Krš pisci na sve strane

Koliko živaca treba za pisce to je nevjerovatno. Naručim prije neki dan sa fivera dva članka i jedan je kopiran bar 40% ostatak je kao da ga dijete iz drugog osnovne sastavljala, a drugi članak je takav da se dvije tri informacije ponavljaju u 20ak varijacija, nekad čak nema ni varijacija no iste rečenice lik ponavlja. Ja sam zgrožen i što je najgore taj neki pisac sa fivera nema ni jedan negativan review sve sami austending komentari. Ja ne razumijem jel do mene ili koji kurac se dešava sa ovim što ostavljaju komentare. Reći će neko pa šta očekuješ od pisca sa fivera i za te pare. Pa ne očekujem sigurno Dostojevskog, ali bar da ti se ne povraća dok čitaš smeće koje oni pišu.

Na upworku imam i pozitivnih ali i negativnih iskustava. Vole ljudi pokušat podvalit prepisan tekst to je čudo. Zaposlim jednog našeg ajd da mu učinim nema još review nijedan i napomenem jedno 20ak puta da mora bit unikatan. On kopira 80 posto članka. Ja reko pa jesam ti rekao da ne kopiraš i on meni šalje skrinšot sa nekog krš plagijator čekera i kaže vidiš da nisam plagiro. Ja mu pošaljem linkove odakle je kopiro, a on kaže car pa šta ja da pišem o tome kad ja ne znam ništa o tome. Prije neki dan zaposlim nekog lika i on ima baš dobre reviewe na upworku i da mu temu Npr Gdje se uzgajaju najbolje banane, a lik piše 1500 riječi o narandžama, ja kadar nevjera. Reko šta je ovo, ajde izmjeni i napiši članak o bananama, kaže nemam vremena. Bože sačuvaj, toliko mi vremena i živaca troše ti loši pisci da je to strašno. Nisam udario nikog ima 20 godina, ali da su mi bili pri ruci, tako bi im s guštom opalio par šamara.
Doduše imam i dobrih iskustava sa nekim piscima na upworku i trudim se bar pomalo da im povećam cijenu ako imam prostora za taj manevar, da bi i oni bili i ostali zadovoljni.

1 Like

A ništa onda napiši ti njima lošu recenziju :slight_smile: Ne treba se živcirati previše… sve je to da tako kažem normalno… e ako smijem pitati koliko si plaćao pisce…jel tekst na engleskom ili?

Ja sam dosta radio sa piscima i još uvek radim, a pored toga sam i ja reltivno puno pisao.

Može se naći solidan pisac za male novce, no taj će brzo shvatiti koliko je sati i naći će nekoga ko ga plaća koliko vredi.

Generalno, mnogo sam više pisaca našao koji žele da naplate više za loše tekstove, nego obratno.

Zaključak je ipak da jednostavno mora da se plati dobar pisac koliko vredi. I kvalitetnije pisce treba proveravati, znaju da se uljujkaju i da im opada kvalitet pisanja. No pogotovo ako ideš sa jeftinim piscima, nema druge no da se cimaš sa ovakvim problemima.

PS: Činjenica je i da mnogi na ovo gledaju kao laku i brzu zaradu. Postoji takođe i WordAi, trenutno najbolji spiner, koji ima na svom blogu tekst kako spinovne tekstove prodavati na iWriteru i sličnim servisima.

Ima svakakvih pisaca, pogotovo onih u jeftinoj kategoriji. Kao i u svakom drugom polju, uostalom.

1 Like

Pa meni je i dalje nejasno sta se moze ocekivati na tim sajtovima za te pare, valjda svesno ulazis u rizik cim vidis za koju cenu ljudi rade?
Pogotovo pisanje clanaka ili sta god slicno, pa nek mu je i maternji jezik i struka to o cemu pise (a nema sanse da se poklopi sve to tako lako), koliko vremena mu treba za tako nesto?
I zar inace ne postoji tamo neki portfolio radova, pa i za pisce, osim tih review-ova, koji po samoj logici tih cena mogu da se dobiju za male pare.

Koliko para toliko muzike - uvek bilo i bice, aj da kazemo izuzetak su klinci koji se trude ko ludi jer nemaju folio radova ili ne znaju cene ( i sam sam tako pravio sranja davno), ali i oni se brzo opamete.
Mislim rade ovde ljudi u Srbiji, nazalost, i za 200e ceo mesec, znaci to mu dodje oko 10$ dnevnica, ali ili “rade” u ladovini, ili su to poslovi uglavnom copy/paste, repetitivni, znaci cak je dobro ne ukljucivati mozak na njima.
Pa kapiram da se i ti “pisci” tako ponasaju, sta si hteo za $5 da ti istrazujem temu,…

Ja imam na Upworku par pisaca i dobro pisu al ih i dobro placam. Makar imala sam i ja brdo problema sa losim piscima, uglavnom na Iwriteru. Jos uzmem premium pisca a pisu da je to prestrasno. Neki clanci djeluju spinano i recenice jedva imaju logike. Al najveci problem je sta ne citaju upute i 50% puta sasvim suprotno naprave nego sto pise u uputama. Bas se izzivciram s tim piscima. Ako ne znaju ili ne zele pisat sta se onda bave s tim. Nerado dajem lose reviewe inace ali takvima cu s gustom dat 1*.

I ja imam iskustva, i to jako losa. Na fiverru sam zaposlio najboljeg pisca s najvise recenzija, ono lik ima 140 000 5 starova na pisanje artikli, reko super. Napise on meni jedan kad ono ziva koma, prvo je isao revision, nakon toga sam jos ja morao popravljat. Nikad vise nisam narucio pisca sa fiverra.

Onda sam imao tu neke pisce sa Hrvatskih prostora, i moram rec ako se netko ne bavi poluprofesionalno pisanjem njegovi clanci imaju greske i opet trebaju prepravljanje i tu je problem sto mi imamo neki nacin govorenja koji se doslovno prevodi na engleski pa ispadne recenica smijesna, barem amerikancu.

Za jednog lika sam popravljao clanke koji je pisao neki pisac skup, kao 500 rijci preko 10$. Reko, pa tu nece biti problema. I da dobro je napisao clanak ali ima greske. I to mnozina, jednina grreske. Zamisli kako to ljudima iz engleskog govornog podrucja izgleda, kada vidi These Banana ili This Bananas, neznam dali mu to para dusu kao sto bi nama paralo: Ove banana ili Ova banane. Osobno kad bi an to naletio, brzo ide mis u desni kut na X.

I tako, koristio servise i par puta su me kad sam bio newbie nasolili na sa rewritenjem i shema pisanjem. Ali sam ih reportao i to kasnije i dobio novac natrag. Sada vec to rewritanje pa makar bilo i sa WORDAI detektiram iz aviona. NE POSTOJI rewriter koji se nemoze detektirat. Kazu da je taj WORD AI dobar, no nemojte bacat novce, to ne valja tri K******.

Nisam ga koristio, ali sam vidio clanke koje rewrita. Jednostavno to rewritanje ne prolazi kod covjeka, ako en prolazi kod covjeka onda ne prolazi ni kod googlea. To se vise koristi na ovi web 2.0 spam sitevima gdje im nije bitno kakav je tekst ili mozda po forumima ili tko god zna gdje?

1 Like

Sa čim provjeravate jesu unikatni članci? Copyscape ili nešta drugo? Po meni je ovaj copyscape loš jer ne vata dosta toga (a još sam platio premijum). Po meni je ovaj dobar http://www.quetext.com/ (jes malo spor ali najbolje nalazi plagijate, bar po mom iskustvu)

Od fivera sam očekivao loš tekst da dobijem (tema koju sam zadao se treba istraživat max 1-2 minuta) ali da ipak bude čitljiv da ga koristim za to da u njega ubacim beklink i objavim na nekom što bi vi mladi rekli web 2.0 ili kako već. Ali taj tekst ne može ni toj svrsi poslužiti.Toliko je loš. [quote=“igortomic, post:3, topic:35003”]
Postoji takođe i WordAi, trenutno najbolji spiner, koji ima na svom blogu tekst kako spinovne tekstove prodavati na iWriteru i sličnim servisima.
[/quote]

nisam našao taj tekst na njihovom blogu, a interesuje me.

