Kompatibilnost preglednika

Pozdrav,

zanima me kako rješavate kompatibilnost među preglednicima?
Znači, riječ je o dreamweaveru cs5 i gotovo stalno kod provjere dobijem različit rezultat u firefox-u i IE-u.
Na f12 mi se otvara firefox i snjime radim stranicu, jel bi možda trebao biti primaran IE ?
Stvarno neznam u čemu je stvar i polako me izluđuje :frowning:

[quote=“webjumfer”]
Stvarno neznam u čemu je stvar i polako me izluđuje :([/quote]

Ne brini se, nisi ti kriv, stvar je u standardima i njihovoj katastrofalnoj implementaciji.

Ukoliko Dreamweaver ne daje rezultate, jedino što ti ostaje je ručno pisati kod. Inače, možeš se pozdraviti sa izradom web sajtova koji izgledaju isto u 90% + browsera i koriste CSS 2 i više.

Ako ti identičan dizajn nije apsolutno nužan (tj, ako te klijent, šef, etc ne gnjavi da mora izgledati isto u svim browserima) onda možeš koristiti progressive enhancement i samo nadograđivati feature ovisno kako ih koji browser podržava.

Ukratko, ne gine ti pisanje koda ručno.

Uf nemoj tako :frowning:
Kako da sad pređem na ručno pisanje coda kad znam samo osnove o html-u…
Savladao sam Dw, jedino mi je to boljka, al sad da odbacim trud zadnjih 2 mjeseca, poludio bi… Čudi me da se takve stvari nisu rješile sa novim paketom cs5 i sa nadogradnom preglednika…nek idu vrit :dolje:
Ok je ako malo odstupaju dimenzije, al meni se zna dogoditi da mi npr. firefox pokaže sve u redu, a na IE-u eksplodira…

Pa, gledaj na to ovako - oni možda i jesu napravili Dreamweaver da bude “prema standardima”. Problem je u tome što su to samo nominalni standardi - sastala se hrpa IT firmi, osnovala konzorcij zvan W3C i rekla “ovo će biti standardi” i na kraju - čušpajz. Puno babica - kilavo dijete.

[quote=""]
Ok je ako malo odstupaju dimenzije, al meni se zna dogoditi da mi npr. firefox pokaže sve u redu, a na IE-u eksplodira…[/quote]

IE je opće poznat po svojoj “podršci” standarda. Možda Dreamweaver ima nekakav compatibility mode ili tako nešto ali iskreno sumnjam - bojim se da ćeš, htio ili ne htio, morati naučiti kako sve to raditi ručno (a i onda će biti eksplozija).

Alternativno, možeš pogledati tehnologije kao što su Flash ili Silverlight jer one, ako ništa drugo, pouzdanu implementaciju (podiže hoplon, spreman na kišu psovki, pljuvački i kamenja).

Standard je definiran samo ga se firme ne pridržavaju. Istina je da uvijek buda rasprava oko standarda, ali u konačnici radne grupe izađu sa specifikacijom stoga nije standard kriv.

Proizvođači, da budem pristojan. IE, ako već želimo uperiti prst u nekoga :slight_smile:

[quote=“nitko”]Standard je definiran samo ga se firme ne pridržavaju. Istina je da uvijek buda rasprava oko standarda, ali u konačnici radne grupe izađu sa specifikacijom stoga nije standard kriv.

Proizvođači, da budem pristojan. IE, ako već želimo uperiti prst u nekoga :)[/quote]

Proizvođači browsera su ujedno članovi W3Ca - dakle, to što standard ne radi kako bi trebao je ujedno problem W3C-a.

Mene, kao end developera nije uopće briga zašto standard ne radi kako bi trebao (iako osobno mogu nabrojiti nekoliko razloga) - ja samo znam da u ovih zadnjih 10ak godina ništa osim HTMLa ne radi onako kako bi trebalo te da moram, kao i u nekoj davnoj prapovijesti, ispitivati svoj kod u više browsera da provjerim da radi ispravno. Jedina razlika je što si onda trebao to raditi u 5 browsera, a danas u 7. “Napredak.”

Po kome bi se onda valjalo ravnati? Po IE-u i firefox-u? Čini mi se da više ljudi u zadnje vrijeme koriste firefox il se varam?

Ukratko, ni jednom ni drugom. Koristi progressive enhancement i serviraj ljudima ono što njihov browser može prikazati.

Cijela IE obitelj je i dalje dominantna no Firefox im se brzo približava (ili bolje da kažem, Firefox je jedini koji im se uopće približava).

Nije tako strasno, ako se dobro napravi stranica i ako radi u FF, radit ce u vecini slucajeva i u Operi, Safariju, odnosno Chromu. IE8 mozda malo zafrkava. U biti je IE6 kritican kojeg jos uvijek koristi dosta ljudi i IE7. Al sve se, uz malo muke, da rjesiti.

