Koliko vrijedi koja pozicija?

Ne bih se s ovim složio.
Ako upišem pojam u google, to je jedna pretraga.

Ako otvorim prvih 5 rezultata u novim tabovima, to je i dalje samo jedna pretraga.


A ovi rezultati istraživanja mi nekako nisu vjerodostojni, koliko vidim, svi su postoci takvi da ako ih zbrojiš, dobiješ 100%
Znači da svako od tih istraživanja pretpostavlja da je jedna pretraga i jedan klik na rezultate, a to nikako nije i ne može biti realno.

Isteklo vrijeme za editiranje :slight_smile:

Ovako, sad baš malo čitam o tome, kada čitamo neke rezultate istraživanja, jedna stvar nam mora biti jasna.
S čime uspoređujemo broj klikova.

Da li sa ukupnim brojem klikova, da li sa brojem impresija, da li sa brojem pretraga.

Npr, ako uspoređujemo s ukupnim brojem klikova, zamislimo primjer gdje dva korisnika upisuju isti pojam u tražilicu.
Prvi korisnik klikne samo na 1. rezultat.
Drugi korisnik klikne na prva 3.

  1. rezultat je time dobio 50% klikova (2 od 4), a 2. i 3. po 25%

Ako gledamo broj impresija (ili pretraga, u ovom slučaju isto).

  1. rezultat je dobio 100%
  2. i 3. po 50%


Stvari se malo kompliciraju ako imamo 3 korisnika, prvi klikne 1. rezultat, drugi 1. do 3., a treći 1. do 5.

Onda je, gledajući ukupni broj klikova:

  1. 3 od 9 = 33%
  2. 2 od 9 = 22 %
  3. 2 od 9 = 22%
  4. 1 od 9 = 11 %
  5. 1 od 9 = 11 %
    Ukupno 100%

Ako gledamo broj pretraga, imamo 3 pretrage i:

  1. 3 klika = 100%
  2. 2 klika = 66%
  3. 2 klika = 66%
  4. 1 klik = 33%
  5. 1 klik = 33%


:slight_smile:
Sad kad sam ovako malo stavio sve “na papir”, čini mi se da je za promet koji dolazi prema sajtu, osim broja pretraga, vrlo bitan i broj klikova.
Zamišljam da je moguće, za neki pojam koji ima (banalno) 3 pretrage, imati 3 posjete, a da nam negdje neki postotak piše 33%

dev_masta,

Tvoj zadnji post je tocan. U principu treba gledati broj pretraga odnosno drugi izracun jer taj je jedini koji je tebi kao vlasniku stranice relevantan, odnosno koliki je CTR tvoje pozicije za određene query. Onaj prvi izracun pokazuje koliki je udio prometa koji dobiješ ti u odnosu na ostale u SERP-u za određeni query a to ti malo znaci ako promatraš CTR.

Naime, CTR ovisi o mnogo faktora, ponajviše title-a i descriptiona, microdata markupa a odnedavno i autorship markupa te privlacnosti same slike.

Opa, prvi put čujem, baš guglam ‘authorship markup’, tnx! :wink:

Ono što je nekad bio PR sad je AR :slight_smile:

Cisto da vidite koliko znaci rel autorship markup i profesionalna slika, evo vam screenshot mojeg CTR-a na jendom od postova sa rel=autorship markupom:

[attachment=1]bigCTR.jpg[/attachment]

idem odma na slikanje :smiley:

kakva bi slika trebala biti?

[quote=“edo_g”]idem odma na slikanje :smiley:

kakva bi slika trebala biti?[/quote]

How Optimizing My Ugly Google+ Pic Increased Free Traffic 35% | SEOmoz

Stavi neku golu tetu :slight_smile:

btw. author tag ne pomaže puno ako nemaš neki author rank.

to sam si i mislio :smiley:

tnx woot, nego daj reci šta kada imam tipa 50 ak stranica, sve na istog autora i na istu sliku ili?

[quote=“edo_g”]to sam si i mislio :smiley:

tnx woot, nego daj reci šta kada imam tipa 50 ak stranica, sve na istog autora i na istu sliku ili?[/quote]

Fotografija ću biti uvijek ona koja ja na G+ profilu.
-_
A ti za svaku kategoriju možeš dodati drugi G+ profil, tako da će i autor uvijek biti drugi.

Tnx…jel još netko ima iskustva s ovim, jer nije 100% da će povećati CTR, piše da je nekima i odmoglo :confused:

Kao što sam naveo, ako nemaš razvijen G+ profil nećeš osjetiti neki boost, možda koji %,

nisam skuzio taj tvoj post…znaci nista od toga…tnx

evo na konkretnom primjeru.

Uzmimo profil od woot-a / Tonija i moj ili svoj.
Ja ako nešto objavim na svom G+ probilo dobit ću 0 ‘lajkova’ / pluseva, moj post se neće dijeliti i tako dalje što znači da nemam neki autoritet / respekt, dok to nije slučaj kod Tonija, on kada nešto objavit dobit će lajkova, njegov post će se dijeliti i sl. tako da to daje neku vrijednost. Isto tako on ima više pratitelja nego ja, i još o dosta faktora važi kvaliteta G+ profila.

Tako da ako ja stavim svoj profil ne mogu očekivati neki napredak, bar ne od 30-tak posto u odnosu na stare rezultate.

Tako bar kažu poznati SEO i marketing blogovi.

Istina, nećeš nešto dobiti u smislu SEO, ali ja bih osobno prije zamijetio link sa slikom u rezultatima nego bez.
Pogotovo jer trenutno tu opciju ne koristi previše sajtova.
Znači, čisto neka user friendly fora.

Da kužim, ali dobro za investiciju za ubuduće. Tnx na korisnom infu.

dev na to sam ja mislio…tipa da pise clanak o nekom savjetu i kada vidis nekog lika ozbilnjog ono mozda ga ljudi shvacaju ozbiljnije…jednog dana kada bum imao viska vremena…onda bum to skemijal nes

Znaci, da rascistimo razliku između AuthorRank-a i CTR boosta.

AuthorRank bi ti u teoriji pomogao da rangiraš višlje zahvaljujuci tome što je Google izracunao da si strucnjak za podrucje o kojem pišeš prema određenim social faktorima. Na žalost, barem prema Google-u, AuthorRank još uvijek ne funkcionira iako se cuju neka nagađanja da ce ga jednog dana ukljuciti u algoritam.

CTR boost proizlazi iz cinjenice da se uz rezultat pretrage nalazi slika. Odaberi sliku na kojoj izgledaš vjerodostojnije od ostalih u rezultatima pretrage i imat ces veci CTR. To pokazuje screenshot iz Webmaster Tools koji sam stavio u ovoj temi gdje na 6-10 mjestu imam CTR od 48%, što je inace CTR za eventualno 2. mjesto bez slike autora :slight_smile:

Što se tice više sajtova i kojeg ces autora staviti… u duhu white-hat-a, autor bi trebao biti onaj koji je zapravo napisao tekst a samim time i njegova slika. Nemoj kreirati nepostojece ljude i izmisljati autore te krasti slike s neta za njihove profile. Googgle ce to shvatiti, vjerovo ili ne, Google±ov face recognition algoritam je nešto najnaprednije što sam ikada vidio a postoji i nekoliko drugih algoritama koji ce sprijeciti ovakve manipulacije.

Ukratko, ako si ti napisao clanak, tvoj author tag treba biti na njemu i trebaš stajati iza njega svojim profilom.

Čak i ime mora biti pravo, jer imaju bazu imena i ako se ime ne nalazi u bazi moraš slati njima ID i gluposti da dokažeš identitet.