Kupnja novog televizora, iskustva i preporuke

Odlučio sam se počastiti s novim televizorom, 99,9% bi to bio neki dijagonale 32" pa me zanima ima li tko kakvih preporuka i koliko se razumije u ove stvari?

Ne želim pretjerati sa budžetom. Bitno mi je da je LCD te da je fullHD.
Gledao sam malo po netu, i ovaj u Tehnopolisu mi se čini kao najprihvatljiviji, što kvalitetom što cijenom:

Je li se netko susretao sa dotičnim, te kakav se čini? Ima li netko nekih drugih preporuka?

ja sam za samsung, stvarno visoka kvaliteta, nisam bas ljubitelj LG proizvoda, naravno s razlogom…

Kod nas izbjegavaj kupovati Sony Bravia televizore, osobito one na akcijama, to su vecinom za neka divlja trzista i lose serije(jako losa slika), moji su se starci sjebali prije par mjeseci s jednom na akciji(uzas, slika pretamna i nema ostrine bas, a jezike koje ima je engleski koji nemaju i sve neki divlji, koriste mislim slovački…)

Suzio sam izbor još ranije na spomenuti LG ili sljedeći Samsung s tim da je on i dosta skuplji:

http://www.salonatech.com/samsung-led-tv-82cm-ue32eh5000.html

Inače o ovom Samsungu sam mogao pročitati na netu sve najbolje, kako je za ovu cijenu vjerojatno daleko najbolji TV koji se može dobiti, stoga je jako popularan. Je li netko imao priliku uživo ga vidjeti? Nije mi problem izdvojiti 400kn više za ovaj Samsung spram onog LG-a ako je stvarno perfekcija. :slight_smile:

Hvala na pomoći!

Kvragu, baš nakon što sam našao taj Samsung i pročitao sve najbolje o njemu - shvatim da nema SCART ulaza!

Osim specifikacija, našao sam i fotku ako tko želi pogledati
http://hificenter.ro/sites/default/files/uk_UE40EH5000KXXU_010_Back_0.jpg

Svakodnevno se susrećem sa televizorima jer je to indirektno vezano za moj trenutni posao. Što se samsunga tiče on ima mali scart adapter koji ide uz TV(nema direktan SCATR ulaz, nego RGB ulaz za adapter sličan HDMI-u). Moja preopruka je svakako LG. jer nude najbolji omjer: novaca i značajki.

Zahvaljujem na preporuci!

Osobno imam 2 LG plasme. Zašto LG i zašto plasma?
LG zato jer nudi puno za malu cijenu.
Plasma zato jer ispravlja najveći LG nedostatak - lošu crnu boju. I zato jer današnje plasme pružaju puno više od LCD ili LED-a, a za manju cijenu.

Punica ima LCD Samsunga od 106 i prilično je zadovoljna, ali nema to veze sa LG 127 ili 150 plasmama - drugi svijet. Što veće, to bolje. :smiley:
Frend je masno platio Sony Braviu, a onda se iščuđava kako moja plasma daje bolju sliku i veća je, a po 3 puta manjoj cijeni.
Drugi frend ima manju Sony Braviu (84) i taj je dve klase ispod.

Inače, kad sam kupovao, pažljivo sam saslušao ljude koji rade sa TV uređajima, a recenzije su mi bile sekundarna stvar, čak pomalo nebitna… Bitno mi je bilo full HD (ali i to je pitanje da li je potrebno), HDMI, SCART, ethernet, USB, normalni audio, VELIČINA (jesam li rekao što veće to bolje :zub:), podržani svi važniji video i audio formati te - dobra crna boja. Takva se LG plasma 127 danas može naći u rangu do malo više od 3k kn pa odgovorno tvrdim da se LCD/LED svijet ne može s tim mjeriti.

Također imam LG plasmu već neko vrijeme i mogu reći samo najbolje o TV-u. Gledao sam usporedbe LED-a i plasme i više mi je slika sjela na plasmi nego na LED-u, bila mi je prirodnija. I cijena je puno prihvatljivija od Samsunga.

Momci koje modele imate?

Zanima me što mislite o burn-inu?
Nisam nikada osobno imao plazmu, frend jeste prije nekoliko godina i znalo se dogoditi da smo gledali DVD, nešto se prepirali oko filma kojeg gledamo, pauzirali i otišli na pola sata na netu guglati i tražiti tko je u pravu. Kad smo se vratili, ostali smo malo “zapečeni”. :))
S vremenom se ispravilo sve, ali opet… čitam da kod novih plazmi su puno jače mjere poduzete i da je anti-burn tehnologija sada tako dobra da bi se u principu stalni burn-in pojavio tek nakon otprilike 10ak sati.

Hvala na preporuci btw!

Burn-in, to je stara stvar i više nije aktualan na novijim plasmama radi anti-burn kvakica. Ustvari, lažem, ali toliko je minimaliziran da se u svakodnevnom gledanju ni ne primijeti. To + potrošnja struje su najveće mane plasmi, ali prednosti su mnogobrojne: cijena, bolje boje, bolja crna boja, “vjernija” slika, bolji “dodatni paket”…

Osobno imam LG Cinema 3D TV, nova generacije LG 3D TV uređaja, LG 50PA4500 Plazma televizija - LG televizija, Smart TV, Cinema 3D TV, LED TV, Full HD TV, LCD TV, Plazma TV i LG Cinema 3D TV, nova generacije LG 3D TV uređaja, LG 60PA5500 Plazma televizija - LG televizija, Smart TV, Cinema 3D TV, LED TV, Full HD TV, LCD TV, Plazma TV.
Ovaj veći je zvijer, to ti susjedi nalaze opravdanje da dođu kod tebe gledati nešto (a nogomet ne volim :zub:), a rodbina se kod tebe okupi baš kad Hrvatska igra rukomet ili kad je F1 utrka… :smiley:
Što se tiče manjeg, nije zvijer, ali pokušaj naći nešto što je čak duplo lošije od njega, a za tu cijenu :). Mislim da sam ga negdje vidio na akciji za cca 3k kn + PDV, mislim Metro…

Kod nas, iako smo prešli na digitalnu televiziju, standard rezolucije je ostao isti - kao za PAL. Ugovori su potpisivani, koliko sam čuo, na 10 godina, tako da kod nas nema nikakvog razloga kupovati TV uređaj s rezolucijom većom od HD-ready, osim ukoliko se nema namjeru gledati BlueRay filmove (čak ne niti DVD) ili uživati u nekoliko HD kanala koji su raspoložovi kod nas.

Kod gledanja naših kanala na LCD televizoru se javljaju artefakti identični onima koji se javljaju na JPEG slikama pri visokom stupnju kompresije i iz istih razloga. Uz, naravno, manje kvalitetan tzv. dinamički kontrast, ovo je razlog zašto slika na LCD-ovima djeluje neprirodno, mutno i ružno.

Plazma ovo kompenzira jer - za razliku od LCD-a - ima isti efekt “preljevanja” piksela - ekranske točke nisu tako oštrih i dobro definiranih rubova, pa se artefakti gube. Slično kao i kod starih fosfornih CRT ekrana.

Idealno bi kod nas za slijedeći TV za obično kućno gledanje bilo kupiti HD-ready plazmu (burn-in više nije problem). Problem kod plazmi je što su sve ogromne - preveliki ekran isto ne omogućuje dobro gledanje.

Međutim, koliko sam opazio malo hodajući po dućanima, najnoviji modeli LCD-ova već dosto dobro rješavaju gore opisani problem artefakata, a također se za prihvatljivu cijenu mogu naći i televizori s dobrim, prirodno djelujućim kontrastima. Ukoliko se s dimenzijom ekrana ne pretjera, tj. uzme se ekran čija je dijagonala dovoljno malena da se s uobičajene udaljenosti gledanja ne vide pikseli, te se pri obilasku dućana natjera trgovca da na ekran stavi neki od naših regularnih kanala i evt. poigra malo s postavkama, vjerujem da se može kupiti HD (a pogotovo HD-ready) TV koji će biti vrlo prihvatljiv za gledanje i kod nas (vani su svi s prelaskom na digitalnu TV, prešli i na HD rezolucije). Preporučeno je da dimenzije TV-a ne budu veće od D/1.5, niti manje od D/3, gdje je D udaljenost na kojoj se sjedi. 32-inčni TV bi trebalo gledati na udaljenosti od 1.5 do 2.5 metra.

Isto nikad nisam imao problema s Burn-inom, jedino me je znao smetati odsjaj na mom modelu, s obzirom da u boravku imam velike staklene površine. To sam imao problema sa svim TV-ima do sad, pa sam valjda navikao :slight_smile:
Inače, uzeo sam TV prije više od 2 i pol godine, mislim da je sada nešto preko 3k kuna, kao što je Šljaker rekao, ovo je HD-ready.

http://www.lg.com/hr/televizori/lg-42PJ350-plazma-tv

Dobar post, Tsereže, uz malu nadopunu: danas puno ljudi ne gleda skoro uopće nekakve standardne TV programe, pogotovo ne naše kata-jebene-strofe, a pogotovo ne RTL. Takvi ljudi serije i filmove gledaju preko USB sticka, preko mreže, preko media centara, preko blueray uređaja…
Zašto to govorim? Pa full HD u takvim okruženjima ima smisla.

P.S. Što ako TV najčešće gledaš sa 7 m? :zub:

Uz platno koje se podiže da ne smeta… prava uživancija.

Da tsereže, u principu bih TV gledao sa kojih 1,5 do 2 metra udaljenosti, pa se slažem da mi je 32-inčni TV najbolji izbor.
Posezao sam za fullHD kao muha bez glave iako zapravo pogledam u godini dana možda pet BluRay filmova, ali zahvaljujući ovome što si napisao sada polako razmišljam da mi zapravo fullHD TV niti ne treba, barem ne u idućih 10 godina (a možda i više (?)), što će uvelike rasteretiti moj novčanik.

Inače, s obzirom da je Šljaker spomenuo Metro, možda vrijedi istaknuti da imaju na akciji 32-inčnu Samsungovu HD-Ready plazmu za samo 1400kn!

Puno ti hvala Šljakeru za recenzije, ali sve više od 32" bi mi bilo preveliko u ovoj omanjoj sobi gdje mi je radno računalo i ostala oprema. Možda idući puta, kada budem imao više novca i kupovao za dnevni! :smiley:

Hm… ja vidim samo 51" plazmu - sve drugo su LCD-jci? Ako ima mala 32" plazma idem i ja to kupiti.

Ovo je 32-inčni LCD ipak za 1400kn na naslovnici. Omaklo mi se.

PS: zna li netko kakve su ovo cijene u tim katalozima Metroa u zagradi? Npr za ovaj TV na naslovnici piše 1799kn u zagradi, a van zagrade 1439kn.

U zagradi je maloprodajna cijena sa uključenim PDV-om - ta te cijena zanima.

Offtopic, ali, čini mi se korisno da malo izreklamiram klijenta: Katalozi.net / Svi katalozi na jednom mjestu. Jako zgodno i ponekad potrebno.