kupovine :wink:
Kako je bilo sa fb stranicama , kidao je svako ko je imao 400k+ fanova na fejsbuk stranicama imao je zaradu 50€+ dnevno,a danas sa 4 mil imam 50e jednva :wink:

Ja sam prije kupovao sajtove ali to ne radim zadnje 2-3 godine jer je sada puno manje isplativo nego prije. Po meni se više isplati uložit tu lovu u izradu svojih sajtova, recimo za par tisuća eura možeš kupiti sajt koji zaradi 5-6 e dnevno i onda strepiš hoće li sajt propasti ili ne a velike šanse su da hoće jer google nije kao prije, a i da ne propadne povrat novaca nije prevelik.

Ili možeš za par tisuća e uzet 2 radnika i kupit 50ak domena i neka rade na njima što ih volja. Par od tih 50 će proći, da dosegnu samo par sto posjeta na duže vrijeme vratiti će uloženu lovu a uvjek se možeš nadati da će neki explodirati.

Google je takva kompanija koja ne garantira da će se uložen trud i kvaliteta vratiti, zato se ne isplati po meni previše ulagati u kvaliteti i u jednu domenu.

Meni je ovaj drugi model donio više love, jednom sam prodao sajt za 45 000 kn sajt koji sam platio cca 100kn jednom tipu za izradu. U stvari kupio sam 50 .info domena za 50$ i platio jednom dečku 2-3 000kn da mi napravi 50 sajtova i jedan od tih 50 je skočio nagolo na googlu i prodao sam ga za veliku lovu plus još par mj. imao od njega po 1000$ od adsensa. Najveći ulov mi je bio 75 000 kn za sajt koji sam isto tako naručio od radnika za par sto kn.

Uglavnom svaki puta kada sam to radio sam profitirao, nikakva filozofija, samo igra velikih brojku. Možeš faliti 100 puta al kad jednom prodaš sajt za 10k eura to sve nadoknadi višestruko. Al 100 puta ne možeš faliti nikako jer puno sajtova imaju po 100-200 posjeta i oni vrate barem uloženo tako da uvjek moraš biti u plusu.

Naravno, nije sve samo sreća, najveću ulogu tu ima iskustvo i odabir niše (tj pod-niše) jer o tome ovisi kolike su šanse. A i treba se naoružati strpljenjem i biti spreman podnositi gubitke.

Eto sad sam možda i previše napisao al neće mi biti žao ako netko profitira na mojoj taktici.

3 Likeova

Tu taktiku koristis samo na domacim ili i na stranim stranicama :slight_smile:

Uglavnom vani, za domaće nema toliko podniša sa slobodnim domenama i bez konkurencije, tu je uglavnom sve iskorišteno.

1 Like

Koliko sadrzaja otprlike ide po sajtu, naprimer kupis domen (info) instaliras wordpress i koliko ga punis postovima otprlike u pocetku?
Svidja mi se tvoja taktika…
Pozdrav!

A punim u početku par puta prvi mj. kasnije rijeđe.

A reci mi ako nije tajna sajtove otvaras da najcesce budu vezani za sta, tuturijali, igrice ?.. ili otvoris masu sajtova vezanih za kucice, macice, igrice, tuturijale, it, doktore, recepte za kolacepa koji se probije probije…?