a da vam ne pričam kako bajno iskustvo imam sa mojim upwork radnikom koji mi pravi beklinkove na forumima (jedan link 3$) jebem li ga valjda to nije malo. Čovjek je definitivno glup ništa drugo, piše on i trudi se, al to toliko spami izgleda i toliko ne može povezat link sa topikom na forumu da to nije ni do čega drugog no do glave koja ne može smislit normalan post u koji će uklopit link.

Najbolja iskustva imam sa piscima iz USA na upworku što mi je stvarno iznenađenje, očekivao sam od njih mnogo veće cijene i manji kvalitet, zbog nekih mojih predrasuda. U stvari mi je logično bilo da se neko iz Indije, Bangladeša više trudi i istražuje od pisaca iz USA jer njima bi trebalo da više vrijedi ta para koju zarade, ali iskustva moja su suprotna.

1 Like

Ja sam zaposlio par ljudi da mi naprave profile na forumima, majko mila kako su losi. Neznaju se sluziti forumom. Postavit topic i onda s istim profilom sam sebi na topic odgovara, pa to izgleda iz svemira kao spam. Jos nemam ni jedan profil, a psrzili mi 7 accounta.

Kad trebam tekst (1000+ W) računam 400-500kn minimalno, ili ako ja napišem i dam profi prevoditelju (10E/kartica) znači ja 2-3h izgubim i platim prijevod 50E,

Ovo za $5 je jedino valjda dobro za PBN…

1 Like

nije ni za pbn, sramota me gugl bota.

brutalno su bezobrazni i loši. ja ne znam koliko bi trebao platit da dobijem normalan beklink sa foruma. bukvalno za max 10 minuta zaradi 3$ i opet ko magarac radi, a ja kao pravim sajt koji će imati neku reputaciju,a sramota me kad vidim te linkove po forumima. sreća pa ni to ne znaju odabrati forum iz niše no piše po nekim lijevim forumima. baš bi me bila sramota da su otišli na forum baš iz moje niše ne neke uopštene trule forume.

A quora linkove lik što gradi to je tek priča za sebe. Kažem mu ako već uzimaš tekstove sa drugih stranica iz niše navedi i njihov link, ma ne jebe on dva posto, mislim kaže da oće, ali on po svom. Pa npr imam na sajtu bukvalno članke koji su odgovori na pitanja na quori, a on ostavi link ka nekom članku koji veze nema sa temom. Ma šou. Odlučio sam odustat od te gradnje linkova i šta mognem sam ću radit.

Ima li neko pozitivnih iskustava sa graditeljima linkova? I odlučio sam pravit još sajtova koje ću uvezivat javno sa ovim glavnim i neću ništa kriti od gugla, sve na isti akaunt. Opet ću pravit sajt sa reputacijom ko što je ovaj :slight_smile: pa ću ili linkovat sa homepage na homepage ili na 2-3 posta maksimalno, ali neću ništa sakrivati.

2 Likeova

Volio bih vidjeti te clanke od 500 rijeci. Onak cisto informativno da vidim jel to stvarno bez greske koje ja detektiram ili cu i tu detektirat greske. Ako iams kakav link, page ili stogod gdje bi me mogao na takav tekst redirektat da malo provjerim.

Članci su 1000+ riječi, autorski 100% jer ih je pisala profesionalna novinarka (ili ja) a prevodi izvorni govornik koji je i sudski tumač, cijena je visoka ali mirno spavaš.

Imate loša iskustva samo zbog budgeta. Tako je na početku, ali kada vam poraste sajt i kad ćete imati veći budget vidjet ćete, samo pozitivna iskustva će biti. :slight_smile:

1 Like

Moja iskustva su dosad da nema razlike izmedju 3, 5, 10 i 15$ artikli. Odnosno da su tako male da mi se ne isplati davat vise novca, jer svejedno moram ici provjeravat tekst i ispravljat. Jedino je razlika sto kod ovih od 3 dolara malo vise toga moram ispravljat, ali kad vec citam nije to ni toliko veliki problem.

Zato me zanimaju ovi ultra skupi artikli, dali njih moram citat i ispravlja ili ne.

Ispravljat ne ali malo doradit da, ubacit link(ove), slike i sl.

PS
Nije to “ultra skupo”, ultra skupo je kad daš $2-3k nekom autoru na nekom jačem webu da ti napiše paragraf dva i da te spomene, link appreciated, u tekstu :stuck_out_tongue:

2 Likeova

Ja sam angazirala jednu zenu na Upworku da objavljuje guest postove po stranicama za 10$ (clanak dobije napisan). Prvi guest post je bio na nekoj spam stranici koja nema veze s mojom nišom i jos je ocito da je spam stranica + DA je bilo nesto sitno makar smo se dogovorile da objavljuje na DA+20 stranicama. Link sa takve stranice bi mi vise stetio nego pomogao i dala sam joj los review i dala otkaz. Al onda se je jako ispricavala i rekla da ce ispravit bla bla i dala sam joj drugu priliku i nakon toga stvarno radi dobro, dobijem kvalitetne backlinkove. Ocito je htjela vidjet ako ce proc takvo sranje kod mene da radi uzasne backlinkove za koje se ne treba potrudit al kad je vidjela da se ja kuzim u to i necu placat za takve linkove, sad sve radi kako treba.

2 Likeova

Za 10$?

Cisto sumnjam da radi kvalitetno. Samo moras malo bolje pogledati te stranice i upitati se koja je svrha tih stranica, imaju li one neku drugu svrhu osim od one da se na njima stavljaju backlinkovi ka pitaj boga kakvim stranicama.

Ako je odgovor u tvoju korist onda ces se obogatiti u jako kratkom roku., a ako je negativan onda brzo pogledaj webmaster tools i dosavovaj te crap backlinkove.

Te novije stranice su sve dobre, normalne stranice. Mislim nisu to sa nekih ultra popularnih stranica jer od tamo tesko da bi i dobila backlink ali su sa OK blogova i stranica u mojoj niši. Al budem jos jednom provjerila xD

Ne bih ja isao bas tako daleko i brisao te beklinkove, pogotovo ako ima i dosta drugih linkova ka stranici. Da par linkova sjebe rangiranje nece da ide nikad, pogotovo ako je sadrzaj ok na koji se linkuje. Ja sam nebrojeno stranica gledao linkove kakve ima konkurencija i bar 80 posto njih ima masu losih likova, pa rangiraju. Jednostavno zavisi nesta i od sadrzaja na koji se linkuje.

A sto se tice tih sto prodaju linkove u postovima tacno je da 90 posto njih samo stanca placene clanke i da to nije pretjerano kvalitetan link, ali ima valjda i do toga kakav je tekst u kojem je link, da li ima posjeta sajtu (ja sam nailazio na solidno posjecene sajtove pravljene na taj nacin), a u sustini gugl voli sajtove i postove dje ima i vanjskih linkova. Jos ako mozes u svojoj niši dobit za 10$ beklink, ja bi ga rado uzeo pa taman mi sjebao sav trud i unistio sajt. Mislim svi manje vise nagadjamo, po meni je najbolje gledat kakve beklinkove ima konkurencija i pravit slicne ili ako je moguce i bolje linkove. I ako vecina ima lose linkove mogu si i ja priustit pokoji pa nek mi sjebe sajt ko sto je i njima.

1 Like

A jel ima negdje da mogu provjerit ako su te stranice gdje stavlja guest postove napravljene samo za backlinkove? Jer po DA i PA su dobre stranice i po clancima se cine dobre stranice al jel ima negdje da mogu vidjet da li su to stvarno kvalitetne stranice? Dal da gledam backlinkove prema njima?