Koji je najisplativiji legalan nacin prodaje web sajta?

Razmisljam o prodaji jednog web sajta za poprilican iznos. Web sajt je za strano trziste te bi kupac bio amerikanac (fizicka osoba ili firma).

Znam da bih prodajom preko d.o.o. firme trebao platiti 20% poreza na dobit koja ostane na kraju godine… i to je koliko znam sve s obzirom da za usluge inoklijentima nije obračunat PDV prema zakonu o PDVu čl.5.st.6
Problem je sto bih iduce godine dobivao ogromne mjesecne akontacije.

Kakve bi poreze trebao platiti ako web sajt prodam ja kao fizicka osoba?

Koji bi bio najisplativiji nacin?

Hvala

Napraviš tvrtku, staviš web u vlasništvo tvrtke, prodaš tvrtku. Nula poreza.

I blijedi pogled Amera kada vidi da mu želiš prodati firmu.
Može imati samo probleme s tim.

Čujem da i registracija same firme košta neke nofčeke. :zub:

mislim da ta solucija nece proci…

postoji mogucnost otvaranja i prodaja offshore firme… ali nisam siguran kakvim HR zakonima podlijezem u tom slucaju. dal trebam prijaviti dohodak od prodaje offshore firme?

[quote=“SteelMaiden”]mislim da ta solucija nece proci…

postoji mogucnost otvaranja i prodaja offshore firme… ali nisam siguran kakvim HR zakonima podlijezem u tom slucaju. dal trebam prijaviti dohodak od prodaje offshore firme?[/quote]

Imaš firme koje se bave registracijom offshore firmi i siguran sam da će ti znati dati odgovore na pitanja koja imaš uključujući troškove otvaranja.

[quote=“SteelMaiden”]Problem je sto bih iduce godine dobivao ogromne mjesecne akontacije.[/quote]Ne bi, jer bi tvoj knjigovođa poslao dopis Poreznoj upravi obaviještavajući je kako poduzeće nema planove u tekućoj godini ostvariti istovrsnu dobit, te tražeći korekciju iznosa akontacije.

Pitaj knjigovođu prije nego ideš raditi još kompliciranije stvari.

[quote=“tsereg”]Ne bi, jer bi tvoj knjigovođa poslao dopis Poreznoj upravi obaviještavajući je kako poduzeće nema planove u tekućoj godini ostvariti istovrsnu dobit, te tražeći korekciju iznosa akontacije.

Pitaj knjigovođu prije nego ideš raditi još kompliciranije stvari.[/quote]

Ako imam dobre informacije, to je moguće tek nakon prve polovice godine.

Eh, to ne znam, ali ako već po prvom izvješću u godini bude jasno da je u preplati, bilo bi mi krajnje glupo da PU inzistira da ide u još veću preplatu… pa, u najmanju ruku treba skoknuti do svog referenta.

[quote=“tsereg”]Ne bi, jer bi tvoj knjigovođa poslao dopis Poreznoj upravi obaviještavajući je kako poduzeće nema planove u tekućoj godini ostvariti istovrsnu dobit, te tražeći korekciju iznosa akontacije.

Pitaj knjigovođu prije nego ideš raditi još kompliciranije stvari.[/quote]

moguce je napraviti takav zahtjev ali ga porezna ima pravo odbiti. negdje na netu sam nasao informaciju da se u praksi takvi zahtjevi odbiju u 80% slucajeva. :frowning:

Uopće ne sumnjam da se odbiju u 80 % slučajeva. Poznajući naš mentalitet, kladim se da 80 % ljudi koji šalju te zahtjeve to šalju kako ne bi morali plaćati akontaciju na porez, a ne zato što stvarno i objektivno neće imati takvu dobit.

Inače, ako se njemu jedne godine dobit naglo poveća i on argumentira da je to iz razloga jednokratne rasprodaje vlasništva (kao da je prodao nekretninu), PU stvarno ne bi trebao imati nikakvog razloga u to sumnjati. Ipak, tko zna…

Ali svakako može otići u PU i prije nego obavi tu prodaju i ispitati klimu.

a imam ja pitanje, koji je najisplativiji nelegalni način prodaje sajta u usa? hehe

Odlucio sam se za prodaju preko firme. Platit cu tih 20% poreza na dobit i zatraziti smanjenje akontacija za iducu godinu.

Nadam se da ne postoje nekakvi skriveni porezi ili troskovi.

Mogu li ocekivati poreznu inspekciju kad se radi o vecim iznosima? Dali postoji kakav limit na transakciju zbog koje porezna inspekcija sigurno dolazi? Nije da im nesto skrivam al brate dosadni su :slight_smile:

Sutra sve to jos pitam knjigovodju ali uvijek je bolje provjeriti na vise mjesta.

Hvala

[quote=“SteelMaiden”]Odlucio sam se za prodaju preko firme. Platit cu tih 20% poreza na dobit i zatraziti smanjenje akontacija za iducu godinu.

Nadam se da ne postoje nekakvi skriveni porezi ili troskovi.

Mogu li ocekivati poreznu inspekciju kad se radi o vecim iznosima? Dali postoji kakav limit na transakciju zbog koje porezna inspekcija sigurno dolazi? Nije da im nesto skrivam al brate dosadni su :slight_smile:

Sutra sve to jos pitam knjigovodju ali uvijek je bolje provjeriti na vise mjesta.

Hvala[/quote]

Obrati pažnju na poseban porez odnosno harač.

http://blog.ritelefax.hr/post/2009/08/Poseban-porez-na-isplatu-dividendi-i-dobitaka.aspx

[quote=“trnac”]Obrati pažnju na poseban porez odnosno harač.

http://blog.ritelefax.hr/post/2009/08/Poseban-porez-na-isplatu-dividendi-i-dobitaka.aspx
[/quote]

heh a bas sam se veselio isplati dobiti od prethodne godine…

srecom PBZ je uveo pbz investor i za pravne osobe pa se mogu malo kockati do kraja 2010. :ehm:

nadam se da je to sve i da nece jos netko otkriti kakav porez ili prepreku :stuck_out_tongue:

uh sta sam neinformiran!

Bilo je već više puta rasprave o tome na forumu, kako platiti što manje poreza a prodati stranicu.
I nitko nije došao polije i detaljno rekao kako je to napravio. Jer vjerojatno su otkrili neku rupicu kroz koju se mogu provuć i platit manje, a nije 100% legalna. :slight_smile:

Definitivno najbolje riješenje po mom mišljenju.

Amerikanci znaju što je biznis i kako se radi. U S.A.D. je uobičajeno kupovati tvrtke, kupovati nekretnine i prodavati cijelu tvrtku sa nekretninom i vjerujem da mu se može objasniti da može da kupi website na takav način.

Ako stvarno bude bilo problema, može se od danas do sutra, u 24 sata, osnovati neka tvrtka LLC ili CORPORATION u njegovoj državi, onda mu se može cijela tvrtka predati u zamjenu za novac. Transakcija se može zakonito odraditi u roku od 24 sata. NIJE POTREBAN BANKARSKI RAČUN ZA TAKO NEŠTO.

Preporučuje se da se website za malu cijenu prenese na ime tvrtke, recimo za cijenu od US $1, što je sasvim dozvoljeno, a onda se cjela tvrtka može prodati Amerikancu za recimo US $100,000.

Ako se želi imati još bolja transakcija, onda je bolje osnovati 2 tvrtke, tako da jedna ostane vlasnik prodajne tvrtke i tako da se novac akumulira na nekom računu u Austriji.

Louis

[quote=“thetaworld”]Definitivno najbolje riješenje po mom mišljenju.

Amerikanci znaju što je biznis i kako se radi. U S.A.D. je uobičajeno kupovati tvrtke, kupovati nekretnine i prodavati cijelu tvrtku sa nekretninom i vjerujem da mu se može objasniti da može da kupi website na takav način.

Ako stvarno bude bilo problema, može se od danas do sutra, u 24 sata, osnovati neka tvrtka LLC ili CORPORATION u njegovoj državi, onda mu se može cijela tvrtka predati u zamjenu za novac. Transakcija se može zakonito odraditi u roku od 24 sata. NIJE POTREBAN BANKARSKI RAČUN ZA TAKO NEŠTO.

Preporučuje se da se website za malu cijenu prenese na ime tvrtke, recimo za cijenu od US $1, što je sasvim dozvoljeno, a onda se cjela tvrtka može prodati Amerikancu za recimo US $100,000.

Ako se želi imati još bolja transakcija, onda je bolje osnovati 2 tvrtke, tako da jedna ostane vlasnik prodajne tvrtke i tako da se novac akumulira na nekom računu u Austriji.

Louis[/quote]

svejedno ako taj novac od prodaje zelis unijeti u drzavu, moras prijaviti porez, zar ne?

Ako pričamo po zakonu, samo ono što jeste propisano mora se prijaviti državi.

Ali, to se može po zakonu lako i riješiti, tako da država nema ništa “u rukama”. To se radi tako kako sam objasnio:

1. Pripremi se struktura i strani savjetnik osniva dvije tvrtke, jedna će biti tvrtka koja će se prodati, druga će biti tvrtka koja će isplatiti dobit.

2. Ako se želi ostvariti dobra zaštita, najbolje je u toj tvrtki koja isplaćuje nekoga zaposliti, znači barem 30 dana nekoga zaposliti kao direktora koji će da obavi transakcije na papiru. Tu ne mislim da imenovanog direktora, već na osobu koja će uraditi menadžment. Ovo je bitno, jer kod stranih ulaganja, treba strana tvrtka da bude “aktivna”.

3. Vlasnik website-a kontrolira hosting, domen, e-mail, tj. vodi računa da mu se website ne može samo tek tako uzeti iz ruke, bez obzira što je registrovan onda na tu menadžment tvrtku. Isto tako mora da ima punomoć, tako da kontrolira bankarski račun, barem privremeno.

4. Website se predaje menadžment tvrtki, sve sa ugovorom, u vidu ulaganja, recimo US $1,000, to može biti dionica i kapital. Nema potrebe za novcem kao kapitalom. Website je kapital, to je moguće u stranim tvrtkama.

5. Menadžment tvrtka ulaže website kao kapital u prodajnu tvrtku, prodajna tvrtka se prodaje Amerikancu koji će biti sretan sa tim i menadžment tvrtka prima novac na račun koji vlasnik iz Hrvatske kontrolira. To nije zabranjeno, a ne mora se prijaviti u Hrvatskoj.

6. Menadžment tvrtka isplaćuje novac u vidu dividendi. Prije se nije plaćao porez na dividende, ali nakon harača čuo sam da se plaća manji porez na dividende. Porez je manji, mislim 2-4%, ali je taj porez opet manji od poreza na dohodak ili na dobit.

7. Nije zabranjeno uraditi cijelu transakciju na taj način i odmah zatvoriti tvrtku niti je zabranjeno uraditi transakciju, raditi 30 dana sa tvrtkom i isplatiti dividende.

Recimo, svako može otvoriti tvrtku, dobiti 5 ulagača sa € 100 kapitala i onda za 10 dana ili za bilo koje vrijeme, isplatiti € 100,000 dividendi svakom od ulagača. To nije zabranjeno, dok god je biznis zakonit i dok god sve štima i nema pranja novca iz kriminalnih izvora.

Drugi način isplate bi mogao da bude ulaganje u Hrvatsku tvrtku, osnivanje DOO, isplata putem plata, kupovina nekretnina i korištenje u privatne svrhe, kupovina plovila kroz DOO i tako dalje.

Treći zakoniti način isplate je dobar kad su veće sume u pitanju: može se dobiti državljanstvo u drugoj zemlji, pa tamo isplatiti novac, samo je potrebno za više od 183 dana stvarno biti izvan Hrvatske i biti odjavljen. Onda se može vratiti sa nešto dužeg odmora na Karibima. Druga zemlja rezidencije koja je idealna za tako nešto je Malta, a ne mora se boraviti cijelo vrijeme u Malti, može se biti bilo gdje, smo izvan Hrvatske radi isplate. Za one sa duplim putovnicama, neki mogu otići u Bosnu, pa tamo sebi zakonito isplatiti dividende, nakon 6 mjeseci se vratiti. Bitno je napraviti stvarnu rezidenciju u drugoj zemlji. Ovaj način se isplati kod velikih suma, već od nekih € 20,000 može da bude koristan, sve zavisi od troškova rezidencije.

Kad navodim ove točke, bitno je obratiti pažnju, da se svaka transakcija i prenos radi putem ugovora, a ugovori moraju biti provjereni. Čak se može i porezn ustanova kontaktirati i dobiti pismena potvrda o transakciji, pa tek onda uraditi. Detalji igraju veliku ulogu u tome.

Ali, ako se ispravno uradi, strane tvrtke neće imati poreza, neće biti u offshore zoni, tj. neće biti sumnjive, neće morati predati izvještaje, a cijeli kapital se može isplatiti u vidu dividende, jer to i jeste dividenda.

Louis

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja