Korištenje nestandarnih atributa (html) u JS razvoju

Poćeli smo pretjerivati malo, jel? Pa samo ti želim reći da ti je siti k…c imao ti

tr1 tr2 tr3

ili

tr1 tr2 tr3

ili

tr1

ili

tr1

Eto, a ako to nije isto daj mi pokaži sad konkretan kod gdje bi ti bilo lakše kad bi imao nestandardni atribut korak na mjestu class atributa.

[quote=“CreatifCode”]

Eto, a ako to nije isto daj mi pokaži sad konkretan kod gdje bi ti bilo lakše kad bi imao nestandardni atribut korak na mjestu class atributa.[/quote]

Ne postoji mogučnost update statusa. U drugom primjeru status je samo vrijednost, nije attribut.

Recimo da status promjeni vrijednost u 2, u drugom primjeru prvo moraš provjeriti maknuti dali postoji status_1, izvaditi vrijednost, izbrisati sadašnju vrijednost i onda ju opet spremiti.
Dok kod prvog primjera se samo promjeni vrijednost atributa.

ja ovaj gornji post ne razumijem, jedini problem, što sam ga ja napisao:)
Išao sam editirat prije spremanja i vidim da sam time sve pomotao pa da probam biti jasniji.

U drugom primjeru korak je samo vrijednost, nije attribut.

Recimo da korak promjeni vrijednost u 2, u drugom primjeru prvo moraš provjeriti dali “korak_1” vrijednost postoji, zatim moraš izbrisati tu vrijednosti, te onda parsirati vrijednost, te ju zatim opet, parsiranu spremiti.

Eto gorrc me skužio :slight_smile: ti baš i ne…
a ne vjerujem nešto i da bi bilo brže i bolje da imam petlju koja provjerava dal postoji klasa
"korak_"+ i, tako da se tu ne standardni atributi stvarno isplate, prije bi rekao da je ispravnije korištenje nestandardnih atributa, nego korištenje standardnih atributa u nestandardne svrhe :smiley: , a i uvjek se može napisati vlastiti DTD

Ne dami se sad pisati tako nešto, ali napravim, testiram i pošaljem rezultate tu.

Jel’ želite to u nekom JS frameworku ili standardni JavaScript? :slight_smile:

Evo našao sam i u YUI 3, nestandardane tagove.

Znaći YUI 3, DOJO, JQuery, mislim da je to dosta da bi rekli da se “mainstream” JS developeri služe nestandardnim atributima, i ako oni tu ne vide zla, tko smo mi da bacimo kamen prvi:).

širenje objekata, a iz perspektive JavaScripta DOM elementi su objekti, sa proizvoljnim poljima je potpuno validno i radi se ili čistim dodavanjem polja sa vrijednošću na objekt ili mijenjanjem prototype objekta kako bi sve nove instance tog objekata imale to polje. Ne treba mješat HTML validaciju s tim ionako se većina atributa dodaje programski što validatori niti ne mogu parsati.

Ne treba mijesati stvari. Nije potrebno prosirivati DOM element, potrebno mu je samo dodati svojstvo (property).

var elem = document.getElementById(...);
elem.step = 0;

I to je cijela filozofija, jednostavno se custom atributi zamjene sa property-ima. Nema zavrzlame sa get/set-Attribute, potencijalim penalima sta se tice performansi (bugovima i razlicitostima pristupa atributima kod razlicitih browsera) i SE-a, a pritom su razlicite logike razdvojene.

Naravno, uopce ne sumnjam da ce Kecko naci neki primjer koji se tako ne moze rjesiti, hahaha. :smiley:

I btw, logika “kud svi tud i mali Mujo” vam nije bas valjana! :smiley:

Gle ako te toliko boli kršenje nekog w3c standarda, napraviš vlastiti DTD i problem riješen sve validno sve radi koristiš nestandardne atribute, ali je sve validno i to je to :slight_smile:

Uopće ne kužiš da se tu ne radi o kršenju nekih w3c standarda, koji btw. uopće nisu standardi nego preporuke (eng. Recommendation = prijedlog, preporuka, savijet), nego se tu radi o daljnjem održavanju aplikacija (neodržava uvijek onaj koji i razvije), brzini izvođenja(ovo više, manje) , zapljetanosti koda( zamisli aplikaicje koje imaju po par sto MB koda, pa se onda snađi nakon 6 mjeseci) itd., itd., itd.

A što se samih w3c smjernica tiće da li si ikad porčitao barem ijedan dio tih stranica? Ako ne, toplo preporučam:
http://www.w3.org/

Zaboravih nadodati, razvoj vlastitog DTD ima smisla u totalno drugačijim uvijetima i prilikama, nego da bi mogao koristiti nestandardne atribute, a i takav DTD ti svejedno nebi bio validan prema W3C validatoru. Negdje sam u ovoj raspravi već i naveo linkove na taj primjer.

Ma kakvo daljnje održavanje, ne vidim apsolutno nikakvu vezu između održavanja aplikacije i nestandardnih atributa, misliš da neko neće razumjeti kod zato jer sam ja koristio ne standardne atribute? Pa taj kod će mu biti možda i pregledniji i jednostavniji za skužit nego zapetljan javascript (u onom mojem prvom primjeru). Znam ja da su to preporuke, a ne standardi, ali svi koristimo taj izraz, evo već u naslovu stoji nestandardnih, želiš reči da bi točan naslov bio
Korištenje atributa koji nisu preporučljivi? kako god, zna se na što mislimo. Naravno da za tako nešto neću raditi svoj DTD. Razlikujem 3 koda, Validan po w3c-u, Točan kod sa par hackova zbog kojih pada w3c test, i brljav kod, Razlika između prva dva za mene ne postoji, neću nešto šminkati i zaobilaziti samo zato da mi w3c veli da imam validnu stranicu, nemam apsolutno nikakve potrebe za time.

Ok, sad mi je sve jasno. Mislim da gornji pasus teksta uopće ne treba komentirati.

Inače, jeli ti radiš šta ili se samo prepucavaš po forumima?

[quote=""]Znam ja da su to preporuke, a ne standardi, ali svi koristimo taj izraz, evo već u naslovu stoji nestandardnih, želiš reči da bi točan naslov bio
Korištenje atributa koji nisu preporučljivi? kako god, zna se na što mislimo. Naravno da za tako nešto neću raditi svoj DTD. Razlikujem 3 koda, Validan po w3c-u, Točan kod sa par hackova zbog kojih pada w3c test, i brljav kod, Razlika između prva dva za mene ne postoji, neću nešto šminkati i zaobilaziti samo zato da mi w3c veli da imam validnu stranicu, nemam apsolutno nikakve potrebe za time.[/quote]

Ne ne želim reći da je naslov kriv, želim reći da je “standard” kriv izraz za ono što W3C organizacija predlaže u vidu nekakvih preporuka za korištenje različitih vrsta prezentacija sadržaja i njima skladnih tehnologija.

Kako rekoh u prošlom odgovoru, ne radi se tu o tome da li ti je stranica validna ili ne, radi se tu o puno više toga, ponavljam održavanje aplikacije, brzina izvođenja, čitkost i preglednost koda, pristup sadržaju sa različitih uređaja, dostupnost sadržaju osobama s poteškoćama itd, itd, itd.

Koliko si opće radio na projektima na kojima radi više osoba? Ti zaista misliš da ne smiješ koristiti nepreporučljive w3c atribute (da ne kažem opet nestandardne) radi čitljivosti koda? Ovo nisam u životu čuo :smiley: inače i ti si već koristio izraz nestandardni u ovoj temi pa izgleda da onda ni ti ne znaš što je preporuka, a što standard. Ovo je bilo jadno i traženje dlake u jajetu s tim preporuka/standard, kad svi znaju na što se ustvari misli…

ovo sve što si dolje naveo
održavanje aplikacije -> NEMA VEZE S TIME
brzina izvođenja->NEMA VEZE S TIME (uradi par benchmark testova pa ćeš vidjet)
čitkost i preglednost koda->ovo sam već gore objasnio
pristup sadržaju sa različitih uređaja-> SVAKI uređaj/software koji tumači HTML će ZANEMARITI atribut koji ne zna interpretirati, neće trošiti nikakvo vrijeme na njega, ništa…
, dostupnost sadržaju osobama s poteškoćama-> LOL

Prvo svakodnevno radim na projektima na kojima radi više ljudi, zamisli da svako koristi svoje atribute. Drugo čitaj s razumijevanjem, rkoh da tema nema krivi naslov, jer ti atributi html elemenata jesu de facto standard. Ono što nije standard jesu smjernice organizacije W3C prema kojima valja razvijati stranice, ili da se preciznije izrazim smjernice dane od strane W3C organizacije koje predlažu kako koristiti određene HTML i ine elemente i njihove atribute. Nadam se da ćeš shvatiti što sam napisao, ako ne shvatiš probaj pročitati par puta možda ti onda bude jasno. Jako dobro znam što je standard, a što preporuka. Treće nema tu traženja dlake u jajetu, to su stvari koje jesu.

[quote=""]
ovo sve što si dolje naveo
održavanje aplikacije -> NEMA VEZE S TIME
brzina izvođenja->NEMA VEZE S TIME (uradi par benchmark testova pa ćeš vidjet)
čitkost i preglednost koda->ovo sam već gore objasnio
pristup sadržaju sa različitih uređaja-> SVAKI uređaj/software koji tumači HTML će ZANEMARITI atribut koji ne zna interpretirati, neće trošiti nikakvo vrijeme na njega, ništa…
, dostupnost sadržaju osobama s poteškoćama-> LOL[/quote]

Samo ću jedno komentirati, a na ostalo nemam nikakvog komentara jer se nema što komentirati.

Samo pitanje kakve koristi imaš od toga da koristiš nešto što se neće moći pravilno iskoristiti i prezentirati na željeni način, a istodobno korištenjem općeprihvaćenih preopruka, smjernica, prijedloga(ili kako već ti paše) tu funkcionalnost bi imao?

Ili si jako zelen u svemu ovome, ili si mlad i nadobudan ili fakat nemaš pojma o čemu pričaš, a ako nije niti jedno od svega toga skupa onda mi je žao onoga za koga radiš.

EOD za mene.

skačeš iz krajnosti u krajnost.

  1. NESTANDARDNI ATRIBUT je iznimka, a ne pravilo. On će se pojavit jednom ili dvaput na cijeloj domeni, a tvoji odgovori su kako tebi paše.
    2.NE POSTOJE standardni i nestandardni atributevi. Već samo atributi koji su deklarirani u w3 DTD-u, ako ti ne paše, i ako imaš potrebe za mnogo nestandardnih atributa deklarirat ćeš svoj DTD. Ionako na početku daš browseru link do DTD-a.
    Inače DTD->
    http://en.wikipedia.org/wiki/Document_Type_Definition

Document Type Definition (DTD) is a set of markup declarations that define a document type for SGML-family markup languages (SGML, XML, HTML).
jer čini se da ne znaš najbolje što je to, nije ni bitno, Mnogi dobri web programeri se nisu imali potrebe susresti s time.

A gdje to i kako? Daj mi molim te to objasni, GDJE će se nestandardni atribut krivo prezentirati? Gdje će on nametnuti probleme? Pusti teoriju, reci u praksi, GDJE? Mobitel? neće vjeruj :slight_smile: Ako mobitel podržava javascript moći ćeš i do nestandardnih atributa u html-u. Browser ih neće krivo interpretirat, ignorirat će ih u rendanju. Koje su to opreprihvačene smjernice onda? Pa vidi i jQuery i mojotools i ne znam koji sve js frameworci isto koriste nestandardne atribute, ako nekoliko najpoznatijih frameworkova to koristi, onda mi je prije to općeprihvačena smjernica.
ovu zadnju rečenicu neću komentirati, i ne znam zašto se spuštaš na tu razinu. Mislio sam da imamo raspravu koja je klimavo područje (Kako i je), a ti onda vrijeđaš. Nema potrebe za tim. Argumentirano iznosi činjenice i to je to. Svi smo tu da nešto naučimo, da podijelimo svoje znanje i iskustvo. Mlad jesam al sam već više 7 godina u ovome. Ti se previše vodiš za teorijom. Pusti teoriju, praksa je bitna.