Nova generacija browsera je ok IE8, chrome, FF3X,Opera, nisam imao nekih problema u zadnje vrijeme oko poštelavanja, večinom ide od prve, eh da ja znam nekog vraga i kodirat, radit stranice u dreamweaveru u design modeu -> to je smiješno i nitko ozbiljan to tako neće radit.

ako misliš na browsere tipa netscape i IE4 onda ti vjerujem, ali ako misliš na browsere koji nisu stariji od 10. godina, onda ti ne vjerujem :smiley: sve se da naštimati
@webjumfer, ako se zbilja želiš baviti webom prvo odi u control panel, Add remove programs, odaberi dreamweaver i klikni na uninstall ili remove, to ti je prvi korak :smiley: , drugi je da naučiš pisati html, css, javascript, neki serverside jezik etc…

Mislim poglavito na IE6 koji sam ima veći dio tržišta nego Chrome, Opera i Safari ZAJEDNO.

A to da se može napraviti je donekle istina - imaš Flash i Javascript ali sačuvaj Bože kako to sve izgleda poslije (i kako radi u browserima koji ili ne podržavaju Javascript ili ga imaju isključenog).

[quote=“voajer”]Mislim poglavito na IE6 koji sam ima veći dio tržišta nego Chrome, Opera i Safari ZAJEDNO.

A to da se može napraviti je donekle istina - imaš Flash i Javascript ali sačuvaj Bože kako to sve izgleda poslije (i kako radi u browserima koji ili ne podržavaju Javascript ili ga imaju isključenog).[/quote]

IE6 prema zadnjim podacima je ispod 10% negdje oko 8 a chrome ti ima preko 13% tako da si i tu u krivu (safari nešto ispod 4% i opera nešto iznad 2%), postotak browsera koji imaju isključen javascript je koliko? 0,01% ? zanemarivo, današnji web bez JS-a ne funkcionira…
a puno stvari se da našlihtati i za IE6, bez javascripta, javascript nikad ne koristim za poštelavanje stvari koje browser zezne ili ne podržava (izuzev PNG transparentnosti)

Od kuda su te statistike? Nisu valjda sa W3C-a?

Probaj 5%. I to na sajtu sa vrlo specifičnom publikom - web developerima.

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

Ja redovito surfam s isključenim skriptama i opet me zadesi nekakav popup, in your face reklama. Ponekad mi se čini da neki ljudi koriste sve moguće tehnologije do kojih mogu doći kako bi me bombardirali reklamama.

[quote=""]
a puno stvari se da našlihtati i za IE6, bez javascripta, javascript nikad ne koristim za poštelavanje stvari koje browser zezne ili ne podržava (izuzev PNG transparentnosti)[/quote]

Da, može se. No mnoge druge stvari se ne mogu (CSS accordion menu, npr) ili je implementacija loša.

[quote=“voajer”]Od kuda su te statistike? Nisu valjda sa W3C-a?

Probaj 5%. I to na sajtu sa vrlo specifičnom publikom - web developerima.

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

Ja redovito surfam s isključenim skriptama i opet me zadesi nekakav popup, in your face reklama. Ponekad mi se čini da neki ljudi koriste sve moguće tehnologije do kojih mogu doći kako bi me bombardirali reklamama.

Da, može se. No mnoge druge stvari se ne mogu (CSS accordion menu, npr) ili je implementacija loša.[/quote]

statistike su sa w3c-a i sa global statsa za Hr, primjeti da je javascript isključen bio na 5% u siječnju 2008, a da je trend nonstop padao, po zadnjim statistikama vidim da je na 5000 browsera 50-tak s isključenim javascriptom…

W3C nije mjerodavan, na što i sam upućuje. Za GlobalStats si u pravu, no to vrijedi samo za RH (inače, moja prošla izjava se oslanja upravo na globalnu statistiku gs.statcounter.com).

[quote=""]
primjeti da je javascript isključen bio na 5% u siječnju 2008, a da je trend nonstop padao, po zadnjim statistikama vidim da je na 5000 browsera 50-tak s isključenim javascriptom…[/quote]

Pošto je ta statisika jedina koju sam i ja uspio naći morat ću te uzeti za riječ što se tiče Javascripta. No, ono što sam prije rekao i dalje stoji - korištenje Javascripta za navigaciju je loše, a za drugo me ionako nije briga. Dapače, čak ni ne primjetim da sajt treba Javascript ukoliko nešto ne radi - a to nešto je (pogodio si!) najčešće navigacija.

Ipak sam uspio dotjerati kolku tolku sličnost na IE i FF. Malo sam pretjerao sa flashom koji mi je bio razbacan. Tako da sam neke stvari izbacio i šljaka ok.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja