Komp bezveze stao

Nije baš nebitno iako je u praksi najčešće svejedno.
Recimo ako je HDD većeg buffer-a 64MB, SATA-III će prije sve to dohvatiti.

Razlog je da se sistemski odradi uključivanje.

Ako je neki drugi konektor bio lošije ukopčan, vadjenjem kabla iz priče se moglo desiti da se taj razdrm’o pa [iz]gubio kontakt. Nepaljenje bi se na sličan način moglo povezati i sa nečitanjem RAM modula (RAM greška bi dodatno davala i zvučni signal…).

Kako god, isključivanjem svih kablova bi uočio preostale SATA portove (koji su prevashodno trebali biti uočeni šematskom slikom ploče na sajtu proizvodjača).

Dalje:
isključi sve SATA kablove i testiraj HDD sa operativnim sistemom u svim portovima.

Ne radi nikako…iskljucim sve sata osim operativnog harda…i nece. Mijenjam port operativnom…nece.
Bit ce da je napajanje otislo…ali nevjerovatno da se tak poklopilo.

Mozes sve povaditi van i staviti ponovno sve unutra.

Ja sam doslovce jednom vec rijesio reklamaciju za grafu, reko gotovo otisla je, pa sam je onda jos jednom ustekao na malo drugaciji nacin i ona proradila, i vec radi tako godinu dana…

Tak da probaj sve istekat van, RAM, GPU, HARD, Strujne KABLE na maticnu (CPU nemoras vaditi), pa vidi…

Ako neradi onda je do napajanja.

Ja sam se nedavno isto tako oko očevog PC-a zabavio sat vremena, na kraju jedna ram pločica riknula, i ako je unutra, ne može da upali.

Sad si me sjetio imam ja jedan komp koji povremeno palim da flasham BIOS na grafama kad trebam i on ima faulty RAM. Svako drugo paljenje radi i onda radi od par minuta do par sati, pa sve ponovno, dovoljno meni da flasham BIOS na grafama.

Ako napajanje ima više izlaza, tj. ako ima neke koji se ne koriste, zamijeni ih u ploči - izvadi koristene a upotrijebi slobodne.

Cijelo vrijeme radi samo sa HDD-om koji na sebi ima OS da isključiš random fault mogućnost.

Bez diskova nije proradilo.
Promjenio napajanje…ne radi ni dalje.

Čini se da je ostala samo matična…hmm…

Huh…vec se odlucio u potragu za maticnom, i rekoh jos mogu probati resetirati bios vađenjem baterijice iz maticne.
Napravim tako i komp upali nakon toga iz prve.
Ok…ugasim komp. Ustekam hardove i periferij, među njima i monitor.
Upalim s velikim osmjehom…kad li ono monitor ne reagira. (Da, uštekan je u struju xd)
Uglavnom, na monitoru poruka “no signal” i crnilo. Probao s drugim monitorom, isti vrag.

Huh…sad nemam pojma kuda dalje…

Jedno pitanjce, koje bi ja zvukove trebao cuti nakon paljenja…oni su kakti indikatori necega?

Ako komp normalno posta u 99% slucajeva cuje se samo jedan kratki beep. Ako je duzi ili ako ih je vise to indicira neki hardverski kvar. Beep error kodovi su drukciji za svaku maticnu,pa ako ih ima,googlaj da vidis sta je. Mada bih rekao da nesto s grafickom nije u redu. Izvadi je van i obrisi joj kontakte sa gumicom za brisanje,a njen utor na maticnoj dobro ispusi kompresorom pa ju probaj ustekat. Ako ne daje sliku probaj na drugi izlaz od graficke i sa drugim monitorom. Ako nece ni tako,onda je riknula grafa.

Nema grafe…tj.integrirana je u procesor.

Onda je otiso proc,99 %

Jel nije prije 70% maticna 30% processor.

Ja bi se usudio reci 90/10, s obzirom da na procesoru nema sto prakticki riknut, pogotovo ne ako ga nije ni dirao. A kako je nesto ustekavao u maticnu onda je vjerojatno na njoj nesto zeznuo.

Znam da je grafa na procesoru i ako nema slike je processor kriv, ali vjerujem da je processor citav, a maticna ne radi odnosno neda procesoru da pokaze sliku.

A i obicno najcesce maticne krepavaju…

1 Like

Ma i ja ne vidim razloga da je nakon svega proc kriv. Maticna zajebaje…samo neznam jel zbog resetiranja bios u bugu… ili je riknuka fizicki. A mozda dodje i isti k, ako je nema natrag…

Eh rekli bi updejtaj BIOS, ali kako kad nemozes doci u BIOS. Znaci maticna nesto zeza. Jesi istekao strujni kabel u maticnu i onaj dodatni za processor na maticnoj (ako ima). Probaj to istekat i ustekat i onda pokrenut.

edit:
NVm, vidim da nemas grafu, pa nije struja u pitanju…

Kao što su ti već rekli, provjeri i dodatni kabel za napajanje (4 pina) ide u konektor gore desno.
Ploča ima DVI i VGA port za monitor. Na koji si spojio monitor? Probaj i na drugi port spojiti.

Provjeri je li memorija dobro sjela u utor. Pažljivo, nemoj stiskat k’o sivonja :slight_smile:

Dodatak simptomu kvara:
Kad se komp upali, osim što nema slike…nema niti svjetla na mišu ni tipkovnici. Sve je mrtvo. :confused:

Ovaj na slici s lijeva. Ali s obzirom da su mis i tipkovnica mrtvi, mislim da je monitoru svejedno na kojem portu je… (nemam konektor da probam drugi port…a vidim da nema ni previse smisla…heh)

Jel’ spojen dodatni konektor na ploči, gore desno?
Ako je spojeno sve i dalje ne radi, još bi svakako probao promjeniti napajanje prije nego što umirovimo matičnu.

Iskljuci sve iz struje, izvaci cmos bateriju, ostavi je vanka nekoliko minuta, ubaci je unutra, spoji struju i upali komp, ako je slaba uzmi novu.

Napajanje sam vec (jutros) promjenio…sad ocito imam jedno doma viska :slight_smile:

Nego …prvi korak da ima zivota:

I drugi korak povratka zivota :smiley: :smiley:

Namucilo me fest, vec sam bio 100% da je maticna…da je bio mlađi dan, imao bi sad i maticnu doma viska, samo nebi znao da nije za smece…

Huh…
Kljuc je bio u tome da za resetiranje biosa treba i premostiti CMOS jumper, nije dovoljno odspojit bateriju.
Mada sam kod zadnjeg odspajanja baterije cekao 10min i jos sam odspojio kompletno napajanje…i jos premostio jumper. Pa je mozda caka bila u kombinaciji vađenja baterije i odspajanja napajanja…jer vrag zna kako ti kondenzatori iz napajanja djeluju na plocu, a sigurno su nabijeni dugo…

1 Like