Kreiranje thumbnails-a pri uploadu video snimka

Ups. :frowning: Onda niÅ”ta, pardon, ovo Å”to sam napisao vrijedi za WP, koristit će nekom drugom. :sunny:

Meni ne treba thumbnail sa sajta kao sto je Vimeo ili YouTube. Napravio sam stranicu na kojoj korisnici mogu da dodaju video klipove. E meni treba neki screenshot iz tih snimaka koji oni dodaju. Ako neko zna kako to da izvedem nek javi.

Oprosti ali ja neznam kako da ti se jos pomogne osim da se instalira za tebeā€¦
Mogu ti postaviti jos linkova sa odgororima na pitanje i ona ih krpaj u svakom ima nesto korisno. Ako planiras biti programer moras biti jako uporan i sve sam nalaziti i googlatiā€¦ ne ocekuj da ce uvijek biti situacija idealna i savrsena te da ces samo napraviti copy paste ā€¦

Dakle ono sto ti sad trebe je ā€œhow to install ffmpeg-php on linux serverā€

Takoder sam nasao skriptu koja ce napraviti instalaciju za tebe:

Sad ocekujem pitanje a kako da pokrenem tu skriptu?

Lijepo!! Googlaj :smiley:

PS ja bi se idalje fokusirano na ovaj link koji sam ti prije dao https://github.com/PHP-FFMpeg/PHP-FFMpeg jer ti za ovo treba samo composer nikakav pristup SSH-a u ili slicnome

A kako potera composer ako ne kroz SSH?
No, mozda bi se moglo izvesti i bez server strane, nekako u klijentu javascriptom?

Pa sigurno ne razvija aplikaciju live nego na loklanom serveruā€¦
Lijepo sve namjesti lokalno i onda samo sve uplouda :smiley: Naravno trebat ce koristiti terminal ā€¦

Razvijam je live. :slight_smile: A ove instalacije su kao za terminal a to na hostingu nema, Zato ste me zbunili jos vise. :frowning:

Najjednostavnije ti je instalirati composer lokalno i preko njega povuci dependency, i nakon toga sve prebaciti na serverā€¦
Jer ako nemas SSH pristup drugo ti ne preostajeā€¦

Stvarno sam se potrudio pomoci ti ali mislim da je tvoj glavni problem sto ti fale neka fundamentalna znanja ā€¦

Hvala za trud u svakom slucaju. Slazem se da mi fali znanja, da ne fali ne bih sad bio ovde. :slight_smile: Evo pokusacu o da uradim lokalno pa da uploadujem na hosting. Krecem od composer-a. :slight_smile:

E to sam ceko da se zalozis i da krenesā€¦ Sad mi se slobodno javi na PM i korak po korak cu ti pomoci da to instalirasā€¦

1 Like

Zalazem se ja vec danima za to, al mislio sam da mogu odmah online. Ako moram prvo lokalno uradicu i tako. Samo moram prvo da instaliram Apache i sve ostalo i krecem. :slight_smile: Hvala puno na pomoci. (verujem da cu se javiti na PM) :slight_smile:

Moglo bi se ovo sa JS-om rijesiti, kao sto @ognjen kaze.

Znaci uhvatiti odredjeni frame iz videa, i spremiti ga u canvas element - canvas ima toDataURL metodu koja moze odredjeni frame spremiti kao sliku.

To je neka ugrubo ideja, ne bi trebalo biti mnogo tesko.

1 Like

To bi bilo super ali ja sam pocetnik i od JS neznam skoro nista. :frowning:

Nedavno sam postavio odlicnu seriju Vanilla JS Tutoriala by Wes Bos - https://javascript30.com/

Baci pogled na epizodu broj 19 - Unreal Webcam function - vrlo slicna stvar, i mislim da ti moze pomoci.

@op: PHP kao skriptni jezik ti ne moze parsirati video i napraviti thumbnail iz njega. PHP moze pokrenuti neku vanjsku skriptu (tipa ffmpeg), i onda to mozes iskoristiti na nacin da ces kroz PHP pokrenuti vanjski proces (guglaj ā€œSymfony Processā€ komponentu) za ffmpeg i pruziti mu odredjene parametre, jedan od kojih ce biti path gdje se treba nalaziti thumbnail, a s PHP-om ces zatim vjerojatno htjeti spremiti taj path u bazu ili negdje.
ffmpeg ce biti taj koji ce napraviti sliku/thumbnail iz dane videodatoteke, ne PHP.

