Kreiranje baze za evidenciju

Pozdrav,

Evo krenuo sam pomalo uciti php i mysql te krecem razvijati jednu manju aplikaciju za vođenje evidencije određenih stvari

Razmišljam kako postaviti bazu, pa bih volio cuti vasa misljenja

Dakle radi se o apliakciji kojom bi vodio evidenciju o pojedinom klijentu i uslugama koje odrađujem za njih…

Naprimjer imam klijent 1, klijent 2, klijent 3… i sad za klijenta vodim evidenciju kad sam bio kod njega kakvo je stanje naprimjer voca koje mu prodajem naprimjer koliko jabuka ima,koliko banana i tako dalje

znaci kreirao bi tablicu klijenti sa atributima (id,ime,adresa)
usluge (id,banane,kruske,jabuke,datum)

Cilj je da za svakoga klijenta mogu vise podataka unjeti…znaci na odredeni datum kakvo je stanje banana krusaka i jabuka

Kako sam tek krenuo sa mysqlom i php-om nisam siguran jel id usluga i id klijenata mora nuzno biti isti jer sam razmisljao da ih na takav nacin povezem i da na takav nacin radim ispis podataka( iskoristim join)

Sad to sam cak i uspio napraviti da imam “dinamičan” link te kad se klikne na klijenta1 on uzme njegov id preko GET metode i za taj id ispise sve podatke.

Osim sto nisam siguran jel baza dobro zamisljena, brine me sljedeca vrlo btina stvar koja ima veze sa php-om

Kako rijesiti da dodam novog klijenta a da se za njega automatski kreira taj “dinamičan” link koji vodi prema praznoj tablici usluge(id,banane,kruske…praznoj jer je klijent tek kreiran) i da naprimjer odma postoji linkom “dodaj” gdje ce se bas za tog klijenta moc dodati podaci… ?
Znaci to bi trebalo biti automatski kreirano

Vjerovatno sam zakomplicirao ali zbunjen sam jer sam tek krenuo sa ucenjem a ovo mi je zelja napraviti…

Hvala unaprijed na razumjevanju :wink:

Sta se tice kreiranja tablica:
Ja osobno bi napravio 3 tablice-

klijent (id, ime, blbla) - id je primarni kljuc

voce (id, ime, blabla) - id je primarni kljuc

klijent_voce (id, klijent_id, voce_id, datetime, tralalala) - id je primarni kljuc, voce_id i klijent_id su strani kljucevi i pokazuju na pripadajuce primarne kljuceve u drugim tablicama.

[quote=“ivan.skugor”]Sta se tice kreiranja tablica:
Ja osobno bi napravio 3 tablice-

klijent (id, ime, blbla) - id je primarni kljuc

voce (id, ime, blabla) - id je primarni kljuc

klijent_voce (id, klijent_id, voce_id, datetime, tralalala) - id je primarni kljuc, voce_id i klijent_id su strani kljucevi i pokazuju na pripadajuce primarne kljuceve u drugim tablicama.[/quote]

Hvala na odgovoru, da tako sam nekako i napravio, samo imam dvije tablice prva je kao i tvoja a druga je evidencija(id,klijent_id je null kao i ostali atributi, jabuke,kruske…)

i onda za odabranog klijenta spremim njegov id i prilikom unosa evidencije kopiram ga u klijent_id koji se nalazi u tablici evidencija… i tako dobivam identifikator za kojeg klijenta vrijedi ta evidencija

Uglavnom istrazujem po malo, vjerujem da ovo nije naj elegantnije rijesenje ali u svakom slucaju radi :slight_smile:

za svaku tablicu stavi datum, da znaš kad je uneseno

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja