Koristi li netko od vas angular?

Pozdrav,

Interesira me koristi li tko angular i moze li mi netko reci koji su plusevi a koji minusevi.

Koristio aktivno AngularJS (verzija 1.x) - super stvar za svoje vrijeme, trenutno je malo outdated.

Imas Angular 2+ koji je jako dobar, s tim da mi se ne svidja zbog Typescripta.

Uglavnom sto se tice tih JS library-a i frameworka, React je trenutno broj 1.

Sto se tice minusa Angulara, rekao bih prvenstveno forsiranje typescripta i moze biti previse glomazan za neke manje stvari - posto je to full framework, a ne library kao React.

1 Like

Nemam sliku upoce sta se moze postici sa tim angularom niti kako radi, sutra cu se probati pozabaviti sa time.

Imam jos par pitanja.

Dali koristi neku bazu podataka kao mysql?
Kako funkcionira nacelno? Kakav server treba? Jel se taj framework instalira na serveru i dali se moze recimo kombinrati sa php-om ili je to stvar za sebe.

Sta se moze napraviti sa angularom, a da ne moze sa ovim sto mi je poznatije i inace radim php/MySql/Html/Css/jqury.

Angular je client-side framework (Javascript) i to znaci da se sve odvija u Browseru.

Kao svaki framework, tako i Angular ti isto pruza neku strukturu, kao i neke cool stvari ispod haube.Tipa sa Angularom mozes napraviti svoju vlastitiu Weather komponentu, koja se spaja na neki Weather API, kupi podatke i ispisuje ih.Kasnije tu komponentu mozes koristiti bilo gdje u Angular aplikaciji npr. sa tagom <weather></weather>

Bitna karatkeristika Angulara je to sto sa njim mozes raditi Single Page Aplikacije (SPA), a te aplikacije komuniciraju sa serverom najcesce preko REST API-a u kombinaciji sa Angular HTTP modulom.

Angular je svakako mocna stvar, ali za pocetak mozda bolje baci pogled na React ili Vue.

1 Like

Update:
Aktivno ucim Angular CLI, sto vise ucim, vise mi se sviđa, jako je kompleksan i nije lako.

Shvatio sam da je i Type Script dobar, jer se na kraju kompajlira u javascript. A daje mozda malo jednostavniju sintaksu od vanilla js.

Do sada sam naucio izrađivati komponente, povezivati two way data binding. I jos neke osnovne stvari.

Mozda uskoro napisem vise, ili ako nekog zanima jos o tome neka pita, dobro bi doslo da ponovim sta sam naucio.

1 Like

I ja sam poceo uciti angular i veoma mi se sviđa. Jedini mi je problem sto prebrzo prelazim neke stvari dok ucim pa se onda kasnije moram vracati i sve iz pocetka uciti :smiley:

1 Like

Razumijem, potrebno je dobro nauciti javascript oop i typescript osnove.

Na koje stvari se vracas?

Što se tiče javascript oop i typescript-a to poznajem dosta dobro. Mada, nisam imao toliko prilike da praktično radim oop. Ono što mi je problem su neke stvari unutar angulara, kao što su recimo Observables, HTTPClient i slično. Kada učim o tim komponentama,čini mi se da razumijem a onda kada počnem praktično raditi, onda je problem pa se moram vraćati nazad i sve iz početka učiti :smiley:
Jednostavno moram polako učiti i ne preskakati neke stvari bez da ih praktično naučim :smiley:

Mislis na dohvacanje apia, subscribe? CRUD create - read - update - delete?

To sa pretplatama mi jos nije jasno za spajanje na endpoint.

Da, upravo to. Nego inače, odakle ti učiš angular? Ja sam počeo sa nekim udemy kursevima i za sada to daje najbolje rezultate. Još uvijek nisam našao neku knjigu koja mi odgovara :slightly_smiling_face:

Decki pogledajte malo neki tutorial o RxJS kako bi bolje skontali te stvari sto vas muce, jer je to ono sto Angular koristi sa handlanje asinhronnih operacija.

Imate dobar kanal na YouTube Academind, i tu seriju tutoriala o RxJS-u.

3 Likeova

Isto udemy mi je dobar, pa mosh https://programmingwithmosh.com/
i https://www.pluralsight.com

I citam noviju (2017) knjigu o javascriptu oop. ES6

Radim projekte paralelno uz Maximilijana sa udemija.
Praksa, ponavljanje, istrazivanje konkretnog problema i rjesavanje, razgovor o tome sa kolegama, pomaganje drugima, razgovor na forumu, te stvari mi daju rezultate. :slight_smile:

2 Likeova

Dali netko zna dali angular koristi js po defaultu u (strict mode)?