Kraj razmjene linkova?

Obrati pažnju na “we are turning off a method of link analysis” a ne “we have turned off a method of link analysis”. I sve izmjene se prvo postupno uvode na engleskom govornom području, a mi smo uvijek zadnji na redu.

Od karakteristika linka koje se navode na

Anchor text
Pagerank
Content Proximity
Page Proximity
Nofollow
Link attributes : Title,Type and Rel
301 redirected pages
Short urls
Age of links
(plus, ako računamo i “estetske” karakteristike: font, veličina, boja, bold/italic, underlined…)
jedine karakteristike koje u “pomažu u otkrivanju teme linkane stranice” su anchor text i title attribut. I jedno i drugo već dugo obilato zloupotrebljavano.

Ne želim ništa tvrditi, ali da moram pogađati, kladio bih se na anchor i title.

Pa dobro sam ja napisa s obzirom da inace radim za englesko govorno podrucje, stvarno nema promjena vidljivih jos.

Krenulo je sa pandom, zahvatilo je stranice sa slabim sadrzajem, stranice koje su napravljene iskljucivo za adsense ili affiliate programe, vjerovatno ce onemogucit da jednu stranicu, ne mislim na site, rangiras dobro za vise keyworda, moc ces samo glavne, opet kazem ne virujem da ce to nesto drasticno se prominit u odnosu na sad.
Tko se bavi optimizacijom prihvatljivim metodama nece ositit razliku.

A nikom nije pao na pamet pagerank?

Kako se iz PageRanka može otkriti tema linkane stranice?

Nikako. Nisam iz nicag procitao da se ukida nesto vezano za otkrivanje teme sajta :confused:

Svejedno, kažu da ukidaju ono što koriste nekoliko godina, a ne da ukidaju ono što koriste od samog početka i zbog čega je Google postao najpopularnija tražilica.

Da sam gugl, ukino bi pejdžrenk, fakat je fičr za qrac.

Definitivno se nadam da je PR u igri, pa da se kod razmjene linkova ljudi informiraju i o drugim detaljima sajta.

Ma uvik iste stvari su bitne, to sta oni pisu ovo, ono, ja se ne bi zamara sa tim, ni sad ti pagerank nije presudan da bi se rangira. Moze stranica sa pr1 bit bolje rangirana od pr5 naprimjer za neke pojmove.

[quote=“digits”]Ako kome išta znači, Google prestaje gledati na linkove na način na koji ih je prije gledao…

  1. točka po redu, od dna.

Šta sad?!? :)[/quote]

Pa sto to tebe brine, ti i tako ne radis direktnu razmjenu linkova i imas prirodan i raznolik link profile :slight_smile:

Ne brine me, samo sam se poželio rasprava na temu optimizacije.

A o mom prirodnom link profilu bi se isto dalo raspravljati :slight_smile:

Što se tiče pageranka:
6.2.2012. - PageRank update
6.3.2012. - Page jučer dobio još dva patenta za “Scoring documents in a database” iliti od milja PageRank: 8,131,715 i 8,131,717

[quote=“digits”]Ne brine me, samo sam se poželio rasprava na temu optimizacije.

A o mom prirodnom link profilu bi se isto dalo raspravljati :)[/quote]

Ma dok si prvi onda je prirodan, naravno da je to BS, ali dok su stvari takve i ggl ima dominaciju i postavlja pravila tako je, prirodno bi bilo prije da nema linkova uopce :slight_smile:

Kako google misli “detektirati” razmjenjene linkove i kako ce detektirati razmjenu linkova? Ok ako su reciprocni, nije problem i takvim linkovi vec duze vrijeme nemaju neku “tezinu” prilikom pozicioniranja. Ali ako radimo neki 3,4,5…way linking?
Ili ako jutarnji objavi neki tekst o, npr, bananama, i na kraju texta linka kroz url adresu na neki web o bananama ili linka na taj url kroz anchor “Banane”…mislis da web na koji se linka nece dobiti na tezini prilikom pozicioniranja za rijec “Banane”?
Moguce je da ce poceti ignorirati anchore i poceti povezivati title, description, h naslove, content, tagove fotki… sa sadrzajem url-a publiciranog na webu i na koji se preusmjeruje (bez obzira dali linka iz nekog anchora ili je direktan
http://www…link
).
To mi se cini logicno jer ionako na webu postoji hrpa anchora tipa “click here”, “visit this page” itd.
Uvijek mi je bilo blesavo da neki “suhi” link (bez nekog popratnog sadrzaja sa keywordsima) sa nekog weba o cipelama negdje u footeru ili nekog blogroll-a linka na web o prodaji nekretnina sa anchorom “prodaja nekretnina” i na taj nacin poboljsava SERP stranice sa nekretninama.

Taj anchor je samo pokazao kako koliko god google bio dobar toliko je i daleko od neceg sto imalo kuzi kontekst. Ipak ono sto jest je da sluzi svrsi i da nadjes brzo sto trazis, druga je stvar dali je to istinito, dali je “sa parama” doslo do te pozicije i dali vrijedi vise od nekog 110 rezultata. Vjerovatno je tehnologija ovog tipa searcha dosegla neki svoj max. pitam se dali razvijaju nesto novo i “bolje”?

Po uputi osoblja na pp stavljam moj link farm na već postojeći topic. Ja ga reklamiram a samim time ću reklamirati i vaše linkove. Bude li posjeta, donirajte malo.

https://surf.work.com.hr/