Koji je 'bolji' CMS domaći ili onaj poput joomle, wordpress

Zanimaju me prednosti cms-ova koje nude neke domaće tvrtke u odnosu na npr. Joomlu?
Želim biti krajnje objektivan i razlučiti zašto nekom preporučiti jedno ili drugo.
Po mom mišljenju ‘skromnom i subjektivnom’ gotovi cms-ovi poput joomle su bolja opcija za preporuku od nekih ‘domaće’ izrade, jer: sa sobom vuku ogroman broj ljudi koji radi na njima, ogroman broj ljudi svakog dana napravi neku komponentu za dotične komponente bilo da su besplatne ili se trebaju kupiti za sitne pare, te iste komponente se mogu dosta lako ‘instalirati’ na postavljen cms,
ako nešto zapne odeš na forum za dotičnu komponentu ili cms i nađeš odgovor.
Mane poznatih cms-ova (joomla) su možda sigurnost koja je možda i preliminarni faktor ili ne u ocjeni koji je ‘bolji’.

Ne znam zašto ali oduvjek sam mrzio joomlu. Vrlo vjerojatno zato što je bilo hrpetina djecurlije sa make money fast affiliate siteovima dignutim na joomli koji su svi izgledali isto…

to je vjerojatno činjenica ali ne mora biti pravilo pa mi se čini da je malo subjektivno ocjenjeno.

Iz nekog mog skromnog iskustva, dva su nacina implementacije open source cms-ova (joomla, …) i onih komercinalnih in-house:

• amaterski, klinci uzmu neku temu, postave sadrzaj, i jasno se vidi da je sajt napravljen s Joomlom/Drupalom/Wordpressom
  • profesionalno; dizajner napravi specifican dizajn, struktura i layout su tocno odredzeni prema klijentovom poslovnom modelu, uzme se OSS CMS (joomla,…) i valjda 50% toga se mora prepraviti, izmjeniti, reprogramirati da bi se dobilo ono iz pocetnog plana i dizajna. U ovom slucaju firme cesto uzmu svoj CMS, koji je obicno manji i jednostavniji, i mogu ga lakse prilagoditi specificnim zahtjevima.
    Firma koja radi web cesto ima programera koji nezna toliko u dubinu OSS CMS, jer su to obicno poveliki projekti sa dosta koda, onda radije naprave nesto svoje.
    Wordpress je tu malo okrenuo pricu, jer je malen i jednostavan (i slab, ali ljudima cesto ne treba nista vise)

A koji je bolji je tesko rec. To je vise kao usporedba formule i autobusa. Dokle je formula puno brza, autobus moze prevoziti 60 putnika odjednom. Osobno su mi uvjek bolja specijalizirana rjesenja od onih generickih. Ali zbog ogranicenog budzeta (i vremena) moramo cesto birati genericka.

znači u principu odabir cms-a zavisi i velikim djelom od namjene sajta.
Za one koji žele stalno nešto mjenjati u samoj funkcionalnosti sajta (za npr. opg, obrt ) i koji nisu svjesni mogućnosti a željeli bi naučiti ili sami ili putem ‘neke’ pomoći - za njih je joomla.
Za one koji znaju što hoće i kako to da izgleda i nebi da to mjenjaju neko određeno vrijeme cca 1god. za njih bi bolje riješenje bio neki od domaćih cms-ova prilagođenih njima.

prije bi rekao da zavisi o znanju i zeljava razvijatelja. Klijentu mora biti svejedno, dokle god dobije kvalitetnu uslugu.

Kada se uzima komercijalni CMS, onda se cesto on uzima modularno, i firma koja ga isporucuje se brine o njegovoj funkcionalnosti, programiranju, modificiranju zeljama klijenta i svemu. Placa se support i implementacija.

I da uzmes neki OSS CMS, opet moras platiti nekoga da ti ga prilagodi.

Mislim da bi uz ovo pitanje trebalo precizirati sa kojega stanovista se gleda: krajnjeg klijenta, programera, dizajnera, … ?

mislio sam sa strane korisnika, al vidim da je profesionalno bolja opcija cms domaće izrade koji će striktno zadovoljiti potrebe kupca, s tim da je kupac svjestan vrednosti posla i ulaganja. :wink:

[quote=“hudo”]Iz nekog mog skromnog iskustva, dva su nacina implementacije open source cms-ova (joomla, …) i onih komercinalnih in-house:

• amaterski, klinci uzmu neku temu, postave sadrzaj, i jasno se vidi da je sajt napravljen s Joomlom/Drupalom/Wordpressom
  • profesionalno; dizajner napravi specifican dizajn, struktura i layout su tocno odredzeni prema klijentovom poslovnom modelu, uzme se OSS CMS (joomla,…) i valjda 50% toga se mora prepraviti, izmjeniti, reprogramirati da bi se dobilo ono iz pocetnog plana i dizajna. U ovom slucaju firme cesto uzmu svoj CMS, koji je obicno manji i jednostavniji, i mogu ga lakse prilagoditi specificnim zahtjevima.
    Firma koja radi web cesto ima programera koji nezna toliko u dubinu OSS CMS, jer su to obicno poveliki projekti sa dosta koda, onda radije naprave nesto svoje.
    Wordpress je tu malo okrenuo pricu, jer je malen i jednostavan (i slab, ali ljudima cesto ne treba nista vise)

A koji je bolji je tesko rec. To je vise kao usporedba formule i autobusa. Dokle je formula puno brza, autobus moze prevoziti 60 putnika odjednom. Osobno su mi uvjek bolja specijalizirana rjesenja od onih generickih. Ali zbog ogranicenog budzeta (i vremena) moramo cesto birati genericka.[/quote]

E, svaka čast na ovome. Napokon dobro objašnjenje. Do sada sam čitao samo postove tipa: “najbolji je onaj koji vam JA mogu prodati” ili “najbolji je onaj u kojem JA znam raditi”, sve drugo je smeće i sl.

Smatram da postoje dvije Joomle (uvjetno rečeno). Jedna je slaganje članaka u blog formatu i to se najčešće koristi u praksi (pri tome mislim na ono što je Aničić rekao), a druga je ona koja omogućuje izradu ozbiljnijih i zahtjevnijih projekata.

Ukoliko klijent zahtjeva kompleksnu stranicu i pri tom je želi administrirati sam a ne poznaje u dovoljnoj mjeri CMS (ima nekoliko djelatnika koji znaju Office), što tada učiniti? Znači nije mu dovoljan “mali” CMS, a administraciju ne želi plaćati. Ja sam imao sličnu situaciju.

Treba usaglasiti želje, potrebe i mogućnosti i gledati barem 3 koraka unaprijed.

Open source ima prednost što se relativno lako pronalazi webmaster. Ukoliko se radi o custom CMS-u promjena webmastera iziskuje i promjenu cijelog CMS-a.

S tom razlikom što custom CMS uglavnom i nije CMS nego samo omogućava lagan unos podataka unutar zadanog kostura.
BTW, bila ja raprava na
http://www.mi3dot.org-u
o tome.

Po mom skromnom mišljenju, skoro je nemoguće naći nekakav gotov CMS koji bi podržavao sve specifičnosti određenog (ozbiljnog) projekta.

Dakle, svakako je potrebno dorađivati:
-ili CMS
-ili specifikacije projekta
, tj. treba prilagođavati ili kod ili želje.

Npr. DNN doista ima tisuće custom modula i doista smo željeli implementirati DNN sustav jer smatram da je sada to već zrela aplikacija. Međutim, kad kreneš s pisanjem specifikacija i programskog toka, shvatiš da je jeftinije rješenje napisati (ili platiti) aplikaciju koja će raditi točno onako kako si zamislio.

Dakle, my 2 cents: ako pričamo o ozbiljnim projektima, custom aplikacije su bolje rješenje.

Mislim da bi se open source projekti mogli močno iskoristiti kad bi naručioc bio spreman to platiti isto kao što misli platiti prilagođavanje nekog zatvorenog rješenja.

No korištenje open sourca podrazumjevanja, manje plačeni rad i uzimanje isključivo kad se žele smanjiti troškovi.

Recimo ako uzmete neki kvalitetni zatvoreni hrvatski CMS, to minimalka 50 000,00 + prilagodba 500kn po satu.

Što se može s Joomlom učiniti ako u njezine prilagodbe utučete 50000,00 kn + imate totalnu kontrolu nad kodom + svaki ozbiljni php developer bi trebao nakon 2-3 tjedna moći početi raditi s Joomlom.

E sad tu dolazimo do onog, ali treba Joomla developer ili oglas tipa tražim Joomla developera. Neka srednja razina PHP developera sa znanjem OOP, razumjevanjem MVC, bi trebala za 2 tjedna početi raditi s Joomlom bez ikakvog problema.

Da bi se nešto uopće moglo nazvati kvalitetnim open source projektom mora ipak zadovoljiti neke standarde, koje zatvoreni kod ne mora i to omogučava brzo savladavanje nekog open source projekta.

I tu je sad opet problem, pa tko bi normalan platio takvog lika (koji može za dva tjedana raditi s Joomlom šta želi), kad susjedov mali u Joomli radi stranice.

@gorrc
Ima dosta ljudi koji bi platili upravo to što ti spominješ. Što se tiče mojih projekata mogu ti reći da upravio zadnja dva projekta što se tiče weba su bili tipa joomla-kupljen template, ugradnja odgovarajućih komponenti, prijevod komponenti koje nemaju hr prijevod, uvod u administraciju, seo postavke i td.
doduše nije cifra koju spominješ cca 10 x manja od 500000 kn ali radi se i zadovoljan sam.
ps. prednosti klijentu u takvom odabiru CMS-a (joomle) je u tome da za nekih 15 dana što zajedničkog što samostalnog rada na sajtu, ovlada samostalno tematikom i sam počne ugrađivati dodatne komponente i bez problema unositi sadržaje tamo gdje baš on to želi i uglavnom kako želi da izgleda.

Vecina sajtova koju ja danas radim i isporucujem bazira se na open source CMSu (N2CMS), zato sto:

• naucio sam raditi u njemu - programirati ga
  • dobijem tocno ono sto klijent zeli
  • featuri pokrivaju potrebe jednostavnih web sajtova - nasuprot DNN koji pokusava puno toga vise sta meni samo smeta
  • radi sa bilo kojom bazom (mssql, mysql, sqlite,…) - jeftin hosting
  • programiran je jako dobro - mogucnost ucenja dobrih praksa programiranja

prije nego sto sam naucio raditi sa N2CMS nisam koristio neki gotov CMS.

cim specifikacije i malo izlaze iz okvira mogucnosti ovog CMSa, neidem u njegovo “savijanje”, reprogramiranje i razne trikove (poput upotrebe WordPressa za webshop ili cijeli portal!!), nego krenem u izradu od nule (uz naravno upotrebu drugih open source toolova za npr. pristup bazi, logiranje, autentifikaciju, …)

Cijena za krajnjeg klijenta je uvjek ista, i njemu ne govorim dali je upotrebljen open source ili lastiti CMS, osim ako to ne pita (nije neka tajna ili slicno).

Po meni je najbolji open source cms “typo3” ima veoma mnogo mogućnosti i u njemu se može odraditi sve od web shopa do web portala , veoma moćan cms i ozbiljan cms, a drag mi je zbog togo što u njemu ne može svako naučit pravit web-ove jer je potrebno znati typoscript koji je jako težak i ne može se nučiti tek tako!

Vidiš, vidiš…Ja znam neke kojima se neda učiti typoscript pa to odrade drugačije:zbogom:

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja