Koji je najbolji server side jezik

[quote=“ivan.skugor”]Ja sam na jugu. :smiley:

PECL.[/quote]

pa kakve to veze ima?

1.ima firmi s kojima se može dogovoriti da se radi od doma, a ima koje to i traže.
2.nisam mislio na gotove biblioteke, ima i pear, nego na jednostavnost integriranja biblioteka koje se napišu u C/C++?

F# je potpuno funkcionalni objektni jezik i radi sasvim Ok na CLRu, prvenstveno zato sto je sada DLR puno bolje integriran sa CLRom (od ver 4), kao npr Scala na JVM. Također ne kuzim zasto funkc jezik ne bi bio kompajlirani?

ja nisam rekao da ne mora biti kompajliran, nego kad se kompajlira mora biti native.
.net je managed jer se izvršava na virtualnoj mašini kao i java.

ne radi se o tome da li je dobro integriran ili ne.
u funkcionalnim jezicima se rade stvari koje koriste native code.
učim polako haskell i gurati nešto na .net samo da se koristi iz .net-a je glupost jer prvo treba vidjeti kakve su performance i mogućnosti.

erlang se koristi u konkurentnim sustavima, projektiran je tako da istovremeno može otvoriti milijun procesa.
i sad da erlang implementiraš kao jezik na .net, ode ti sve u vjetar i do izražaja ne dolazi svojstvo jezika i gube se drastično performance.

slijedeća stvar, recimo iz haskella možeš pozvati c api sa jednostavnim uključivanjem.

haskell ima nekoliko varijanti, recimo ghc kompajler je potpuno funkcionalni i nema ni traga objektnome jer ne treba.
ima verzija sa OO ali u biti ne treba kad su ti dovoljne funkcije koje su i vrlo učinkovite.
haskell ti neda puno griješiti, jer ako imaš neku logičku grešku code ne možeš ni kompajlirati.
uvjet za haskell recimo na većem nivou je poznavanje skupova i bez toga ne možeš.

mana haskella - posla s njime nema puno, obično eventualno nešto u EU i SAD-u, sa erlangom se može naći, s tima da programer s 10 godina iskustva u haskellu je još uvijek junior programer.
neke banke su zamijenile cobol sa haskell-om, netko će reći zašto koristiti jezike ako nema programera na tržištu?

ako nema programera, onda firmi kojoj trebaju takvi specifični ljudi sama stvara takve kadrove.

da se vratim na server side, za haskell postoji turbinado web server, za lisp postoji aplication server, za erlang također postoji web server.

biblioteke za lisp

http://www.cliki.net/Web

biblioteke za erlang

http://cean.process-one.net/

haskell web server

biblioteke za haskell

http://hackage.haskell.org/packages/hackage.html

praktički svaki jezik može poslužiti kao server side.
ovisi za što ti treba.
ako ti treba brzina i mora se obraditi milijuni korisnika, u tom slučaju uzmeš pl/sql kao server side koji se može kompajlirati u *.so file-ove na linuxu/unixu i direktno se izvršava na metalu, a brzina je skoro kao i brzina metala.
samo da se ne miješa pl/sql na bazi i pl/sql kao server side.

web se može raditi i u C++, nitko ti ne brani, ali nitko to ne radi.

ja sada uopce nisam shvatio sta ti zelis reci, od svog tog nabrajanja ovdje :slight_smile:

Ne vidim nikakve probleme ako se funkc jezik kompajlira u neki intermediate (CIL, bytecode) koji se onda JITa. Molio bi objasnjenje ako grijesim, nisam ja nikakav expert u tom podrucju, niti blizu!

[quote=“hudo”]ja sada uopce nisam shvatio sta ti zelis reci, od svog tog nabrajanja ovdje :slight_smile:

Ne vidim nikakve probleme ako se funkc jezik kompajlira u neki intermediate (CIL, bytecode) koji se onda JITa. Molio bi objasnjenje ako grijesim, nisam ja nikakav expert u tom podrucju, niti blizu![/quote]

tema je najbolji server side jezik.ja sam samo iznio što sve postoji i što se može.
nema problema kod integracije funkcionalnog jezika sa .net-om i ako se kompajlira u bytecode.
problemi nastanu kad ti trebaju dobre performance, a to ti F# ne može pružiti, jer ako hočeš iskoristiti punu snagu funkcionalnog jezika uzmi haskell i integriraj u .net. čisti haskell je u prosjeku za mrvicu sporiji od C-a.
postoji biblioteka koja ti ovo omogućava.

da li je to izvedivo u praksi, neznam, jer nisam probao.

pa, ne bi se u potpunosti slozio sa tvrnjom da je f# sporiji od c#. Zbog dizajna jezika to je jednim dijelom istina, ali ti dijelovi se mogu lako identificirati i optimizirati. Malo vise o tome:

Sto se tice upotrebe kao server side jezik za web app, to tek onda nije uopce problem, jer evo vise od pola interneta pokrece PHP, koji je visestruko sporiji od c#. A opet, dovoljno je brz, jer najcesce je problem komunikaciji sa vanjskim sustavima (baza), a ne u cistom benchmarku jezika!

[quote=“hudo”]pa, ne bi se u potpunosti slozio sa tvrnjom da je f# sporiji od c#. Zbog dizajna jezika to je jednim dijelom istina, ali ti dijelovi se mogu lako identificirati i optimizirati. Malo vise o tome:

Sto se tice upotrebe kao server side jezik za web app, to tek onda nije uopce problem, jer evo vise od pola interneta pokrece PHP, koji je visestruko sporiji od c#. A opet, dovoljno je brz, jer najcesce je problem komunikaciji sa vanjskim sustavima (baza), a ne u cistom benchmarku jezika![/quote]

Tako je baš to, Programski jezik gotovo nikad nije usko grlo, usko grlo je uvijek baza podataka, IO uglavnom… Koji god jezik da se odabere ne možeš pogriješiti.

mene interesira samo jedna stvar , većinu stvari što mi treba i što pretpostavljam da će mi trebati mogu odraditi preko php-a mysl-a i javascripta eventualno flas, a što je to za što bi mi trebao recimo piton ili ruby u konkretnom slučaju za web, ili web trgovinu ili neke aplikacije za web, namijenjene za neki manji ili srednji portal i sl.?
ps. da budem koncizno jasan za što vam služe ti viši server side programski jezici na konkretnom primjeru ako može, a da se ne može odraditi u php-u

[quote=“hudo”]pa, ne bi se u potpunosti slozio sa tvrnjom da je f# sporiji od c#. Zbog dizajna jezika to je jednim dijelom istina, ali ti dijelovi se mogu lako identificirati i optimizirati. Malo vise o tome:

Sto se tice upotrebe kao server side jezik za web app, to tek onda nije uopce problem, jer evo vise od pola interneta pokrece PHP, koji je visestruko sporiji od c#. A opet, dovoljno je brz, jer najcesce je problem komunikaciji sa vanjskim sustavima (baza), a ne u cistom benchmarku jezika![/quote]

ja ne govorim o tome da je F# sporiji od C#.

niste shvatili.

ja govorim o tome da je F# sporiji u odnosu na funkcionalni jezik koji je nativ.
još jedanput, da erlang implementiraš na .net ta verzija bi bila sporija i tu dolazi do izražaja gubitak svojstva jezika.

isto kao što imaš c++ na net-u.
taj c++ je sporiji od c++ koji je native.

i gdje onda tu dolazi do izražaja svojstvo c++ ako je na virtualnoj mašini?

[quote=“mikibm”]mene interesira samo jedna stvar , većinu stvari što mi treba i što pretpostavljam da će mi trebati mogu odraditi preko php-a mysl-a i javascripta eventualno flas, a što je to za što bi mi trebao recimo piton ili ruby u konkretnom slučaju za web, ili web trgovinu ili neke aplikacije za web, namijenjene za neki manji ili srednji portal i sl.?
ps. da budem koncizno jasan za što vam služe ti viši server side programski jezici na konkretnom primjeru ako može, a da se ne može odraditi u php-u[/quote]

pa python se može koristiti kao i php i neki ga koriste čak i za enterprise aplikacije.

ako se baza dobro optimizira, na serveru se diskovi stave u raid 10 polje, 15 k diskovi, linux ili solaris,procesor ovisno o broju korisnika kao i ram i onda problema nema.
većina enterprise aplikacija se radi za firme koje imaju svoje servere.

[quote=“Lola”]ako se baza dobro optimizira, na serveru se diskovi stave u raid 10 polje, 15 k diskovi, linux ili solaris,procesor ovisno o broju korisnika kao i ram i onda problema nema.
većina enterprise aplikacija se radi za firme koje imaju svoje servere.[/quote]

nema veze koliko ima diskova i RAMa (mislim ima, iako je uvjek cilj drzati bazu u RAMu i postici sto manje pristupa samom disku) , radi se o komuniciranju izvedzu procesa, to je “skupa” operacija.
Tek kod vrlo velikih zahtjeva dolazi do potrebe zamjene “obicnog” RAIDa SATA diskova za neko SAN ili SSD rješenje.
90% optimizacije web aplikacije ce uvjek biti usmjereno u smanjenje broja upita po requestu, i optimizaciji samoj upita.
Tek onda ide optimizacija programskog koda (bytecode caching PHPa, ili fejsbukova fora prevođenja u c++ pa optimizacije, .NET i Java su ionako bliski native kodu…)

[quote=“Lola”]ako se baza dobro optimizira, na serveru se diskovi stave u raid 10 polje, 15 k diskovi, linux ili solaris,procesor ovisno o broju korisnika kao i ram i onda problema nema.
većina enterprise aplikacija se radi za firme koje imaju svoje servere.[/quote]

Kako se meni cini, ti upste nemas iskustva sa radom sa klijetima…

Glavni cilj razvoja aplikacije za web je optimizacija da radi sve brzo. Ako ces ti klijentu preporuciti da kupi neki extra brz i SKUP server, jer aplikacija nije dovoljno optimizirana, odmah ces proci loshe.

Time sebi suzavas izbor klijenata, jer ne moze svako sebi priustiti skupe servere.

[quote=“nike”]Kako se meni cini, ti upste nemas iskustva sa radom sa klijetima…

Glavni cilj razvoja aplikacije za web je optimizacija da radi sve brzo. Ako ces ti klijentu preporuciti da kupi neki extra brz i SKUP server, jer aplikacija nije dovoljno optimizirana, odmah ces proci loshe.

Time sebi suzavas izbor klijenata, jer ne moze svako sebi priustiti skupe servere.[/quote]

danas ti normalan server dođe od 2000 eura nadalje, pa biraj kakav hočeš i za što ti treba i za koliko konkuretnih usera.

Mjesecno mislis?

Ako mislis kupovati gotov server, pa kakvog to ima smisla, govorimo o razvoju web-a?
Jednostavnije je zakupiti server i kada on zastari samo preci na drugi. Pogotovo sto se ne moramo patiti da obezbijedimo dobru internet konekciju.

[quote=“hudo”]nema veze koliko ima diskova i RAMa (mislim ima, iako je uvjek cilj drzati bazu u RAMu i postici sto manje pristupa samom disku) , radi se o komuniciranju izvedzu procesa, to je “skupa” operacija.
Tek kod vrlo velikih zahtjeva dolazi do potrebe zamjene “obicnog” RAIDa SATA diskova za neko SAN ili SSD rješenje.
90% optimizacije web aplikacije ce uvjek biti usmjereno u smanjenje broja upita po requestu, i optimizaciji samoj upita.
Tek onda ide optimizacija programskog koda (bytecode caching PHPa, ili fejsbukova fora prevođenja u c++ pa optimizacije, .NET i Java su ionako bliski native kodu…)[/quote]

FB je preveo php u c++ sa njihovim hip-hop kompajlerom, bilo bi bolje da su u startu razvijali aplikaciju u c++ ili pl/sql-u kao server side jeziku.
app su sa prevođenjem php-a u c++ nešto ubrzali, ali rekli su da su znali da bude tako sporo nikad ne bi radili u php-u.
a ovaj kompajler ne omogućava potpuno iskorištavanje kao što bi app da je pisana u c++.

napisao sam prije da nitko baš ne radi u c++ web aplikacije i to je općenito ima jedan mali dio web aplikacija koje se rade u c++ zbog brzine i sveg ostalog.
mana je što je puno sporiji razvoj, deployment itd…, prednost, web aplikacija pisana u c++ je jedno 500 do 1000 puta brža od jave i .net web aplikacije.

[quote=“nike”]Mjesecno mislis?

Ako mislis kupovati gotov server, pa kakvog to ima smisla, govorimo o razvoju web-a?
Jednostavnije je zakupiti server i kada on zastari samo preci na drugi. Pogotovo sto se ne moramo patiti da obezbijedimo dobru internet konekciju.[/quote]

cijena servera, jer ako ima neka firma koja radi za sebe app, onda će app držati kod sebe kao i podatke.
zbog obrade podataka i svega ostalog.
zašto bi firme stavljale aplikaciju na hosting?
ako su prije m,ogli imati kod sebe kad su koristili desktop aplikacije, zašto ne bi mogli kad je web?

[quote=“Lola”]cijena servera, jer ako ima neka firma koja radi za sebe app, onda će app držati kod sebe kao i podatke.
zbog obrade podataka i svega ostalog.
zašto bi firme stavljale aplikaciju na hosting?
ako su prije m,ogli imati kod sebe kad su koristili desktop aplikacije, zašto ne bi mogli kad je web?[/quote]

Pa ovdje pricamo prvenstveno o web-u, i ja sam spominjao dedicated servere, ne hosting.
Mnoge branse moraju biti na netu, kao sto je slucaj sa voip-om, za koji kompanija u kojoj radim razvija sve od kontole servera, upravljanjem pozivima pa do billing CMS aplikacije.

[quote=“Lola”]FB je preveo php u c++ sa njihovim hip-hop kompajlerom, bilo bi bolje da su u startu razvijali aplikaciju u c++ ili pl/sql-u kao server side jeziku.
app su sa prevođenjem php-a u c++ nešto ubrzali, ali rekli su da su znali da bude tako sporo nikad ne bi radili u php-u.
a ovaj kompajler ne omogućava potpuno iskorištavanje kao što bi app da je pisana u c++.

napisao sam prije da nitko baš ne radi u c++ web aplikacije i to je općenito ima jedan mali dio web aplikacija koje se rade u c++ zbog brzine i sveg ostalog.
mana je što je puno sporiji razvoj, deployment itd…, prednost, web aplikacija pisana u c++ je jedno 500 do 1000 puta brža od jave i .net web aplikacije.[/quote]

aplikacije razvijati sa pl/sql kao server side jezikom!? Znas li ti uopce sta pricas?

c++ je 500 do 1000 puta brzi od jave i .net-a!! Hahahahha! 500 do 1000 puta si preuvelicao stvari!

Da si ikada napravio ijednu web aplikaciju, radio load testove i optimizirao, ne bi pisao ovakve stvari! Također, daj koji argument za ovakve izjave.

[quote=“Lola”]cijena servera, jer ako ima neka firma koja radi za sebe app, onda će app držati kod sebe kao i podatke.
zbog obrade podataka i svega ostalog.
zašto bi firme stavljale aplikaciju na hosting?
ako su prije m,ogli imati kod sebe kad su koristili desktop aplikacije, zašto ne bi mogli kad je web?[/quote]

cloud anyone?

Mogu reci, iz vlastitog iskustva, da je prica u praksi puno drugacija. A imam koju godinu iskustva iz te “korporativne”/firma prakse :wink: