Koliko je mjesečno prometa potrebno da se obrt isplati

Pročitao sam gomilu tema na webu i ovom forumu u vezi otvaranja obrta.

Naime da li mi netko može pojednostaviti koliko okvirno treba nabaviti se prometa mjesećno da se obrt isplati, znači da se od toga može živjeti?

Pričam sada o jednoj osobi u obrtu, smjer npr. dizajn općenito i web dizajn.

Ispričavam se ako je već negdje odgovoreno na voo pitanje nisam ga našao.

Negdje cca. 7k - 10k kuna.
Za d.o.o. 15k kuna i to da si na rubu isplativosti i s mjesečnom plaćom od 4.5k neto.

Uz pretpostavku da nisi zaposlen negdje drugdje treba ti:
[list]
[:1teocotd]1800kn za doprinose (mirovinsko i zdrastveno)[/:m:1teocotd]
[:1teocotd]cca 300kn za knjigovodstvo[/:m:1teocotd]
[:1teocotd]cca 50kn za troškove vođenja žiro računa u banci[/:m:1teocotd]
[:1teocotd]cca 80kn za HOK[/:m:1teocotd]
[:1teocotd]cca 300kn za ostale sitnice. Vjeruj mi da nisam pretjerao[/:m:1teocotd]
[:1teocotd]trošak ureda, režija i sl ovisi o tvojim potrebama.[/:m:1teocotd][/list:u:1teocotd]

Dakle, treba ti između 2500 i 3000kn mjesečno da bi bio na nuli, sve što zaradiš iznad toga je tvoja zarada. (Osim što na kraju godine plaćaš porez na dohodak)

Recimo da je tebi za život dovoljno 6 000kn mjesčeno. Ako tome pridodamo ovih 3000kn ispadne da godišnje moraš naplatiti 108 000kn. Dakle, mjesečno bi trebao moći naplatiti barem 10 000kn jer ćeš sigurno htjeti barem mjesec radnih dana godišnjeg odmora, bez bolovanja.

@junior detaljno i precizno, hvala!

No, kakva je stvar s prostorom?

Recimo da sam na mjestu gdje mi je prijavljeno prebivalište na toj adresi (rodbina).
Kako je stvar s prostorom, da li se može prijaviti da radim doma u stanu?

Ova sva davanja se mjesećno plaćaju ili godišnje?

Postoji li neka druga opcija gdje se može legalno raditi, izdavati račune, a da je bolja?

Znam da su stupidna pitanja , no eto moram tako.

-moji su doprinosi 1680 kn (mirovinsko, zdrastveno i još neke pizdarije)
-knjigovođa 500kn (tebi vjerojatno manje jer imaš manje računa)
-troškovi banke cca 50kn
-ostale račune ne dobivam, to je sve što plačam. (valjda ću naknadno dobiti jer imam otvoren obrt cca 3 mjeseca)
-prostor ne plačam jer sam registriran u vlastitom stanu

Najbolje ti je startati bez pdv-a pa vidi koliki ćeš promet ostvariti tokom godine …

I još jedna važna napomena :

Dali trebaš položiti zaštitu na radu ? Ne (cca 3000kn)
Dali trebaš ići na liječnički pregled ? Ne (cca 600kn)

To se odnosi na Obrt za intelektualne usluge i nije potrebno bacati lovu na iste pizdarije !
Meni je baba u hitro. hr -u rekla da je obavezno. Zatim sam zvao 10 brojeva i oni mi ništa nisu znali reći jer drkaju onu stvar na radnome mjestu (nadam se još neko vrijeme, bravo Linić). Zatim sam zvao nekoga direktora iz HOK-a i on je rekao da nije potrebno ništa od toga plačati !

pozz

A što spada pod intelektualne usluge?

-Trgovina na malo preko interneta ili pošte (u mome slučaju web shop)
-Onda spada i ovo što bi webmajstor007 htio otvoriti.

[quote=“Zgubijumf”]-Trgovina na malo preko interneta ili pošte (u mome slučaju web shop)
-Onda spada i ovo što bi webmajstor007 htio otvoriti.[/quote]

Znam da nema danas sigurnosti u ničemu, no radije bi možda probao sad kada bude neki trenutak, kad skupim hrabrosti, nego kada dođe obitelj itd.

Imam dragu, umjetnica i isto oboje smo u nekom dizajnu, umjetništvu, i zanima me kako krenuti da možda počnemo nešto ozbiljno, barem sa strane da je legalno.

Ovo ispod 2000 kuna bi možda i prošlo, ali još će proći vremena do onda.

Kratko sam u ovome i ne želim krenuti u nešto a nuditi lošu uslugu.
Još imam puuno raditi na samousavršavanju, ali osjećam da taj dizajn i sve vezano uz to što ide, je ono što bi volio raditi.

Pa eto moram se raspitivati.
A do sada sam radio raznih poslova.

Znači to bi spadalo pod intelektualni rad, slobodna djelatnost?

@Zgubijumf
koliko u startu se treba iskeširati na sve papire? Ako s sjećaš okvirno.
Ili detaljno:)

[quote=“webmajstor007”]

Znači to bi spadalo pod intelektualni rad, slobodna djelatnost?

@Zgubijumf
koliko u startu se treba iskeširati na sve papire? Ako s sjećaš okvirno.
Ili detaljno:)[/quote]

Trgovina preko interneta ili pošte spada u intelektualni rad i slobodni obrt (u mome slučaju web shop). Za tvoju nišu ne znam dali spada u slobodnu djelatnost, ili možda moraš imati neki stručni ispit, ne znam raspitaj se…

Neznam točnu brojku koja se u startu kešira, iskreno neda mi se sad tražiti uplatnice, znam da je okvirno 400kn kojih sam platio u Fini gdje je i hitro. hr

Moraš znati kad ti odobre obrt od toga dana ti kreću davanja. Tu sam osobno popušio jer sam opet dobio krivu informaciju od osobe koju plačamo iz državnog proračuna.

Osobe s državnog proračuna, čast iznimkama, ima ih, je isto kao kada zoveš t-com podršku.

Moraš nazvati neparan borj puta da bi dobio srednje riješenje kada podjeliš njihove DA i NE odgovore.

I na kraju opet ispadne netočno.

Možda se mogu izvuči na devijaciju pogreške:)

Ma koma, država nam je za niš!

Kad dobivaš primanja na račun pitaju te “odakle ti to?”

A kad imaš konstantnu nulu i ne dobivaš ništa nitko te ne pita “a kako ti živiš?”

malo offtopic
Nedavno sam gledao jedan dokumentarac i ostao stvarno bez riječi jer opicuje sve to, u biti nas ljude i cijeli taj veliki pokus (najveći)
civilizaciju, i način na koji ona trentuno funkcionira.
Stvarno mi dođe nekad da odem živjeti u neku kolibu u šumi, no došli bi i tamo do tebe da naplate papirologiju koju si ostavio iza sebe i zrak koji sada dišeš!

dokumentarac:BBC Four - Surviving Progress

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja