Koliko vrijedi sve ovo što sam kreirao u 12 godina (FB, IG...)?

Prije svega pozdrav svima! :slight_smile:

Zanima me vaše mišljenje koliko vrijedi sve što sam kreirao u točno 12 godina te kako da se postavim u pregovorima jer postoje velike šanse da odradim prodaju. Ali samo ako ću, naravno, biti zadovoljan ponuđenim.

Prije 12 godina sam napravio jednu FB stranicu. Danas ona ima preko 300k fanova i u pitanju su novosti koje se svakodnevno sheraju. Prije šest godina sam napravio Instagram (isto news) profil koji danas ima 150k fanova. Dakle, sveukupno fanova je malo iznad 450 tisuća. Nikada, baš nikada nisam muljao s lažnjacima jer sam imao osjećaj kako će to donijeti samo kontru i to sam znao vidjeti na susjednim stranicama koje su prestale s radom zbog toga. Tu je i dosta love uloženo na oglase direktno preko FB pa su dolazili pravi profili, a ne muljaže.Ekipa sa FB je uglavnom Hrvatska (200k), pa redom idu BIH 50k, Njemačka 30k, i tako dalje i tako dalje… slična struktura je i na Instagramu.

Što se tiče zarade, prezadovoljan sam. Izračunao sam kako je u posljednjih godinu dana (srpanj 2020 - srpanj 2021) preko google oglasa i još nekih partnera zarađeno preko 300 tisuća kuna. Dalje, tu su neke sitne suradnjice pa ta cifra ide i oko 500 tisuća kuna. Baš svako malo se netko javi uz potencijalnu suradnju pa bude super ako padne dogovor.

Jedan kolega koji je dosta poznata faca u državi što se ovoga tiče, rekao je kako se pravilno računa vrijednost tako da se zbroji zarada u jednoj godini pa se sve to pomnoži sa 3 ili 4. Je li to pravilno gledanje nekakve vrijednosti i da li su tu uračunati FB stranica, IG profil te portal? Za portal sam zaboravio reći kako je aktivan već sedam godina i kako ima jako visok ranking u državi.

Godinama sam gledao razne teme, a na vrhu je pitanje koliko vrijedi FB stranica pa sam znao vidjeti stvarno smiješne cifre koje nemaju smisla. Što se tiče ekipe trenutno nas je troje, a ovo sve može voditi jedna prava redakcija i da se naravno zna red kako treba. Zato svako malo dobivam ponude o mogućoj prodai, a krajem godine očekujem neku jaku ponudu od poznate medijske kuće u HR.

Idealan plan je prodati za cifru koju tražim (kasnije možda kroz temu otkrijem koliko tražim) te uz uvjet da me ostave na poslu. Ipak poznajem tu veliku publiku, znam na što će najbolje reagirati i slično.

Inače, isti kolega koji se bavim ovime je nedavno prodao nekoliko svojih portala poznatoj medijskoj kući za jednu finu cifru. Također za kraj, na portalu redovito bude milijunska posjeta. Oko 3,4-5 milijuna pregleda je svaki mjesec. Nekad se slabije radi, dođe do zasićenja i slično ali je zaista posao iz snova.

HVALA NA SVAKOM SAVJETU <3

generalno za online poslove se gleda tako- 36 mjeseci prosjecne zarade iz zadnjih godinu dana, ili kako je tvoj kolega reko, zarada zadnjih godinu dana pomnozena sa 3 (ili 4).

E sad, u pitanju je fb/instagram, po meni nesto nesigurnije od recimo posjete sa googla, ili nekog uhodanog posla gdje ljudi dolaze direkt na sajt itd. Prije kad sam kupovao stranice nikad ne bih dao ocekivanu zaradu od 3 god za fb stranicu, obicno je to bilo 6-12 mjeseci (zavisi od perioda i od onog ko pregovara).

Ako tebi neko ponudi 4-5x tih 500k kuna, to je jako lijepa ponuda ako bas zelis da prodas (i 3x je dobra ponuda), mada ako ti ne trebaju pare, mozda bolje nastavit radit? 500k kuna godisnje je lijepa zarada, bolje malo riskirat i nadat se da ce potrajat 10-ak god, a zaradu ulagat u nesto slicno cisto radi diversifikacije

1 Like

Ovo kao da je napisala kolegica, također je strogo protiv prodaje iako je moja posljednja.

Imam velike želje što se toga tiče tipa redakcija i slično ali bojim se da to nije realno ostvariti u Hrvatskoj.

Hvala ti na detaljnom info, puno si mi pomogao! :v:

Iskreno, ja bih na tvom mjesut to ostavio tako i uzimao tih 500k godisnje, a onda zavisno od onog koliko ti treba za zivot (ne vjerujem da trosis 500k na sebe?) uzimao odredjen iznos, 50% i ulagao u sajtovi kao ovdje sa foruma… znaci nesto sto ima stabilan prihod jedan duzi vremenski period, i da se uzme za zaradu od neke 3 god… i tako se fino siris i sa svakom narednom godinom ces imati vise (a posla ces imati isto jer neces raditi na tim sajtovima) a u isto vrijeme je to velika diversifikacija jer imas mnogo sajtova- nesto mozda propadne, nesto eksplodira, al uglavnom je rizik minimalizovan.

Ruzno bib ilo da ti se nesto desi sa stranicom i isntagramom, ali je daleko lakse kad si u medjuvremenu navatao sajtova koji ti skoro posve pasivno donose jos 200-300k godisnje

2 Likeova

Za FB i IG možeš eventualno dobiti godišnju zaradu. Ako netko ponudi 3-4 god, to je odlična ponuda.

Imaš stablo na tuđem posjedu, ako se odluče FB i IG ga posjeći nemaš ništa.

6 Likeova

@d1namic Lepo objašnjeno. Bravo. :blush:

To baš i previše nema smisla objektivno gledajući. Ali ionako je portal uključen u sve to. Nisam ekspert za sve to pa sam zato došao ovdje u nadi da ću dobiti odgovore.

Tu također ima ogromni potencijal, stvarno ogroman… nisam previše gnjavio oglašivače, a znam da bi puno jači igrači to radili i da bi tu mogli izvući dodatnu zaradu. Isto tako znam iz iskustva kako su neki portali propadali. Npr krenu sa poslom praktički odmah, naprave FB stranicu i portal pa očekuju da će imati jaku posjetu, a to baš ne ide tako jednostavno. Rade godinu, eventualno dvije i priča je završena nažalost.

Pa znas kako. Facebook ti je na neki nacin “macka u dzaku” u poslednjem periodu je dosta nepredvidljiv. Po meni za facebook stranicu/grupu se moze dobiti godisnja zarada u vrh glave. Nije ti facebook stranica isto sto i sajt (koji je tvoja internet imovina), sa fb-om si na tudjem placu.

Da sam na tvom mestu pokusao bih dobiti za tu fb stranicu godisnju zaradu, pod uslovom da ces taj novac investirati u neki stabilniji biznis. Nije ti ni losa solucija da drzis i dalje fb stranicu i uzimas novac ali opet da razmisljas u tom pravcu da taj zaradjeni novac investiras u nesto stabilnije. Svidja m se ovo sto je @simeon rekao, tj. dao ti je konkretan primer investicije.

zar se snovi prodaju?
:thinking:

3 Likeova

Godisnju zaradu za FB ne bih dao nikad. FB je najnepredvidiji nacin zarade, pogotovu kao u ovom slucaju gde je sve bazirano na jednom page-u i jednoj grupi. Jedan pogresan link gde se stranica flaguje i kraj, ne mora ni link, slika, video i ode sve u nepovrat.
Da je npr u pitanju 5+ stranica pa da se razmisli npr o 6 mesecnih zarada, ovako sve je jako jako rizicno.

Lijepo si ovo rekao, ali ponekad sve to odnese nemoralna ponuda kako se kaže…

Hvala svima na odgovorima!

Da, svjestan sam tog nekog rizika. Zna nekad doći neki ljigav period kada reach padne ali kod mene je to većinu vremena zaista odlično. A i to se sve prebrodi kako treba. Instagram je zaista vrhunski za posjetu i redovito po linku se dobije 1500-2000 klikova, nekad i više ako je jaka vijest. Sad su nešto mijenjali i nema više swipe upa koji je bio fenomenalan ali treba se naviknuti na ovo novo iako se nadam povratu swipe upa…

Nadam se da će pregovori krajem godine biti uspješni. Što mislite u vezi uvjeta da se pod prodajom također ubaci da ostanem na poslu? To jest da i dalje vodim ali sada za njih?

Znam da vjerojatno sanjam ali nekako se nadam tome da se pomnoži pa recimo 3 puta ta jednogodišnja zarada, a tu se valjda još može uračunati portal te fb stranica i instagram profil ili sam u krivu?

U jednu ruku sam jako jako svjestan rizika ali u drugu se isto vidi kako su ljudi jednostavno spojeni na facebooki i instagram te ne vidim kako bi te dvije platforme u skorijoj budućnosti samo tako naglo pale.

Moj ti je savjet da ne prodajes nista, samo teraj i ulazi pare u druge stvari

1 Like

Ako ti bas znaci tudje misljenje, ja mislim da je to lose. Kao ono "da budemo najbolji prijatelji poslije raskida " :grin:

Slazem se sve sa @simeon
Taman i da ti daju trogodisnju zaradu, imaces je ionako za tri godine ako radis korektno, a za to vrijeme mozes ulazuci jedan dio tih novaca da napravis jos jedan dodatni posao mimo FB i Instagrama.

Ja licno ne bih prodavala, osim ako nemam bas jasan plan za koji mi trebaju ti novci od prodaje. Ili ako zelim da se bavim necim sasvim drugim

1 Like

ovo ako imas bolje ti je nego da imas apartmane u Makarskoj. Ako ti mrsko raiti na sajtu javi mi se postoji dobar sistem gdje se treba par mjeseci dobro aradii ali onda bar 5 godina ner aids nista, automatki ti dolazi bruk bruka fanovva…

Prvo me zanimalo mišljenje da li ovo sve zajedno zaista vrijedi koliko mislim da vrijedi. Kad se ide na onu shemu pomnožiti puta 3-4 onda itekako vrijedi i lijepo je vidjeti da se isplatilo svih ovih godina raditi kao manijak na tome.

Da sam slušao tuđa mišljenja kad sam bio na početku i negdje na sredini onda bi to itekako otišlo sve u zaborav. Ovako sam ostao svoj i nisam pogriješio.

Da, Simeon je jako čvrsto objasnio i tu se posve slažem. Vidjet ćemo…

Osobno sam proda nekoliko stotina Instagram accounta, i mogu ti reci iz iskustva da je neka prosjecna vrijednost Instagram i Facebook stranica/profila godisnja zarada x 1 ili 2. No, ako ti ponude x3-4 preporucam ti da prihvatis tu ponudu jer ce se jako rijetko dogodit da dobijes takvu ponudu

Bolje zaposli nekog asistenta direktora koji je vodio niže pozicije u nekome od medija i drži ga na ok plaći pa neka organizira biznis. Ovo što tvrdiš je enorman iznos i teško mi je vjerovati da uz sposobnost za takvu zaradu trebaš pitati za savjet na geek forumu.

Ovo je patka sigurka :slight_smile:

4 Likeova

Ma samo me zanimalo koliko vrijedi tako nešto. Kažem opet, tu je jako veliki prostor da se ta zarada i udvostruči bez problema.

Znaš što je najbolje, uvjeren sam da bi te jake medijske kuće u vrlo kratkom roku vratile novac koji bi platili za cijeli komplet. Tek sam se na početku javljao za reklame i suradnje pa su me odbijali jer je sve bilo nepoznato, a tek onda par godina poslije eto suradnje upravo s tim igračima koji su me odbili…

Na prodaju me vuče ovaj odličan citat iznad kako imam posjed na tuđem drvetu ali ljudi su stvarno ovisni o FB i IG. Na ovom prvom uglavnom stariji komentiraju, a na IG su većinom klinci. Prava šteta što Twitter nije zaživio kod nas… hvala na odgovorima.

1 Like

ja bi se pridružio i složio s pojedinim komentarima… i sam imam preko 1mil pratitelja na svim društvenim mrežama a tu je i web i otprilike isti godišnji prihod kao i ti. Oko 60% mi je google traffic, sve vlastiti sadržaj, nije news. Dvoje zaposlenih. Ne pada mi na pamet prodavati jer X10 ne mogu dobiti a pretpostavljam da na to aludiraš i ciljaš? Postavlja se pitanje dali bi to sve uopće prodao za npr. 5 milja kuna. Ja ne bi. Imam obitelj, naslijediti će posao i hrpu sadržaja. Radim već 5 godina i prošla mi je (vjerojatno kao i tebi) bila najbolja godina. Po prvi put od kada radim je uslijedio pad. U odnosu na istu godinu ovo vrijeme lani ali to je zbog toga jer je ljudima pun kufer interneta. Prošle su godina baš svi bili kod kuće, ljudi su počeli izlaziti van, čim je malo sunčano… ne da im se bit na internetu. Imam neki osjećaj da je tebe taj pad prepao i odmah prodaja?

1 Like