Ali da mozes samo naci PHP library za ffmpeg i upogoniti da radi - ne mozes. Bilo kakav library u PHP-u za ffmpeg moze biti eventualno wrapper.

Da sumiram - trebas imati instaliran ffmpeg. Instalirati ffmpeg mislim da ne mozes bez pristupa shellu, a s obzirom da je procesiranje videa ekstremno resource-heavy operacija, sumnjam da ces naci iti jedan shared hosting gdje ce ti hosting provider htjeti omoguciti to s obzirom da ce mu ā€œugusitiā€ druge klijente.

Sve ovo pricam iz prve ruke. Mi nismo koristili ffmpeg doduse, nego libav. Ak me pitas jel bio neki posebni razlog, ubij me ak se sjecam. API im je skoro pa isti.

Nisam frontendas pa ne znam je li uopce izvedivo, ali ako jeste - sto ako klijent uploada video od 700mb, ces pustit da si loada video od 700mb u memoriju uredjaja, samo da bi imao jedan screenshot? Jos ak je preko moba ili nekog uredjaja koji ima malo memorije, srusi mu se cijeli browser za tili cas.
A s obzirom da je na klijent strani sve, mogu fejkat i poslati serveru sliku kakvu zelim, cak i ne mora biti screenshot iz videa kojeg sam uploadao.

Sta nije bolje onda dozvoliti useru da sam uploada thumbnail za svoj video?

3 Likeova

Uzmimo cinjenicu da nam autor teme nije rekao kolika ce biti velicina video klipa, ali rekao nam je da je na nekom Shared hostingu, tako da sanse da video bude oko 700mb su jednake sansama da meni Severina popusi.

Izmedju ostalog ni ja nisam Back-endas, tacnije jesam malo radim sa NodeJS-om povremeno, ali o PHP-u nemam pojma, tako da sam ponudio svoje moguce rijesenje.

Ako stignem, bacit cu demo na jsbin pa cemo da vidimo da li ce se browser srusiti.

Okej, i da bude 100mb, ne čini mi se kao okej rjeŔenje na klijent strani procesirati to i zbog toga sugeriram da ne radi to.

Ako sam preko moba, brijem da bi mi to pojelo puno baterije samo radi jednog thumbnaila. Ako imam stariji mob koji ima malo memorije, ovo bih itekako osjetio. Ako tebi neće na 8/16GB vrisnuti browser, to ne znači da svi posjetitelji imaju pilu kao ti.
A kao user očekivao bih da samo trebam uploadati datoteku te da će se server pobrinuti za sve ostalo. Right tool for the job, a ovdje Javascript po mom miÅ”ljenju to nije.

Glavni problem je to sto je decko na shared hostingu, i to na back-endu nije neka magija vec se i tu trose resursi.

Ja sam vec sklopio neko rijesenje, do veceras ga dignem na GitHub pa ga je moguce testirati.Moram jos podesiti BrowserSync da vidim kako se ponasa na mobitelima, i naci neki video od 500mb.

Ako ima neko neki mp4 video od 500mb bilo bi dobro da baci link, ja sam skidao neku muziku sa YT-a, 50-60mb i thumbnail se generira veoma brzo, ali mislim da je to premali video.

Znaci od nekih 200-500mb bi mi odgovarao.

Mozes da pozoves Severinu. Bice ti videa od 700-800mb pa po 1gb. Uzeo sam hosting sa unlimited disk space. A hosting provajder mi je rekao da na shared hostingu nemogu instalirati FFmpeg. Tako da mislim da ne vredi vise da se mucim sa ovim. Mislim da imam dva resenja, (ako gresim ispravite me)

  1. Da nadjem neko alternativno resenje
  2. nadjem unlimited web hosting koji podrzava FFmpeg

To unlimited shared hosting mozes okaciti macku o rep - Severina nazalost ne dolazi.

Nakon 3-4 uploadana videa, pa mozda i manje dobiti ces malo upozorenje od hostinga, ili ce ti jednostavno site biti down u zavisnosti s kim radis.

Jos kad neko pogleda te video klipove par puta, pa ti si down 100%.Izgleda da bas i ne znas u sta si se upustio, ali pazi nema teoretske sanse da ti ovo izgura Shared hosting.